Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 11.12.2022 odbyły się inscenizacje w Śródmieściu Gdańska | ZDJĘCIA

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
41. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - obchody w Gdańsku
41. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - obchody w Gdańsku Karolina Misztal
We wtorek 13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Sojusz" zorganizowało dla mieszkańców Trójmiasta inscenizacje wydarzeń sprzed ponad czterdziestu lat. W dodatku uczestnicy mogli zobaczyć zabytkowe pojazdy.

41. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - obchody w Gdańsku, 11.12.2022 r.

Impreza o charakterze wydarzenia kulturalnego odbyła się w godzinach 10:00 - 16:00 na skrzyżowaniu ulic Długi Targ, Mieszczańska i Kuśnierska w Gdańsku.

W trakcie wydarzenia stowarzyszenie "Sojusz" odegrało dwie inscenizacje, podczas których artyści pokazali życie codzienne obywateli w czasie stanu wojennego i represje ze strony aparatu państwowego. Atrakcją były również pojazdy, które uczestniczyły w tamtych tragicznych wydarzeniach:

  • Jelcz Hydromil (Milicja),
  • Fiat 125P (Milicja),
  • Nysa 522 (Milicja),
  • Nysa 522 (z zestawem nagłośnieniowym tzw. "propaganda"),
  • UAZ 469B,
  • Gaz 69.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10:00. Uczestnicy mogli zapoznać się z pojazdami, umundurowaniem milicji i uzbrojeniem służb z okresu stanu wojennego. Pierwsza rekonstrukcja zaczęła się o godz. 12:00, a druga o 14:00. Wydarzenie zakończyło się około godz. 16:00.

Zapal Światło Wolności

W oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia, o godz. 19:30, zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Symboliczne Światło zapłonie na pewno w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem, oraz abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce i abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Udział w kampanii zapowiedział również abp. Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak.

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.

Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

ZOBACZ TEŻ:
13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto