Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

32 Festiwal "Dźwięki Północy" [program]. Polskie i norweskie energiczne brzmienia

Redakcja
Utalentowanych artystów folkowych z Polski oraz krajów ...
Utalentowanych artystów folkowych z Polski oraz krajów ... Dźwięki Północy
Artystów folkowych z Polski i krajów skandynawskich posłuchamy w Gdańsku w Centrum św. Jana od 16 do 20 lipca. Wystąpią m.in. Kapela ze wsi Warszawa, Gjermund Larsen trio i Same suki.

32 Festiwal "Dźwięki Północy", Gdańsk, Centrum św. Jana, 16-20 lipca


Organizowany od ponad 30 lat Festiwal jest unikatowym wydarzeniem ze względu na swój północny wątek. Celem "Dźwięków Północy" jest propagowanie muzyki współczesnej z kultury krajów nadbałtyckich. W bogatym programie znajdują się koncerty wybitnych artystów polskich i skandynawskich oraz warsztaty polskich i norweskich tanców tradycyjnych, a także projekcje filmów i zabawy taneczne. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych (młodzież od 14 roku życia, dorośli), nie trzeba przychodzić parami i mieć doświadczenia.

Zobacz: Kto zagra na Open'erze w 2014 roku?

Do udziału zaproszono uznanych na polskiej i światowej scenie folkowej artystów: Kapelę ze wsi Warszawa, Nordic fiddlers bloc, Wimme Saari, Gjermund Larsen trio, Sväng, Otako, HabadeDuo i Same suki. Podczas koncertów w Centrum Św. Jana publiczność zapozna się z muzyką płynącą z tradycyjnych technik wokalnych i instrumentalnych. Część artystów wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Miejsce koncertów: Wszystkie koncerty będą organizowane w Centrum Św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50.

Wstęp wolny na: Warsztaty rękodzieła, Noc Tańca i potańcówkę. Informacje o cenach biletów podamy wkrótce.

Zobacz: "Podaj Dalej. Gdańskie zabawy podwórkowe" oderwą dzieci od komputera i Internetu [zdjęcia]

Chodzisz na koncerty? Sprawdź nasze koncertowe serwisy specjalneKONCERTY W TRÓJMIEŚCIE 2014

PROGRAM:

16 lipca (środa)
Godz. 16 - 19 - Warsztaty Polskich Tańców Tradycyjnych
Godz. 20 - 23 - Potańcówka Trójwiejska z Kapelą Przewłockiego (Plac przed Nadbałtyckim Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35)

17 lipca (czwartek)
Godz. 16 - 19 - Warsztaty instrumentalne melodii norweskich i skandynawskich
Godz. 16 - 19 - Warsztaty Polskich Tańców Tradycyjnych
Godz. 20 - Nordic Fiddlers Bloc
Godz. 21.30 - Kapela ze wsi Warszawa

18 lipca (piątek)
Godz. 16 - 19 - Warsztaty instrumentalne melodii norweskich i skandynawskich
Godz. 16 - 19 - Warsztaty Polskich Tańców Tradycyjnych
Godz. 19 - Otako
Godz. 20.30 - HabadeDuo
Godz. 22  - Wimme

19 lipca (sobota)
Godz. 10 - 13 - Warsztaty instrumentalne melodii norweskich i skandynawskich
Godz. 10 - 13 - Warsztaty taneczne norweskie
Godz. 14 - 17 - Warsztaty polskich tańców tradycyjnych
Godz. 17.30 Projekcja filmu “Midsummer’s night tango” (dokument, niemcy 2012; reż: Viviane Blumenschein): Ratusz Staromiejski
Godz. 20 - 24 - Noc Tańca (Centrum Świętego Jana, ul. Świętojańska 50)

20 lipca**(niedziela)
Godz. 10 - 13 - Warsztaty rękodzieła: kolczyki filcowe
Godz. 17.30 projekcja filmu “Soundbreaker” (dok, Finlandia 2012, reż: Kimmo Koskela);
Ratusz Staromiejski**
Godz. 19 - Same suki
Godz. 20.30 - Gjermund Larsen trio
Godz. 22 - Svӓng

Warsztaty instrumentalne melodii norweskich i skandynawskich (prowadzenie: skrzypek i pedagog Vegar Vårdal) odbęda się w Instytucie Historii Sztuki UG, ul. Bielańska 5
Warsztaty Polskich Tańców Tradycyjnych (prowadzenie: Marta Domachowska etnolog; Mateusz Kowalski - skrzypce, śpiew, akordeon; Róża Mościcka - bęben obręczowy, baraban, śpiew); Warsztaty norweskich tańców tradycyjnych (prowadzenie: Marianne Dahl - norweska tancerka i nauczycielka) oraz **Warsztaty rękodzieła (kolczyki filcowe) odbęda się w Ratuszu Staromiejskim.**


Kapela ze wsi Warszawa (Polska)
– supergwiazda polskiej sceny folkowej, rozpoznawalna w kraju i na świecie. W repertuarze m.in. awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z terenu Mazowsza. Od powstania w 1997 r. zespół wydał 6 płyt. W 2012 r. ukazała się znakomicie recenzowana płyta NORD z udziałem kultowego szwedzkiego zespołu Hedningarna.

Nordic Fiddlers Bloc (Norwegia/Szwecja/Szetlandy) - trio najlepszych młodych skrzypków skandynawskiej, szkockiej i amerykańskiej muzyki ludowej: Olav Luksengård Mjelvy (Norwegia), Anders Halla (Szwecja) i Kevin Hendersona (Wyspy Szetlandzkie).

Wimme (Finlandia) – szamański śpiew śpiewaka z Laponii spotyka się z dźwiękami nowoczesności. Artysta posługuje się techniką joik - tradycyjnym śpiewem, wyrosłym z szacunku dla ziemi i żywiołów. Łączy chropowatość tradycyjnego joiku z oryginalnymi improwizacjami, rozciągając głos od falsetu do barytonu.

Sväng (Finlandia) – kwartet harmonijkowy założony w 2003 r., udowadnia, że ten mały instrument ma nieograniczony potencjał i może być niezwykle wyrazisty. Repertuar grupy to zarówno tradycyjne melodie jak i własne oryginalne kompozycje. W marcu 2014 r. premierę miał czwarty album Karja-La.


Otako (Polska) **–** brzmienie zespołu znanego z częstych zmian stylistycznych i eksperymentów ewoluowało od 2008 roku z materiału zebranego podczas wypraw do najstarszych skrzypków Suwalszczyzny: Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko. Skład przechodził kolejne metamorfozy i obecnie to jedno z ciekawszych zjawisk muzycznych, których początkiem była muzyka tradycyjna.


Gjermund Larsen trio (Norwegia) – muzycy prezentują gatunkowy wachlarz - od klasyki i muzyki współczesnej po jazz i pop oraz tradycyjną muzykę ludową. W 2008 r. trio otrzymało nagrodę norweskiego Grammy za debiutancki album Ankomst. Ich trzeci album Reise, został wydany w 2013 r.

Same suki (Polska) - punktem wyjścia są melodie z Mazowsza, Kujaw, Podhala. Są iskrą, którą zespół zmienia w żywy ogień dodając orientalne brzmienia, dziecięce grzechotki i własne teksty. Stylizują je na ludowe utwory, jednocześnie opowiadając o miłości, poszukiwaniu siebie, o seksie. Wszystko dzięki suce biłgorajskiej, staropolskiemu instrumentowi podobnemu do skrzypiec.

HabadeDuo (Dania) - akordeonista Peter Eget i skrzypek Kristian Bugge rozpoczęli pracę w duecie około 2004 r.. W 2011 r. zespół Habadekuk zdobył nagrodę za "Duński Album Folkowy Roku", a w 2013 r. został uhonorowany "Nagrodą Tradycyjną" podczas rozdania Duńskich Nagród Muzyki Folkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto