Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nadleśnictwie Lipusz rusza sprzedaż choinek. Sprawdź, ile kosztuje choinka

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Szukasz choinki na Boże Narodzenie? Leśnicy w Lipuszu i Sulęczynie wkrótce rozpoczynają sprzedaż.
Szukasz choinki na Boże Narodzenie? Leśnicy w Lipuszu i Sulęczynie wkrótce rozpoczynają sprzedaż. Adam Jastrzębowski
Wkrótce Boże Narodzenie i wiele osób rozpoczęło poszukiwania choinki. Już 15 grudnia w Nadleśnictwie Lipusz i Leśniczówce Sulęczyno rozpoczyna się sprzedaż świątecznych drzewek. Sprawdź, ile kosztują.

Ile kosztują choinki w powiecie kościerskim

Trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez choinki. Jej poszukiwania to często rodzinna tradycja przed świętami. Z pomocą przychodzi Nadleśnictwo Lipusz, które od 15 grudnia 2023 r. rozpoczyna sprzedaż choinek.

W dniach od 15 do 21 grudnia będzie można kupić drzewko przy siedzibie Nadleśnictwa Lipusz, ul. Brzozowa 2 w Lipuszu oraz przy Leśniczówce Sulęczyno ul. Sosnowa 2 w Sulęczynie.

CENNIK choinek świerka pospolitego (brutto):

  • Wysokość - do 2,5 m - 30 złotych
  • 2,6 m do 3,5 m - 42 złote
  • 3,6 m do 5 m - 90 złotych
  • 5,1 m do 10 m - 250 złotych
  • powyżej 10 m - 1200 złotych

Jaką choinkę wybrać? To częste pytanie przed świętami. Żywa czy sztuczna - nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, a każda ma tyle samo zwolenników co i przeciwników. Zarówno choinka żywa jak i sztuczna mają swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji o tym, jaką choinkę wybrać, należy zastanowić się nad tym, co dokładnie chcemy osiągnąć. Czy choinka ma być asymetryczna, dokładnie taka, jaką sobie wymyśliliśmy, nie wymagająca i długoletnia? Czy może ma mieć charakter, być wyrazista, pachnąca i w doniczce?

Choinkę żywą to ekologiczne rozwiązanie. Oczywiście pod warunkiem, że nie przeraża nas sprzątanie igieł i gałęzi z podłogi. Choinka żywa sprawdzi się także w domach z ogrodem, gdzie później będzie mogła trafić jako nowe drzewko lub w kawałkach, na kompost.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Choinkę żywą uwielbiają rodziny z małymi dziećmi, ponieważ dorośli chcą wywołać u dzieci pozytywne, ciepłe i pachnące wspomnienia Bożego Narodzenia. Ubieranie żywej choinki to rytuał, który jest z nami od lat. Warto pamiętać, że takie drzewko potrzebuje pielęgnacji. Warto zwróć uwagę aby miała zielone igły i gęste, giętkie gałązki. Zeschnięty dół choinki może być sygnałem, że została ścięta na długo przed zakupem.

Ważne jest także hartowanie. Przed wstawieniem jej do ciepłego mieszania, przynajmniej godzinę powinna postać w chłodnym pomieszczeniu, w piwnicy lub na balkonie. Choinkę należy regularnie podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Ziemia w doniczce zawsze powinna być wilgotna. Cięte choinki powinny mieć pień zawsze zamoczony w wodzie.

Sztuczne choinki są wykonane z metalu i plastiku, a ich produkcja pochłania dużo zasobów i energii. Ponadto recykling sztucznej choinki jest prawie niemożliwy. Wiele sztucznych drzewek jest również wykonanych z polichlorku winylu (PVC), który jest znanym czynnikiem rakotwórczym i jednym z najbardziej szkodliwych dla środowiska rodzajów tworzyw sztucznych pochodzących z ropy naftowej. Według badań sztucznej choinki trzeba używać od 10 do 20 lat, aby zminimalizować jej wpływ na środowisko. Zwolennicy sztucznych choinek często mówią, że to właśnie one są ekologiczne, bo można je używać przez wiele lat i nie trzeba tym samym wycinać drzew.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto