Rafał Rusiecki
Gdańscy floreciści spisali się bardzo dobrze podczas mistrzostw Polski juniorów
Gdańscy floreciści spisali się bardzo dobrze podczas mistrzostw Polski juniorów archiwum UKS-u Ateny Gdańsk
Mistrzostwa Polski juniorów rozgrywane w Trzebnicy koło Wrocławia zdominowali młodzi floreciści z Gdańska. W turnieju indywidualnym po złoto sięgnął Jakub Gorczyca z UKS-u Ateny Gdańsk. Reprezentanci tego klubu dali popis także w "drużynówce", sięgając po wicemistrzostwo kraju.

Mistrzostwa Polski juniorów we florecie 2024

Trzebnica pod Wrocławiem okazała się bardzo szczęśliwa dla młodych zawodników z gdańskich klubów. To właśnie tam w końcówce stycznia 2024 roku nasi juniorzy mocno zaakcentowali występ na mistrzostwach Polski. Wśród mężczyzn do lat 20 na planszach rywalizowało 79 zawodników.

Indywidualnie najlepszy okazał się 17-letni Jakub Gorczyca z UKS-u Ateny Gdańsk. Podopieczny trenera Krzysztofa Walki sięgnął po złoto, a w finale okazał się lepszy od 18-letniego Idziego Duraja z KS-u AZS-u AWFiS-u Gdańsk. Decydująca walka była bardzo zacięta i zakończyła się wynikiem 15:13. W Trzebnicy całe podium zajęli gdańszczanie. Trzecie miejsce zajął bowiem 20-letni Bartosz Sacharczuk z Fundacji Gdańskiej Szkoły Floretu. Stanął obok rówieśnika Dawida Piosika z IKS-u Leszno. Warto odnotować, że siódme miejsce zajął 18-letni Miłosz Możejko (KS AZS AWFiS Gdańsk).

Gdańszczanie pokazali się z bardzo dobrej strony także w zawodach drużynowych, w których o podium walczyło 16 teamów. Prowadzeni przez trenera Andrzeja Witkowskiego kadeci UKS-u Ateny ustąpili na planszy jedynie juniorom IKS-u Leszno. Wicemistrzostwo Polski wywalczyli 17-letni Jakub Kosiła-Wojciechowski, 17-letni Jakub Gorczyca, 15-letni Szymon Głuszak oraz 15-letni Aleksander Bąk. Drużyna akademików z AWFiS-u zakończyła zmagania na piątym miejscu, a Fundacji GSF-u siódme. Doświadczenie zbierali także floreciści UKS-u GSS-u, którzy zajęli ostatecznie 15 miejsce w Trzebnicy.

Wśród kobiet piąte miejsce indywidualnie zdobyła Amelia Olszewska (KS AZS AWFiS Gdańsk). W drużynie gdańszczanki z AWFiS-u zdobyły wicemistrzostwo Polski (w składzie były jeszcze Gabriela Bessman, Julia Graczyk oraz Marta Jakubowska). W finale uległy 35:45 ekipie d’Artagnan Ursynów.