Otwarcie wystawy pt. "Nazywano ich Słowińcami" - MPiMK-P w Wejherowie

2013-07-08 11:15:46

Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
i Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy
NAZYWANO ICH SŁOWIŃCAMI
22 lipca 2013 r. (poniedziałek), godz. 14.00
Wejherowo, ul. Zamkowa 2a

w programie:
pokaz szycia sieci rybackich, pokaz tkania krajek, degustacja chleba słowińskiego

wystawa ze zbiorów Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku - oddziałów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Wystawa „Nazywano ich Słowińcami” przygotowana została z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, który przypada na rok 2013, do prezentacji w czterech muzeach pomorskich: Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Zachodnio – Kaszubskim w Bytowie i Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach.

Celem realizacji wystawy jest przybliżenie jak najszerszym kręgom mieszkańców Pomorza i współczesnego kaszubskiego obszaru językowego oraz przebywającym tu turystom kultury tego odłamu Kaszubów i uświadomienie tym samym, że Kaszubi dawniej byli też na zachodzie, że ci ewangeliccy Kaszubi na Pomorzu Zachodnim wnieśli do początku XIX wieku ogromny wkład do kultury kaszubskiej, co najczęściej jest w świadomości jedynie elit naukowych.

Wystawa opowiada o kulturze ewangelickiej ludności kaszubskiej, nazywanej Słowińcami, która w XIX wieku stanowiła już tylko niewielką grupę, osiadłą na trudno dostępnych terenach położonych nad jeziorami Łebsko i Gardno. Pokazuje najistotniejsze elementy kultury materialnej tej ludności i aspekty życia codziennego. Zwraca uwagę na charakterystyczne budownictwo słowińskie, specyfikę zagród, urządzenie wnętrz słowińskiej checzy, przedmioty codziennego użytku, źródła utrzymania i zajęcia związane z codzienną egzystencją, wynikające z potrzeb i warunków bytowania na XIX-wiecznej wsi słowińskiej.

Mamy nadzieję, iż przygotowana w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej ekspozycja, będąca opowieścią o Słowińcach skłoni odbiorców do potrzebnej wciąż refleksji na temat historii Pomorza, skłoni do ewokacji przeszłości, która warunkuje przecież zachowanie i przetrwanie własnej kultury. A jako wydarzenie przygotowane w ramach obchodów 50-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej uświadomi też istotę działania placówek muzealnych jako miejsc związanych z naszą kulturową tożsamością, odczuwaniem i rozumieniem świata.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Komitet Honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz

Jesteś na profilu Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - stronie mieszkańca miasta Gdańsk. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj