Medale pomorskich lekkoatletów na HMP w Toruniu. Złota Paulina Ligarska, srebrna Weronika Lizakowska ZDJĘCIA

Rafał Rusiecki
Weronika Lizakowska (w środku, nr 13) zdobyła w Toruniu srebro w biegu na 1500 metrów Agnieszka Bielecka
Pierwszy dzień halowych mistrzostw Polski w Arenie Toruń upłynął pod znakiem dwóch zdobyczy medalowych lekkoatletek z Pomorza. Faworytki nie zawiodły - Paulina Ligarska została mistrzynią kraju w pięcioboju, a Weronika Lizakowska wicemistrzynią w biegu na 1500 metrów. Nasi zawodnicy zanotowali także występy, które zaowocowały miejscem tuż za podium.

Halowe mistrzostwa Polski w lekkoatletyce Toruń 17-18.02.2024

Paulina Ligarska z SKLA Sopot była jedną z faworytek pięcioboju podczas mistrzostw kraju w hali w Toruniu i zadanie wykonała. Z wynikiem punktowym 4438 znacząco odsadziła resztę rywalek. Wygrała bieg przez płotki na 60 metrów, zyskując rekord życiowy 8,51. W skoku wzwyż była trzecia (1,74 m), w pchnięciu kulą pierwsza (14,45 m), w skoku w dal trzecia (5,88 m), a w ostatniej konkurencji, czyli biegu na 800 metrów druga (2.15,66). Czwarte miejsce zajęła jej koleżanka klubowa Patrycja Gajewska, która zdobyła 3840 punktów. Do czwartej konkurencji dobrze szło Edycie Bielskiej (również SKLA Sopot), ale nie mogła się wstrzelić w plastelinę w skoku w dal i nie zaliczyła żadnej odległości, kończąc pięciobój na dziewiątym miejscu z dorobkiem 2453 punktów.

Srebro dla Pomorza zdobyła także Weronika Lizakowska z Remusa Kościerzyna. Na początku lutego w hali w Toruniu 26-latka pobiła swój rekord życiowy na dystansie 1500 metrów. 6 lutego uzyskała 4.05,16. Podczas mistrzostw Polski pod dachem tempo biegu było niższe. Trenowana przez Wojciecha Pobłockiego zawodniczka do końca walczyła o złoty medal. Uzyskała czas 4.24,56. Pierwsza Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) miała natomiast wynik 4.24,36.

68. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski Toruń, 17-18 lutego 2024

Czwarte miejsce w trójskoku zajął Szymon Wziątek. Reprezentant Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk ustanowił rekord życiowy wynikiem 14,84. Mistrzem kraju został Dawid Krzemiński z Radomia, który swój rekord 15,61 osiągnął w drugiej próbie, a pięć pozostałych... nie zaliczył.

Czwarte miejsce w pchnięciu kulą zajął także rutynowany Rafał Kownatke (LKS Ziemi Puckiej Puck). Jego rezultat w Toruniu to 18,62. Po złoto sięgnął rzutem na 20,20 Michał Haratyk ze Sprintu Bielsko-Biała.

Czwarte miejsce w konkursie skoku o tyczce kobiet zajęła także Agnieszka Kaszuba (KL Gdynia). W jej przypadku decydowała liczba strąceń poprzeczki na wysokości 4,10. O jedną próbę lepsza była tutaj Zofia Gaborska (OSOT Szczecin), która zdobyła tym samym brązowy krążek. Medale w lepszych kolorach wcale nie były "zawieszone" dużo wyżej. Liczba strąceń na 4,20 zadecydowała o tym, że Anna Łyko (KS AZS AWF Wrocław) wyprzedziła na podium Maję Chamot (KS Sprint Bielsko-Biała). Piąte miejsce w tym konkursie zajęła Emilia Kusy (SKLA Sopot), która zaliczyła bezbłędnie 4,00.

W niedzielę, 18 lutego 2024 roku kolejna porcja lekkoatletycznych emocji w Arenie Toruń. Pierwsza sesja rozpocznie się o godz. 11.30. Główne wydarzenia dnia od godz. 17.30, kiedy to skok wzwyż rozpoczną panie. Od 17.45 halowe mistrzostwa Polski transmitować będzie TVP Sport.