Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

120. urodziny gdańskiego dworca kolejowego! Mimo upływu lat „staruszek” ma się doskonale

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Dworzec Gdańsk Główny obchodzi swoje 120. urodziny. Mimo upływu lat „staruszek” ma się doskonale, a po ukończonej przebudowie, która realizowana jest od jesieni ub. roku, wróci do wyglądu z 1900 r., gdy obsługiwał pierwszych podróżnych, odjeżdżających i przyjeżdżających z Warszawy, Berlina, Królewca, Szczecina czy Piły.

Budowa Dworca Centralnego w Gdańsku, jak wówczas nazwano obiekt, trwała cztery lata. Powstał w miejscu prowizorycznej stacji „Brama Wyżynna” i ostatecznie przejął rolę, działającego od połowy XIX w., dworca przy Bramie Nizinnej.

28 października uroczyście otwarto budynek dworca

Jak informuje „Danziger Courier. Kleine Danziger Zeitung für Stadt und Land” z 30 października 1900 r., uroczyste otwarcie Dworca Centralnego w Gdańsku nastąpiło 28 października 1900 r. o godz. 18.

- W uroczystości uczestniczyło stu gości Królewskiej Dyrekcji Kolei, wśród których pośród przedstawicieli przemysłu, handlu, instytutów znaleźli się: nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie Gustaw von Goßler, komendant generał-porucznik von Hendebreck, prezydent rejencji gdańskiej Friedrich von Holwede oraz kontradmirał Bernhard Otto Curt von Prittwitz und Gaffron – mówi Henryk Jursz, gdański pasjonat kolejnictwa. - Gości w hali głównej powitał prezydent gdańskiej dyrekcji kolei Paul Eugen Greinert, który – jak podaje gazeta – o 18.30 wygłosił uroczystą przemowę z okazji otwarcia nowego dworca.

Ponowne otwarcie dworca za nieco ponad rok

Mimo planów zburzenia i wybudowania w jego miejscu znacznie większego obiektu, ostatecznie, w 1979 r. neorenesansowy budynek został wpisany do rejestru zabytków. Dziś obsługuje ok. 9 mln pasażerów rocznie. Z pewnością ucieszy ich fakt, że po ukończonej przebudowie, która realizowana jest od jesieni ub. roku, wróci do wyglądu najbardziej zbliżonego do pierwotnego. Widać to już po wymienionym pokryciu dachu nad halą główną, na której odtworzono geometryczne wzory z kolorowych dachówek. W holu odtworzone zostaną dębowe witryny kasowe i sklepowe, interesującymi elementami będą zrekonstruowane witraże w wielkopowierzchniowych naświetleniach oraz kartusze pomorskich miast.

Można jedynie żałować, że prowadzone prace oraz pandemia uniemożliwią uroczyste podkreślenie zbliżającej się rocznicy. Polskie Koleje Państwowe SA ograniczą się do wydania komunikatu wspominającego to wydarzenie. Z oczywistych względów, z atrakcjami dla mieszkańców, w stylu rodzinnego festynu popularyzacyjnego wiedzę o gdańskim kolejnictwie, musimy wstrzymać się co najmniej do czasu zakończenia remontu. Oddanie dworca do dyspozycji pasażerów ma nastąpić pod koniec 2021 r. Do tej pory prace przebiegają bez większych zakłóceń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto