Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

74-latka z Gdańska zostawiła wszystkie pieniądze i biżuterię w śmietniku dla fałszywego policjanta. Policja zatrzymała parę oszustów

Tomasz Kubik
Tomasz Kubik
Gdańsk. Zatrzymani sprawcy oszustw metodą "na policjanta"
Gdańsk. Zatrzymani sprawcy oszustw metodą "na policjanta" materiały policji
Gdańskiej policji udało się zatrzymać kobietę i mężczyznę, którzy są podejrzani o oszustwo tzw. metodą „na policjanta”. Para usłyszała już zarzuty. Jeden ze sprawców decyzją sądu trafił do aresztu. Zatrzymanym grozi 8 lat więzienia.

Pod koniec września 2020 r. do 74-letniej gdańszczanki na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. Udawał, że prowadzi tajną akcję oraz że pieniądze seniorki są zagrożone.
Kobieta niestety uwierzyła mu i wynajętą przez niego taksówką zawiozła swoje oszczędności oraz biżuterię do Wrzeszcza i zostawiła w wiacie śmietnikowej.
Dopiero gdy pokrzywdzona już bez pieniędzy i kosztowności wracała do domu, jej mąż zadzwonił na komisariat. Chciał potwierdzić informację o policyjnej akcji!

Oszustwa na policjanta. Pomógł monitoring

Gdy policja zajęła się sprawą, sprawcy zdążyli już zabrać swój łup. Funkcjonariusze sprawdzili jednak monitoringi, połączenia telefoniczne oraz przeprowadzili rozmowy ze świadkami. Szczegółowa analiza zdobytych informacji oraz ustalenia pomogły policjantom w wytypowaniu sprawców, oraz ustaleniu ich adresu.

Policjanci w jednym z mieszkań w Oliwie zatrzymali tam 41-letnią kobietę oraz jej 33-letniego konkubenta. Funkcjonariusze w mieszkaniu znaleźli pieniądze oraz biżuterię, które były ukryte w szkatułce i w dziecięcym wózku.
Wartość odzyskanego w całości mienia to kilkadziesiąt tys. zł. Zatrzymani sprawcy trafili do policyjnego aresztu, usłyszeli już zarzuty oszustwa, za które grozi im 8 lat więzienia.
Decyzją sądu kobieta trafiła pod dozór policji, a mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Oszustwa na wnuczka, policjanta. Grozi za to 8 lat więzienia!

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że:

  • policjanci nie informują o prowadzonych działaniach;
  • nie proszą o przekazanie pieniędzy oraz kosztowności;
  • potwierdź informację u innych członków rodziny;
  • nie działaj w pośpiechu i odłóż termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom obcym;
  • o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformuj POLICJĘ: nr alarmowy 112.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 74-latka z Gdańska zostawiła wszystkie pieniądze i biżuterię w śmietniku dla fałszywego policjanta. Policja zatrzymała parę oszustów - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto