Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiatrowskaz powrócił na Żurawia. Połowa remontu za nami! ZDJĘCIA

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Wiatrowskaz powrócił na Żurawia. Połowa remontu za nami!
Wiatrowskaz powrócił na Żurawia. Połowa remontu za nami! Karolina Misztal/Polska Press
Gdański Żuraw jest już na półmetku swojego remontu. Symbolicznym zaznaczeniem tego momentu był powrót wiatrowskazu na wierzchołek budynku. Obiekt był modernizowany pod okiem konserwatorów z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W uroczystości przywrócenia wiatrowskazu na swoje miejsce uczestniczył m.in. minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński.

Wiatrowskaz powrócił na gdańskiego Żurawia

Wiatrowskaz wrócił na szczyt gdańskiego Żurawia w czwartek, 27 kwietnia. Po kilku tygodniach prac konserwatorskich obiekt powrócił na swoje miejsce w obecności wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

- Dzisiaj ważny moment na budowie, która jest w zasadzie remontem generalnym słynnego Żurawia gdańskiego, najstarszego żurawia tego typu w Europie - mówił minister. - To zamknięcie głównych prac, bo w tej chwili zostają tylko instalacje, wykończeniówka i instalacja wystawy. Natomiast ten remont był remontem bardzo poważnym - wymiana konstrukcji, stropów, schodów. (...) Bardzo się cieszę, że tak sprawnie ta inwestycja przebiegła - dodał.

Modernizacja Żurawia Gdańskiego kosztowała prawie 18 milionów złotych. Prace konserwacyjne nad wiatrowskazem w kształcie żurawia polegały m.in. na oczyszczeniu mechanicznym. Dzięki temu specjaliści z Działu Konserwacji Muzealiów NMM zbadali materiał budulcowy i stwierdzili, że obiekt wykonano z niezbyt odpornego na czynniki atmosferyczne metalu - blachy miedzianej, galwanicznie pokrytej cienką warstwą mosiądzu. Z tego względu pojawiły się na nim mocno zanieczyszczone tlenkami siarki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Żuraw wróci na Żurawia. Tak prezentuje się odnowiony wiatrowskaz | ZDJĘCIA

- Za równy rok o tej porze mamy nadzieję zaprosić państwa do wnętrza, gdyż równocześnie z kończeniem i wykańczaniem wnętrz zaczynamy pracę nad wystawą stałą. Około roku czasu zajmie nam, mamy nadzieje, dokończenie tego projektu - mówił dyrektor NMM, dr Robert Domżał. - Remont był bardzo złożony i to pierwszy taki kompleksowy remont, rewitalizacja. Począwszy od fundamentów, od zabezpieczenia wilgociowego, ponieważ woda niestety nam degradowała wnętrze piwnic, poprzez elewację i całą połać dachową, którą dzisiaj podziwiamy i która jest na ukończeniu - podkreślił.

Projekt został dofinansowany ze źródeł zewnętrznych - Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało ponad 2 miliony złotych na tę inwestycję. 2,5 miliona złotych pochodzi z wkładu własnego Narodowego Muzeum Morskiego. Wykonawcą modernizacji jest Przedsiębiorstwo Budowlane „Skorłutowski” spółka jawna Jerzy i Ewa Skorłutowscy. Wykonawca nowej ekspozycji stałej jest firma Deko-Bau Sp. z o. o. Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 r.

Na horyzoncie nowy oddział NMM w Łebie

Minister Gliński w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim podkreślił, że cel jego wizyty to wspieranie lokalnych inwestycji muzealnych, które realizuje ministerstwo.

- Cel jest prosty: realizujemy wiele inwestycji muzealnych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zaangażowane we wspieranie tych inwestycji. Prowadzimy ponad300 inwestycji w obszarze instytucji pamięci i muzeów. Współpracujemy z dyrektorami i zespołami, które te plany inwestycyjne operacjonalizują i odpowiadają za ich realizację. Mamy wiele tematów do omówienia, do konsultowania. A jednocześnie korzystamy z możliwości opowiedzenia mediom, a za ich pośrednictwem szerokiej publiczności, ich odbiorcom, jak realizowana jest polityka dotycząca rozwoju nowoczesnej sieci muzeów i miejsc pamięci – poprzez pokazanie konkretnych przykładów inwestycji zakończonych lub takich, gdzie kończymy kolejne etapy. Wizyty bezpośrednie w instytucjach są doskonałą okazją, żeby docenić i pokazać, co już zostało zrobione - mówił minister.

ZOBACZ TAKŻE: Powstała książka, opisująca historię Kczewa. Wkrótce spotkanie z autorką - Barbarą Kąkol

Wicepremier dodał też, że Narodowe Muzeum Morskie "jest przykładem pracy z wieloma muzeami i instytucjami". Takich jest więcej, a na horyzoncie widnieje m.in. powstanie nowego oddziału NMM w Łebie.

- Narodowe Muzeum Morskie jest doskonałym przykładem tego, jak wygląda nasza współpraca z wieloma muzeami i instytucjami kultury, zwłaszcza tymi, które są nadzorowane czy prowadzone bezpośrednio przez ministerstwo. Rozwijamy tę sieć, bardzo wiele instytucji występuje o to, żeby je wspierać w sposób systemowy, stały. W ciągu ostatnich 7 lat zwiększyliśmy liczbę muzeów, które są prowadzone lub współprowadzone, a zatem i współfinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o 100 procent. Jest ich w tej chwili – mówię o muzeach i instytucjach pamięci - 63, a do 2015 r. było ich zaledwie ok. 30. To systemowa zmiana, którą możemy realizować m.in dzięki temu, że polski budżet jest znacznie większy, że nasza polityka fiskalna jest bardziej racjonalna i że powstrzymaliśmy wypływ pieniędzy, zwiększyliśmy przychody z VAT, ukróciliśmy mafie VAT-owskie. Dlatego możemy prowadzić wiele nowych zadań i inwestycji, których nasi poprzednicy nie prowadzili. Narodowe Muzeum Morskie jest przykładem tego, jak rozwijają się nasze muzea. Budujemy nowy oddział poświęcony archeologii podwodnej w Łebie, to jest około 65 milionów, a myślę, że razem z wystawą stałą więcej. To są też projekty, które od dawna były w planach, muzealnicy czy społecznicy chcieli je realizować, ale nasi poprzednicy nie byli w stanie lub nie chcieli tego przeprowadzić. Jeśli chodzi o Narodowe Muzeum Morskie, planujemy kolejny oddział - jesteśmy gotowi, żeby go zrealizować - poświęcony żeglarstwu we Władysławowie. Jeśli chodzi o gdański Żuraw - remont symbolu tak charakterystycznego dla Gdańska, polskiego morza i wybrzeża, jest także bardzo ważny i dlatego zdecydowaliśmy się go wesprzeć - dodał.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiatrowskaz powrócił na Żurawia. Połowa remontu za nami! ZDJĘCIA - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto