Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE w Gdańsku

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE w Gdańsku
11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE w Gdańsku Jakub Steinborn
Trwa właśnie 11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE Gdańsk 2023. Wydarzenie to ma miejsce w Muzeum II Wojny Światowej, a jego temat przewodni to "Bezpieczeństwo energetyczne Europy – rewizja europejskiej polityki energetycznej". Do MIIWŚ z tej okazji przybyli wiodący eksperci zajmujący się gospodarką, biznesem czy też nauką.

List od premiera Mateusza Morawieckiego

Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE został zainaugurowany listem premiera Mateusza Morawieckiego. Ten został odczytany przez prezesa Europejskiego Centrum Biznesu Krzysztofa Karasia.

- Atak Rosji na Ukrainę nie tylko zdestabilizował rynki międzynarodowe, ale pokazał też, że kraj ten – o czym wielokrotnie mówiliśmy na forum międzynarodowym – nie jest rzetelnym partnerem i stabilnym dostawcą paliw kopalnych. Dlatego też jako rząd od lat krok po kroku budujemy i umacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski zwiększając poziom naszej suwerenności w tym obszarze - napisał premier. - Suwerenność energetyczna stanowić będzie czwarty filar zaktualizowanej polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Chcemy dalej redukować zależność naszej gospodarki od importowanych paliw kopalnych i poprawić efektywność energetyczną. Będziemy też dążyć do zwiększenia krajowych mocy produkcyjnych i kontynuować rozwój odnawialnych źródeł energii - podkreślił w liście.

Premier zwrócił też uwagę na efekty, jakie można zobaczyć już dzisiaj. Wskazał, że w 2025 roku moc zainstalowana w OZE może wynieść ok. 28 GW. Zapowiedział również wdrażanie energii jądrowej na wielką skalę i budowę mniejszych reaktorów modułowych SMR.

- Realizacja tego ostatniego zadania jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa, nie tylko w obszarze energetyki, ale również w kontekście geopolitycznym. Jestem przekonany, że przyczyni się ona także do rozwoju gospodarczego naszego kraju, obniżenia kosztów energii, a także długoterminowo do spowolnienia inflacji - pisał premier.

Dywersyfikacja przede wszystkim

Dodatkowo w trakcie oficjalnego otwarcia szczytu obecny był wiceminister aktywów państwowych, Karol Rabenda. Podczas swojej przemowy zwrócił uwagę na to, jak kluczową rolę w polityce energetycznej będzie zwrócenie się w stronę dywersyfikacji źródeł energii.

- Będziemy ją prowadzić, będziemy się uniezależniać od źródeł kopalnych – zarówno krajowych, jak i tych importowanych – bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo, nie tylko w sensie militarnym, ale też bezpieczeństwo naszej gospodarki. Bez stabilnych i bezpiecznych źródeł energii nie będzie rozwoju polskiej gospodarki, Polacy nie będą mogli się bogacić, budować swoich firm – podkreślał Rabenda.

W szczycie wziął udział także wiceminister Marek Wesoły, który w swoim przemówieniu dał do zrozumienia, że transformacja energetyczna to długotrwały i kosztowny proces.

- Nie negujemy konieczności transformacji energetycznej i wiele w tym zakresie robimy, ale kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo energetyczne – podkreślał wiceminister Wesoły.

Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE Gdańsk 2023 rozpoczął się w poniedziałek, 5 czerwca i potrwa aż do wtorku. Podczas Szczytu wręczono także statuetki „Bursztyn Polskiej Energetyki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE w Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto