MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

40 lat minęło

(tas)
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie świętowało - skromnie - jubileusz 40-lecia swego organu programowego, miesięcznika "Pomerania". Na początku był to powielany biuletyn, następnie nieregularny dwumiesięcznik o ...

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie świętowało - skromnie - jubileusz 40-lecia swego organu programowego, miesięcznika "Pomerania".

Na początku był to powielany biuletyn, następnie nieregularny dwumiesięcznik o dzisiejszej nazwie, wreszcie drukowany miesięcznik. W jego historii zapisali się szczególnie: Izabella Trojanowska, która redagowała pierwsze zeszyty, wieloletni naczelny Wojciech Kiedrowski, naczelni Edmund Szczesiak, Stanisław Pestka, Cezary Obracht-Prondzyński... Wielką postacią pisma jest od niepamiętnych czasów sekretarz jego redakcji, Krystyna Puzdrowska.

"Pomerania" falowała w rytm dziejów ZKP, związana z nim na dobre i na złe. Z perspektywy czterdziestolecia wyraźniej widać, jak kryształowo czystym jest zwierciadłem losów zrzeszenia i nie tylko. Nigdy nie była lękliwa, ale też i nie popisywała się jak kulturysta. Zwłaszcza w trudnym czasie, np. w stanie wojennym dawała ochronę dziennikarzom wyrzuconym z innych tytułów, w tym - "Dziennika Bałtyckiego".

Wydany na czterdziestolecie podwójny numer ,Pomeranii" (389/359) ma całą okładkę ze zdjęciami osób, które współtworzyły pismo. Łza się w oku kręci... A gdy się jeszcze przeczyta we wstępniaku Wojciecha Kiedrowskiego, że ,największym dobrem ?Pomeranii= byli autorzy", to popłynąć mogą i łez strumienie.
Nie samą przeszłością, jak zwykle, ,Pomerania" stoi. Tematem miesiąca są sprawy językoznawcze, a ich kontekstem - czekająca Polskę ratyfikacja "Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych". Czyli przyszłość już unijna. Jak zwykle - dodatek edukacyjny, parę kolumn wierztów (wierszy). Trzeba przyklasnąć Wojciechowi Kiedrowskiemu: "Ona się nam udała".

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Powstało 2 grudnia 1956 jako niezależne Zrzeszenie Kaszubskie, z inicjatywy grupy Lecha Bądkowskiego. W 1964 połączyło się ze Zrzeszeniem Kociewskim i przyjęło obecną nazwę. Jego prezesami byli Aleksander Arendt, Bernard Szczęsny, Jerzy Kiedrowski, Stanisław Pestka, Szczepan Lewna, Józef Borzyszkowski, Jan Wyrowiński, jest Brunon Synak. Zrzeszenie liczy obecnie ponad 7 tys. członków i 79 oddziałów. Wydało m.in. 350 książek o łącznym nakładzie ponad miliona egzemplarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto