List od premiera Mateusza Morawieckiego
Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE został zainaugurowany listem premiera Mateusza Morawieckiego. Ten został odczytany przez prezesa Europejskiego Centrum Biznesu Krzysztofa Karasia.
- Atak Rosji na Ukrainę nie tylko zdestabilizował rynki międzynarodowe, ale pokazał też, że kraj ten – o czym wielokrotnie mówiliśmy na forum międzynarodowym – nie jest rzetelnym partnerem i stabilnym dostawcą paliw kopalnych. Dlatego też jako rząd od lat krok po kroku budujemy i umacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski zwiększając poziom naszej suwerenności w tym obszarze - napisał premier. - Suwerenność energetyczna stanowić będzie czwarty filar zaktualizowanej polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Chcemy dalej redukować zależność naszej gospodarki od importowanych paliw kopalnych i poprawić efektywność energetyczną. Będziemy też dążyć do zwiększenia krajowych mocy produkcyjnych i kontynuować rozwój odnawialnych źródeł energii - podkreślił w liście.
Premier zwrócił też uwagę na efekty, jakie można zobaczyć już dzisiaj. Wskazał, że w 2025 roku moc zainstalowana w OZE może wynieść ok. 28 GW. Zapowiedział również wdrażanie energii jądrowej na wielką skalę i budowę mniejszych reaktorów modułowych SMR.
- Realizacja tego ostatniego zadania jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa, nie tylko w obszarze energetyki, ale również w kontekście geopolitycznym. Jestem przekonany, że przyczyni się ona także do rozwoju gospodarczego naszego kraju, obniżenia kosztów energii, a także długoterminowo do spowolnienia inflacji - pisał premier.
Dywersyfikacja przede wszystkim
Dodatkowo w trakcie oficjalnego otwarcia szczytu obecny był wiceminister aktywów państwowych, Karol Rabenda. Podczas swojej przemowy zwrócił uwagę na to, jak kluczową rolę w polityce energetycznej będzie zwrócenie się w stronę dywersyfikacji źródeł energii.
- Będziemy ją prowadzić, będziemy się uniezależniać od źródeł kopalnych – zarówno krajowych, jak i tych importowanych – bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo, nie tylko w sensie militarnym, ale też bezpieczeństwo naszej gospodarki. Bez stabilnych i bezpiecznych źródeł energii nie będzie rozwoju polskiej gospodarki, Polacy nie będą mogli się bogacić, budować swoich firm – podkreślał Rabenda.
W szczycie wziął udział także wiceminister Marek Wesoły, który w swoim przemówieniu dał do zrozumienia, że transformacja energetyczna to długotrwały i kosztowny proces.
- Nie negujemy konieczności transformacji energetycznej i wiele w tym zakresie robimy, ale kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo energetyczne – podkreślał wiceminister Wesoły.
Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE Gdańsk 2023 rozpoczął się w poniedziałek, 5 czerwca i potrwa aż do wtorku. Podczas Szczytu wręczono także statuetki „Bursztyn Polskiej Energetyki”.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?