Doświadczyć znaczy umieć, czyli szansa na szkolne laboratoria

2016-05-17 16:30:06

12 czerwca mija bowiem czas nadsyłania zgłoszeń na konkurs zorganizowany przez Grupę Adamed z okazji 30-lecia. Do wygrania jest 30 laboratoriów, a wziąć udział w rywalizacji mogą szkolne klasy i koła naukowe - wystarczy dobry pomysł i sprawna realizacja. [/b]

O tym, że nowoczesne pracownie to podstawa skutecznej nauki większości przedmiotów ścisłych wiadomo od dawna. Skuteczna edukacja powinna nie tylko umożliwiać, ale wręcz zachęcać do eksperymentów - zadanie tym łatwiejsze, że praktyczne zajęcia w laboratorium są dla młodych ludzi ciekawe i nikogo nie trzeba do nich specjalnie namawiać. Warunkiem jest jednak ich odpowiednie wyposażenie, a z tym w większości placówek ma problem. W konsekwencji przedmioty ścisłe są od lat w czołówce najmniej lubianych przez uczniów.

Zmienić to może, przynajmniej w niektórych szkołach, trwający właśnie konkurs „30 laboratoriów na 30-lecie Adamedu”. Każde gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna ma szanse na nowoczesne wyposażenie pracowni laboratoryjnej - wszystko zależy od pomysłu i zapału uczniów oraz nauczycieli. W konkursie wystartować mogą klasy lub koła naukowe, a zadaniem jest przygotowanie 2-3 minutowego filmu z lekcją edukacyjną wraz ze scenariuszem na jeden z czterech tematów konkursowych:

• Chemia w kuchni i jedzeniu.
• Co by były gdyby? (o roli mikroorganizmów w świecie)
• Z czego składa się Wszechświat?
• Jak komórka przetwarza energię z pożywienia.

W pierwszym etapie konkursu przesłane prace będą oceniane przez internautów w publicznym głosowaniu. Setka, która zdobędzie najwięcej głosów, dostanie się do drugiego etapu, w którym jury wystawi im recenzję. Pod uwagę wzięte zostaną m.in. kreatywność i poprawność merytoryczna nadesłanych zgłoszeń. Kapituła konkursowa weźmie pod uwagę również jakość i czytelność materiału video oraz liczbę głosów zdobytych w głosowaniu internetowym.

30 najlepszych prac zdobędzie nagrodę - wyposażenie pracowni chemicznej, biologicznej lub fizycznej. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 12 czerwca na stronie www.adamed.com.pl oraz na profilu na Facebooku ADAMED SmartUP. Rozstrzygnięcie nastąpi natomiast po wakacjach.

Jesteś na profilu Karolina Kędziora - stronie mieszkańca miasta Gliwice. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj