Dodaj zdjęcie profilowe

avatarRoman Gąsienica

Gdańsk
Mieszkaniec Roman Gąsienica

Roman Gąsienica

Dodano 2017-09-04 23:44:19

Gdańsk: Początek nowego roku szkolnego w nadmorskim Brzeźnie

W poniedziałek, 4 września, uroczystą Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego uczniowie Brzeźna rozpoczęli nowy rok szkolny. Miejska inauguracja z udziałem wiceprezydenta Gdańska odbyła się w Zespole Szkół Łączności.


We Mszy Świętej z okazji inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 w nadmorskim kościele w Brzeźnie, który znajduje się w samym centrum popularnego w XIX wieku kurortu, nieopodal plaży, pomimo godzin porannych wzięło udział około 250 osób.

Na wspólnej modlitwie zgromadzili się m.in: dzieci, młodzież wraz z rodzicami, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, dyrekcje i pracownicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10, Szkół Gedanensis oraz Szkoły Podstawowej nr 20. Eucharystię celebrował proboszcz ks. Jan Świstowicz wraz z wikariuszami, ks. Mariuszem Kotłowskim i ks. Dariuszem Bobkiem, który wygłosił homilię. Jej oprawę przygotowała m.in. parafialna schola dziecięca wspólnie z młodzieżą z Ruchu Lednickiego.

We Mszy Św. wzięły udział poczty sztandarowe: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Szkoły Podstawowej nr 20 im. kmdra ppor. Jana Grudzińskiego.

Rodzina i wychowanie

We wstępie do Mszy Świętej ks. Świstowicz przypomniał, że w pierwszych dniach września „modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia”.

Witając uczestników liturgii wskazał, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem szczególnej troski rodziców.

„Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa”.

Zapewnił również, że „w najbliższych dniach będziemy modlić się o to, aby wszyscy rodzice temu podołali”.

Mam talent, zadanie

Do ewangelicznej przypowieści o talentach odniósł się ks. Dariusz Bobek. Podczas kazania zachęcał dzieci, by wyliczyły swoje talenty. Stwierdził, że każdy posiada jakieś zdolności, dary, które powinien używać. Zaproponował zorganizowanie konkursu talentów na wzór znanego na całym świecie, a ostatnio bardzo popularnego także w Polsce programu telewizyjnego „Man Talent”.

Ks. Bobek wspomniał również o swoim spotkaniu z młodą uczennicą. Było to jeszcze przed końcem roku szkolnego. Pytając jak idzie jej w szkole, ku swojemu zaskoczeniu, usłyszał: „W szkole jak w Biedronce. Codziennie niskie oceny”.

Wikariusz posługując się przykładem uczennicy wskazywał, że człowiek nie może liczyć tylko na siebie. Zaznaczył, że trzeba zawsze, we wszystkich sprawach zwracać się ku Bogu. - Stąd też od Eucharystii rozpoczynamy nowy roku szkolny i katechetyczny – zauważył.

Życzenia przychylności

Na zakończenie Mszy Świętej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego udzielono zebranym uroczystego błogosławieństwa. Miało ono wyrażać życzenia przychylności.

Błogosławieństwo książek, zeszytów, przyborów szkolnych i rzeczy potrzebnych do rozpoczęcia nauki przez pierwszoklasistów zaplanowano natomiast na pierwszą niedzielę po inauguracji roku szkolnego. Zostaną one poświęcone 10 września podczas Mszy Świętej o godz. 11. W tym dniu Kościół w Polsce rozpocznie VII Tydzień Wychowania.

W pierwszym tygodniu nauki ruszają także pierwsze spotkania Rodziców (opiekunów prawnych) z wychowawcami klas w brzeźnieńskich szkołach. Odbędą się one m.in. 7 września w Szkołach Gedanensis, 12 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10.

Nowy ustrój szkolny

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami w polskim szkolnictwie, od 1 września tego roku powraca 8-letniaj szkoła podstawowa. W gimnazjach zostają tylko klasy 2 i 3. Powoli wygaszane przestaną funkcjonować w oświacie do 2019 r.

Na poziomie szkół ponadpodstawowych z dniem 1 września 2019 r. powracają 4-letnie licea (w miejsce 3-letniego), 5-letnie technika (w miejsce 4-letniego).

Funkcjonujące dotychczas szkoły zawodowe zastąpiły uruchomione od 1 września 2017 roku szkoły branżowe 3-letnie I stopnia, a od 1 września 2020 roku 2-letnie II stopnia.

Po skończeniu szkoły branżowej II stopnia będzie można zdawać zawodową maturę i dalej kształcić się na studiach zawodowych kończących się uzyskaniem licencjatu. Na każdym etapie tej edukacji będzie można podjąć pracę.

Reforma szkolnictwa wprowadza również od 1 września 2017 r. 3-letnią szkołę specjalną ponadgimnazjalną przysposabiającą do pracy. Przeznaczona jest ona dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym w wieku do 24 lat.

Nowy system utrzymuje w strukturze szkołę policealną. W Polsce nauka do ukończenia 18 roku życia jest obowiązkowa.

Echo reformy

W nadmorskiej dzielnicy Gdańska – Brzeźnie w wyniku reformy edukacji nie zlikwidowano ani nie przekształcono żadnej ze szkół. Nadal funkcjonują tu 3 szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 20, Szkoła Podstawowa nr 18 (w ZS0 10), Podstawowa Szkoła Gedanensis, 2 gimnazja: Gimnazjum nr 13 (w ZSO 10), Gimnazjum Gedanensis oraz XXIII Liceum Ogólnokształcące (w ZSO 10).

Zmiany jakie wiążą się z tutejszymi placówkami oświatowymi dotyczą między innymi ich modernizacji. I tak Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 przy ul. Krasickiego 10 między listopadem 2017 r., a majem 2018 r. czeka modernizacja boiska wielofunkcyjnego wraz z zagospodarowaniem terenu. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 20 przy ul. Wczasy 3 między wrześniem i październikiem 2017 r., a marcem 2018 r. dostosuje wybrane pomieszczenia szkolne do potrzeb wynikających z Reformy Systemu Oświaty.

Roboty uzgodnione z dyrekcją szkół nie będą zakłócać prawidłowego funkcjonowania placówek.

Szkoła w liczbach

We wrześniu w Gdańsku naukę rozpoczęło ponad 52 tys. uczniów w 227 publicznych placówkach samorządowych. Do 250 oddziałów przedszkolnych poszło 5,7 tys. dzieci, w tym 1 065 do oddziałów „0”.

W 306 placówkach niesamorządowych publicznych i niepublicznych podjęło naukę ponad 23 tys. uczniów. Do 389 oddziałów przedszkolnych poszło blisko 7,5 tys. dzieci, w tym 908 do oddziałów „0”.

Ponadto Miasto podaje, że w roku 2017 nie przedłużono umowy 347 osobom (w tym 77 emerytów), rozwiązano umowę z 86 osobami (w tym 58 przechodzi na emeryturę).

Ilu faktycznie nauczycieli pożegna się z zawodem? Jak informuje Pomorski Kurator Oświaty o tym dowiemy się dopiero na przełomie października i listopada. Zaznacza, że „na stan zatrudnienia nauczycieli od wielu lat bezpośredni wpływ ma niż demograficzny i co za tym idzie, zmniejszające się potrzeby kadrowe”.

W Gdańsku pracuje blisko 8 tys. pracowników administracji i obsługi. Kadra pedagogiczna na dzień dzisiejszy liczy ponad 6 tys. nauczycieli, 3 287 to nauczyciele mianowani.

Wśród nauczycieli mianowanych odbierających 7 września br. z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza akt mianowania znalazła się m.in Dominika Broda, nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gdańsku Brzeźnie.

Zobacz:

Ministerstwo Edukacji Narodowej
http://men.gov.pl

Mieszkaniec Roman Gąsienica

Roman Gąsienica

Dodano 2017-06-19 21:38:02

Gdańsk: Wyjątkowa podróż zabytkowym tramwajem nad morze [ZDJĘCIA]

W miniony piątek i sobotę (16-17 czerwca) po Gdańsku kursował historyczny tramwaj z 1952 roku. Przejażdżka wpisana w ramy 14. edycji Fląder Festiwalu była możliwa dzięki spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz Miastu Gdańsk. W wyjątkową podróż po Gdańsku można było się wybrać za sprawą 14. edycji Fląder Festiwalu, na którego potrzeby w weekendowe popołudnie w piątek 16 czerwca (dwa razy) oraz w sobotę 17 czerwca (trzy razy) na gdańskie tory z pętli Strzyża PKM do pętli Brzeźno Plaża wyjechał tramwaj Konstal N z 1952 r. spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Na trasie przejazdu można było wsiąść i wysiąść z wagonu na każdym z przystanków. Tramwaj kursował w g. od 17 do 22. Przejazd był bezpłatny.

Tramwajem nad morze

Zabytkowy tramwaj oprócz dowozu chętnych na największy na Pomorzu bezpłatny festiwal muzyki alternatywnej odbywający się na plaży obok brzeźnieńskiego mola umożliwił gdańszczanom i turystom zwiedzenie miasta z zupełnie z nowej perspektywy. Poza tym dzięki dodatkowym przejażdżkom po Brzeźnie pozwolił odkryć piękno popularnego niegdyś kurortu chlubiącego się najstarszym kąpieliskiem Wybrzeża Gdańskiego.

Historyczny wagon kursował na brzeźnieńskich liniach następującą trasą: Brzeźno Plaża (pętla) – Dworska – Al. Hallera (Czarny Dwór) – Uczniowska (Gdańska) – Gdańska – Sternicza – Brzeźno (Gałczyńskiego) – Mazurska – Wczasy.

Podczas przejażdżki po Brzeźnie było można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Trasa prowadziła m.in. obok jednorodzinnej wilii z wieżyczką z końca XIX wieku otoczonej okazałymi dębami i jesionami przy ul. Sterniczej 2, ceglanego budynku, który w latach 1918-1949 pełnił rolę domu wczasowego – willa „Renata” przy ul. Gdańskiej 17, obiektu dwu- i trzykondygnacyjnego z bogato dekorowaną werandą od strony linii tramwajowej przy ul. Gdańskiej 8 (przed 1945 r. mieścił się w nim hotel „Gorky), skweru zdrojowego, parku im. Haffnera i plaży w Brzeźnie, Domu Zdrojowego, kościoła Św. Antoniego i terenu po dawnej brzeźnieńskiej nekropolii (1923-1948) u zbiegu al. gen. Hallera i ul. Nadmorski Dwór, a także popularnego w latach 90. nocnego klubu Balladyna, czy powstającego przy wjeździe do Brzeźna osiedla Atal Baltica Towers.

Miłośnicy Brzeźna

Przy okazji festiwalowego przejazdu pasażerowie otrzymali od Miłośników Brzeźna naklejki i zakładki zachęcające do odwiedzania nadmorskiej dzielnicy Gdańska. Na trasie rozdawano również program brzeźnieńskich festiwali.

- W tym roku przygotowaliśmy dla podróżujących naklejki: „I Love Brzeźno” i zakładki: „Wpadaj do Brzeźna o każdej porze!” - mówi Dorota Kuś z Inicjatywy Społecznej Miłośników Brzeźna, członek zarządu Rady Dzielnicy. – W zeszłym roku z zakładkami „Brzeźno / Brösen" rozdawaliśmy kartki pocztowe „Brzeźno Kurort" z widokiem popadającego w ruinę Domu Zdrojowego. Dla porównania na pocztówce zestawiliśmy jego wygląd z 1900 r. z 2016 r. Kartki wypisane przez pasażerów wysłaliśmy prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Był to kolejny spontaniczny pomysł mojej koleżanki Agnieszki – dodaje.

- Kartki poskutkowały – dopowiada Marcin Łukjanowicz z Inicjatywy Społecznej Miłośników Brzeźna, zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy. – Nareszcie przedstawiono pomysł na zagospodarowanie Domu Zdrojowego. Wkrótce poznamy kolejne szczegóły na ten temat podczas briefing prasowego władz Miasta. Rada Dzielnicy Brzeźno otrzymała na nie zaproszenie.

Sentymentalna podroż

Z przejażdżki zabytkowym tramwajem po Brzeźnie licznie korzystali także sami mieszkańcy dzielnicy. Fotografując się na tle przedstawiciela licznej serii pierwszych budowanych po II wojnie światowej wagonów stanowiących w latach 60. XX wieku podstawowy typ tramwaju w polskich miastach chcieli zatrzymać to ważne dla nich wydarzenie w czasie.

Kursujący po Brzeźnie czerwony wagon wzbudzał również zainteresowanie wśród dzieci. Ich uwagę zwróciło drewniane wnętrze i motorniczowie w granatowych mundurach. Jeden z nich otwierał drzwi, a drugi obracał korbą sterując wagonem.

- Tramwajem jechałam dwa razy – przyznaje 11-letnia Nikola, uczennica 4. klasy Szkoły Podstawowej nr 20 w Gdańsku. – Zrobiłam zdjęcia i nakręciłam filmy tel. komórkowym.

- Najlepszy jest ten spod tramwaju – wtrąca kolega Nikoli zdradzając pomysłowość dzieci.

Wyjątkowa podróż zabytkowym tramwajem sprawiła, że przez chwilę pasażerowie mogli poczuć się jak mieszkańcy dawnego Gdańska.

- Dla mnie była to sentymentalna podroż w czasie – przyznaje ze wzruszeniem pani Iwona, od 50-lat mieszkanka Brzeźna. – Już po raz drugi skorzystałam z tej możliwości. W ubiegłym roku z okazji „Flądra” pojechałam Ringiem z 1930 r. Te tramwaje mają duszę.

W piątkowe popołudnie zabytkową N-ką można było objechać Brzeźno aż 11 razy, a w sobotę 9. W ostatni kurs powrotny z pętli Brzeźno Plaża do pętli Strzyża PKM historyczny wagon ruszył o godz. 21.40.

Konstal N z 1952r

Wagon nr 11 został wyprodukowany w 1952 r. w Wytwórni Konstrukcji Stalowych KONSTAL w Chorzowie. Jest kopią niemieckiego wagonu Kriegsstraßenbahnwagen (KSW), opracowanego na potrzeby wojenne.

N-ka, jako tramwaj liniowy kursowała po Gdańsku od 1952 do 1982 r. Adoptowany na wagon gospodarczy służy do 2001 r. Po 4. latach w 2005 roku odbudowano wagon w Warsztatach Głównych ZKM w Gdańsku Sp. z o. o. przywracając mu pierwotny układ konstrukcyjny i wygląd.

Tramwaje N są najdłużej eksploatowanymi tramwajami w Polsce po II wojnie światowej. Do dziś 2 N-ki służą liniowo w Bytomiu. W innych miastach posiadających komunikację tramwajową wagony N używane są w charakterze wozów technicznych, albo tak jak w przypadku Gdańska wyremontowane zasilają zbiory taboru historycznego. Tramwajów silnikowych N wyprodukowano łącznie 516 szt. N-ki budowano między innymi w Stoczni Gdańskiej.


ZOBACZ:
Fląder Festiwal / Gdańskie Autobusy i Tramwaje
http://fladerfestiwal.pl/

 1. Pierwszy raz tutaj?

  Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
  Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

 2. Zwiększ atrakcyjność profilu

  Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

 3. Daj się poznać

  Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

 4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

  Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

 5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

 6. Daj znać co u Ciebie

  Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

 7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!