Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 filmowych plenerów z Trójmiasta. Najwybitniejsze filmy nakręcone w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Henryk Tronowicz
"Wolne miasto", reż. Stanisław Różewicz, 1958
"Wolne miasto", reż. Stanisław Różewicz, 1958 Mat. prasowe
Niewiele jest w Polsce równie urokliwych zakątków jak Trójmiasto. Nic zatem dziwnego, że wielu reżyserów umieszczało tu akcje swoich filmów. Dziesięć najwybitniejszych obrazów filmowych z Gdańskim, Gdynią i oczywiście Sopotem w tle przypomina - Henryk Tronowicz

10. "Wolne miasto", reż. Stanisław Różewicz, 1958

Wolne Miasto Gdańsk, rok 1939. Narastają hitlerowskie prześladowania polskich mieszkańców. 1 września oddziały policji gdańskiej i Heimwehr-SS przypuszczają zbrojny atak na siedzibę Poczty Polskiej przy placu Heweliusza. Pocztowcy chwytają za broń. Do obrony stają wszyscy - stary listonosz Rajca, który marzył o spokojnej emeryturze, i zakochana w swym chłopcu młoda telegrafistka, Irena, która opatruje rannych. W toku zmagań ginie Konrad, dowódca placówki. Spodziewana pomoc polskiego wojska nie nadchodzi. Niemcy, po nieudanych atakach, wprowadzają do walki wozy pancerne, miotacze ognia, a nawet artylerię. Po 14 godzinach pocztowcom wyczerpuje się amunicja. Mają coraz więcej rannych. Budynek płonie. Muszą się poddać. Niemcy biorą pocztowców do niewoli i wyrokiem sądu wojennego skazują na karę śmierci.

Zobacz następny film

9. "Wiatr od morza", reż. Kazimierz Czyński, 1930

Dwaj przyrodni bracia - Ryszard z matki Polki i Otton z matki Niemki - potomkowie starego rodu von Arffbergów, kochają się w Teresie - polskiej kuzynce Ryszarda. Subtelny Ryszard odstępuje ukochaną agresywnemu Ottonowi. Wybucha wojna. Obaj bracia zaciągają się do służby na łodzi podwodnej. Teresa pozostaje w zamku Arffbergów. Między braćmi rodzi się nowy konflikt: Ryszard, buntując się przeciw bezwzględności Ottona, doprowadza do katastrofy i łódź osiada na dnie morza. Zdesperowani marynarze rzucają się na Ryszarda, ale Otton zasłania go własną piersią i ginie. W końcu załoga wyprowadza łódź na powierzchnię. Ryszard wraca do zamku, gdzie Teresa opiera się dezerterom z niemieckiej armii. Stary hrabia Arffberg opuszcza zamek, a Ryszard z Teresą pozostają, aby pracować nad odrodzeniem polskości Pomorza.

Czytaj także:
Największe i najważniejsze sportowe wydarzenia w Trójmieście. Zobacz zdjęcia
10 najbardziej kultowych knajp Trójmiasta: Spatif, Maxim, Cristal, Cyganeria, Bar Przystań i inne
Pieniądze, procesy, penisy - największe afery obyczajowe Trójmiasta w ostatnich 20 latach
10 największych muzycznych hitów znad zatoki. Największe przeboje z Trójmiasta

Zobacz następny film

8. "Westerplatte", reż. Stanisław Różewicz, 1967

Westerplatte, 25 sierpnia 1939 roku. Do Nowego Portu w Gdańsku zawija niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Okręt według komunikatów oficjalnych przybył z wizytą kurtuazyjną. 1 września nad ranem pod murem polskiej składnicy amunicyjnej na Westerplatte eksploduje niemiecka mina. O godzinie 4.45 Schleswig-Holstein rozpoczyna ostrzał polskiej placówki. Wywiązuje się nierówna walka. Zgodnie z założeniami, polska załoga powinna bronić się przez dwanaście godzin. Polacy stawiają jednak heroiczny opór przez 7 dni i nocy. Widząc jednak bezsens kontynuowania obrony, która prowadzi do niepotrzebnego rozlewu krwi, dowódca major Henryk Sucharski decyduje się placówkę poddać. Rozkaz kapitulacji dowódca wydaje wbrew stanowisku swego zastępcy, kapitana Franciszka Dąbrowskiego, który - mając za sobą większość żołnierzy - uważa, że walczyć trzeba do ostatniego naboju.

Zobacz następny film

7. "Strajk", reż. Volker Schlöndorff, 2006

W roku 1981 tygodnik "Der Spiegel" drukując opis wydarzeń z Polski zamieścił zdjęcie kobiety przemawiającej z samochodu do zebranych stoczniowców. Podpis pod zdjęciem głosił: "To ona stała się ikoną polskiej wolności". Nazwiska sfotografowanej kobiety nie podano.
Reżyser Volker Schlöndorff, przystępując ćwierć wieku później do realizacji filmu "Strajk" zapowiedział, że nie zamierza tworzyć kopii gdańskiej historycznej postaci.
Nie ulega wątpliwości, że za pierwowzór bohaterki "Strajku" posłużyła biografia Anny Walentynowicz. Legendarną suwnicową Stoczni Gdańskiej odszukała w roku 1998 w Gdańsku Sylke Rene Meyer, scenarzystka "Strajku". Walentynowicz zakwestionowała jednak scenariusz filmu, zarzucając autorom kłamstwo historyczne i poddając ostrej krytyce wizerunek zbuntowanych stoczniowców, przedstawianych jako postaci o dwuznacznej moralności.

Zobacz następny film

6. "Miasto z morza", reż. Andrzej Kotkowski, 2009

Wieś Gdynia, wiosna 1923 roku. Krzysztof Grabień na wieść o budowie polskiego portu przyjeżdża spod Przeworska na Wybrzeże. W Gdyni wysiada z pociągu nocą. Okradziony z pieniędzy, błąka się do świtu nad morzem. Początkowo nocuje w łodzi rybackiej na plaży. Któregoś dnia odkrywa garkuchnię, w której poznaje pracującą tam Łuckę. Przypadają sobie do gustu. Po kilku dniach Krzysztof dostaje pracę u inż. Wendy przy budowie portowych nabrzeży. Wbrew woli swego ojca Łucka bierze z Krzysztofem ślub w kościele na Oksywiu. Gdynia w tym czasie uzyskuje prawa miejskie, a Krzysztof robi w polskim gimnazjum w Gdańsku maturę. I wówczas kryzys zmusza francuskie konsorcjum do wycofania się z budowy portu. Równocześnie, na skutek zapaści niemieckiej marki, wielu gdynian traci oszczędności trzymane w gdańskim banku.

Łucka rodzi Julię, chrzest odbywa się w nowym kościele w Gdyni, a ojcem chrzestnym zostaje inż. Wenda.

Czytaj także:
Największe i najważniejsze sportowe wydarzenia w Trójmieście. Zobacz zdjęcia
10 najbardziej kultowych knajp Trójmiasta: Spatif, Maxim, Cristal, Cyganeria, Bar Przystań i inne
Pieniądze, procesy, penisy - największe afery obyczajowe Trójmiasta w ostatnich 20 latach
10 największych muzycznych hitów znad zatoki. Największe przeboje z Trójmiasta

Zobacz następny film

5. "Dwaj ludzie z szafą", reż Roman Polański, 1958

Z morza wyłaniają się dwaj mężczyźni taszcząc dużą, trzydrzwiową szafą z lustrem. Ustawiają ją na plaży i z radością tańcują. Próbują następnie szafę wnieść do tramwaju, ale zostają przegonieni przez pasażerów. Usiłują poderwać śliczną dziewczynę, ale szafa zniechęca ją do kontaktu. Przechodzą obok mostu, na którym ktoś komuś wyciąga z kieszeni portfel. Udaje im się wejść z szafą do restauracji, skąd zostają wyrzuceni. Robią sobie przystanek na molu i tam zostają sprowokowani do bójki przez chuliganów, którzy rozbijają w szafie szybę. Nie udaje im się odpocząć w wielkim składowisku beczek, bo strażnik ich brutalnie wypędza. Kiedy mijają zagajnik nad potokiem, jakiś ciemny typ morduje bezbronnego człowieka. Zrezygnowani wracają z szafą na plażę. Mijają dziecko, które stawia babki z piasku i zanurzają się z szafą w morzu...

Zobacz następny film

4. "Do widzenia, do jutra", reż. Janusz Morgenstern, 1960

Jacek, reżyser studenckiego gdańskiego teatrzyku, poznaje w czasie wakacji Margueritte, atrakcyjną córkę konsula któregoś z państw zachodnich. Zaprasza dziewczynę na tenis. Zaczynają spotykać się regularnie. Zakochany po uszy w Margueritte Jacek traci głowę, spędza z nią całe dnie, zaniedbuje obowiązki. Dla Margueritte znajomość z Jackiem to jednak tylko przelotna przygoda. Dziewczyna zakochać się nie potrafi. Kiedy odwiedzają kościół, gdzie odgrywają scenę ślubu, Margueritte oznajmia Jackowi, że nie zamierza wychodzić za mąż. Wkrótce potem wyjeżdża z rodzicami z Polski.

W akcję filmu wplecione zostały sceny z autentycznych gdańskich studenckich piwnic, w których pojawili się prawdziwi twórcy i aktorzy teatrzyków Co To i Bim-Bomu. Dyskutowali o prawie młodych do szyderstwa i ironii, lirycznej skargi i prostych uczuć.

Zobacz następny film

3. "Człowiek z żelaza", reż. Andrzej Wajda, 1981

Sierpień 1980 roku. Redaktor Winkel na osobiste polecenie prezesa Polskiego Radia udaje się do Gdańska. Ma zrobić reportaż kompromitujący Macieja Tomczyka, aktywnego działacza strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Winkel zbiera w środowisku Tomczyka informacje o jego przeszłości, po czym dociera do niego samego i dowiaduje się o dramatycznej śmierci jego ojca - Mateusza Birkuta [bohatera filmu "Człowiek z marmuru" - H.T.]. Milicja ułatwia Winkelowi widzenie z żoną Tomczyka, Agnieszką, która przebywa w areszcie pod zarzutem antyrządowych wystąpień. Rozumiejąc coraz lepiej racje strajkujących stoczniowców, red. Winkel porzuca pracę nad reportażem. W stoczni następuje podpisanie porozumienia między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym.

Zobacz następny film

2. "Czarny czwartek", reż. Antoni Krauze, 2010

Autorzy "Czarnego czwartku" przypominają jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL. Film stanowi rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w Gdyni w czwartek, 17 grudnia 1970 roku, kiedy po dwóch dniach pokojowych protestów przeciwko podwyżkom cen żywności, w wyniku brutalnej podstępnej militarnej pacyfikacji, zginęło 18 osób, a setki stoczniowców zostały ciężko ranne. Autorzy odtwarzają tragedię 34-letniego pracownika gdyńskiej stoczni Brunona Drywy, który jadąc do pracy stał się śmiertelną ofiarą cynicznej pułapki, jaką na rozkaz partyjnych dygnitarzy zastawiło wojsko i milicja na przystanku kolejowym Gdynia Stocznia. Koncentrując się na opisie dramatycznego losu żony i trojga dzieci zamordowanego stoczniowca, autorzy ukazują sceny robotniczych protestów, negocjacji, aresztowań, a także narad w Biurze Politycznym KC PZPR z udziałem Władysława Gomułki. Projekcję tego wybitnego filmu rozpoczyna - śpiewana przez Kazika - ballada o Janku Wiśniewskim.

Zobacz następny film

1. "Blaszany bębenek", reż Volker Schlöndorff , 1979

Ekranizacja powieści Güntera Grassa. Mały Oskar - dziecko z rodziny mieszkającej około 1925 roku na terenie przyległym do Wolnego Miasta Gdańska - przedstawia własny rodowód i opisuje, jak to ścigany przez policję jego dziadek schował się na polu ziemniaków pod spódnicą babci. A wspominając własne pojawienie się na świecie Oskar nie uważa, że był to moment skłaniający do radości. Na trzecie urodziny otrzymuje błyszczący blaszany bębenek i wtedy sobie przysięga, że nie będzie dalej rosnąć. W tym celu rzuca się ze schodów do piwnicy. A ilekroć potem świat dookoła niego staje się zbyt trudny do zniesienia, mały Oskar zaczyna bębnić. Kiedy zaś ktokolwiek próbuje mu zabawkę odebrać, dobywa z siebie rozdzierający wrzask, od którego pęka wokół szkło.
W latach trzydziestych, kiedy w Niemczech narasta nazizm, Oskar coraz częściej wali dziko w swój bębenek. Dopiero pod koniec wojny, której w jego rodzinie nie przeżywają wszyscy, Oskar decyduje się dorosnąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto