Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

31. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. Uroczyste obchody w Gdańsku, m.in. debata i koncert. PROGRAM

OPRAC.: Redakcja
Karolina Misztal, Przemysław Świderski, Karol Makurat
4 czerwca mija 31 lat od pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji Miasto Gdańsk organizuje obchody upamiętniające te wydarzenia. Choć epidemia ograniczyła organizatorów, zapowiadają oni, że mimo to będzie bardzo uroczyście. W planach są między innymi debata czy koncert carillonowy. Zobacz, jakie wydarzenia zaplanowano na ten dzień.

Uroczyste podniesienie flagi, koncert carillonowy, okolicznościowe spotkanie samorządowców oraz debata online w Europejskim Centrum Solidarności – już w czwartek, 4 czerwca odbędą się uroczystości upamiętniające rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku, ze względu na wciąż realne zagrożenie związane z COVID-19, obchody będą miały inną formułę niż te ubiegłoroczne.

Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, po II wojnie światowej, odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Najpiękniejsze mom...

W tym roku przypada 31. rocznica tamtych wydarzeń. Mimo, że sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizację dużych, spektakularnych obchodów, to tegoroczne również będą miały uroczysty charakter. Przez cały dzień gdańskie ulice będą przystrojone flagami, a mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w obchodach na żywo lub obejrzeć transmisję niektórych z nich na stronie www.gdansk.pl.

– Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie. 4 czerwca to szczególny dzień, szczególna data. Wtedy jako obywatelki i obywatele uzyskaliśmy swoją podmiotowość. Po raz pierwszy mogliśmy poznać siłę mocy karty wyborczej. W tym roku nie możemy świętować tak jak chcielibyśmy, gdyż zmagamy się z koronawirusem. Dlatego w symboliczny sposób zapraszam Was do śledzenia online, na stronie gdansk.pl i w mediach społecznościowych, uroczystości podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy maszt w Gdańsku. Bądźmy razem – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Wyjątkowa muzyka

W południe z wieży Ratusza Głównego Miasta popłyną dźwięki carillonów. Z ratusza zostaną zagrane utwory nawiązujące do 31. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W repertuarze, który wykona carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, znajdą się takie utwory, jak pochodzące z XVIII w. dwa chorały, których dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich.

Podczas koncertu usłyszymy także „Tańce Polskie”, gdańską tabulaturę lutniową z XVII w., „Polonezy” Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII w. – gdańszczanina, ucznia J.S. Bacha, oraz Mazurka Dąbrowskiego.

Początek transmisji on-line o godz. 12:05 na profilu

https://www.facebook.com/carillony/

Podniesienie symbolicznej flagi

O godzinie 14:00 na terenie Hevelianum odbędzie się uroczystość podniesienia flagi. W ceremonii w bezpośredniej bliskości masztu wezmą udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz prezes Rady OMGGS Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS Iwona Kwiatkowska – właścicielka restauracji Perła Bałtyku, oraz Artur Dziadkiewicz, lekarz ze szpitala w Wejherowie.

Flaga uszyta w zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności w czasach pandemii COVID-19 zyskuje nowe wartości symboliczne – podkreślają organizatorzy. Jako wyraz solidarności zarówno ze służbami medycznymi, które walczą na pierwszej linii walki z koronawirusem, jak i z osobami, które najbardziej doświadczyły skutków lockdownu.

W zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprosił do udziału w akcji Wspólna Flaga – Wspólna Polska. Chodziło o wspólne uszycie flagi Polski. Biało-czerwony patchwork stworzyły różne grupy społeczne: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Biało-czerwona flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca.

Relacja on-line z tego wydarzenia dostępna będzie na stronie gdansk.pl oraz na profilu FB prezydent Gdańska. Osoby, które zdecydują się wziąć udział osobisty w uroczystościach, powinny zachowywać dystans fizyczny. Organizatorzy rekomendują również używanie maseczek.

Po zakończeniu ceremonii na Górze Gradowej, uczestnicy przejdą pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie około godz. 14:30 złożą kwiaty. Następnie około godz. 15.00 odbędzie się wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.

Na terenie ECS należy zasłaniać nos i usta oraz zwracać uwagę na limit gości na terenie wystawy stałej.

O godz. 16:30 przed Dworem Artusa okolicznościowe wystąpienia w rocznicę 4 czerwca będą mieli: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska oraz Rafał Trzaskowski, przewodniczący Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich.

Debata w ECS

Ostatnim punktem obchodów rocznicowych będzie debata: „Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?”. Spotkanie, na które zaprasza Klub myśli obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, odbędzie się o godz. 18:00 w Europejskim Centrum Solidarności.

Wydarzenie będzie transmitowane na

https://www.facebook.com/ecsgdansk/

oraz na

https://www.gdansk.pl/

Święto samorządowców

W wydarzeniach zeszłorocznego Święta Wolności i Solidarności wzięli udział prezydenci wielu polskich miast. Jednym z najważniejszych punktów obchodów była debata pod hasłem: „Przyszłość samorządów”. Zaowocowała ona zebraniem 21 tez, które sygnowało kilkuset wójtów, burmistrzów, starostów, prezydentów oraz marszałków. W tym roku sytuacja epidemiczna nie pozwala na to, aby tak liczne grono samorządowców wzięło udział w uroczystościach. Niemniej – jak zaznaczają organizatorzy – temat samorządności, również teraz, stanowić będzie ważną część obchodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto