800 lat Dominikanów w Polsce. Wystawa czasowa w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Wśród eksponatów cenny różaniec z kościoła św. Mikołaja

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Wystawę „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu Dominikanów w Polsce” można oglądać do 15 listopada w Ratuszu Głównego Miasta
Wystawę „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu Dominikanów w Polsce” można oglądać do 15 listopada w Ratuszu Głównego Miasta Jakub Steinborn
Niemal 200 eksponatów liczy wystawa w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, poświęcona 800-letniej obecności Dominikanów w naszym kraju. O historii zakonników opowiadają zbiory z kilkunastu muzeów, bibliotek, archiwów i klasztorów. Wiele z nich to wyjątkowe dzieła, nieznane szerszej publiczności.

800 lat Dominikanów w Polsce. Wystawa czasowa w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku

Można już zwiedzać wystawę upamiętniającą 800-lecie przybycia do Polski Zakonu Kaznodziejskiego, znanego bardziej pod potoczną nazwą Dominikanów. W czwartek, 15 lipca 2021 r. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbył się wernisaż połączony z konferencją prasową poświęconą wystawie czasowej „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu Dominikanów w Polsce”. Wystawa czynna będzie do 15 listopada 2021.

Gdańsk, po Krakowie, Sandomierzu i Wrocławiu, jest jednym z pierwszych ośrodków dominikańskich w Polsce. Tutejszy klasztor został założony w 1227 r. i jest niewiele młodszy od klasztorów w Bolonii, Paryżu, Pradze czy Oksfordzie.

– Historia powstania konwentu gdańskiego, 800 lat temu, brzmi niemal jak legenda. Tymczasem prawdziwi ludzie, w nierzadko bardzo trudnych czasach, inicjowali w Gdańsku, a później kontynuowali dzieło dominikańskie. I robią to do dziś. Ewangelizują. Promują filozofię i teologię. Uczą radzić sobie z wyzwaniami i zagrożeniami świata. Wreszcie zapraszają do myślenia i mądrego korzystania z wolności – mówiła podczas czwartkowej konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Dziękuję za Waszą obecność, ojcowie dominikanie, za wszystkich światłych i prawych duszpasterzy, za kulturę życia w różnorodności. Dziękuję za zainicjowanie Jarmarku św. Dominika. Dziękuję za to, że przez wieki tworzyliście i tworzycie tkankę łączną naszego miasta.[/cyt]

Głos zabrał także o. Paweł Kozacki (OP), prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów.

– Konwent gdański jest czwartym pod względem starszeństwa, ale od wieków był niezwykle prężnym ośrodkiem. Cieszę się z faktu, że to właśnie w Gdańsku, tą wystawą, inaugurujemy obchody 800-lecia naszej obecności w Polsce – powiedział.

Co zobaczymy na wystawie „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu Dominikanów w Polsce”? Prawdziwe skarby!

Losy Dominikanów przybliża nam około 200 eksponatów: przywilejów, planów, rycin, archiwalnych i współczesnych fotografii, rzeźb, przedmiotów sakralnych i użytkowych ze zbiorów kilkunastu muzeów, bibliotek, archiwów i klasztorów w Polsce.

– Wiele z eksponatów to nieznane szerszej publiczności dzieła, które po raz pierwszy opuściły klasztorny skarbiec, np. XVII-wieczny obraz „Madonna Apokaliptyczna”, srebrny krzyż relikwiarzowy z 1731 r. fundacji dominikanina o. Kajetana Wieczyckiego, bulla papieska z nadaniem kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej.

– Równie cenne są historie powojenne i współczesne o życiu wspólnoty, które na sale muzealne trafiły wprost z kronik Dominikanów. Uwagę zwiedzających na pewno przykują przepiękne witraże dawnego Gdańska, rzeźby oraz obrazy – wylicza dr Anna Frąckowska z Muzeum Gdańska, jedna z kuratorek wystawy.

Na otwarciu wystawy po raz pierwszy publicznie zaprezentowano również jeden z najcenniejszych skarbów Dominikanów. Niepozorny różaniec z bursztynu ma ponad 500 lat. Odkryto go podczas badań wykopaliskowych w kościele św. Mikołaja w Gdańsku, w grobie anonimowego dominikanina.

Różaniec na wystawie będzie prezentowany kilka dni – do 21 lipca. Od 24 lipca zobaczymy go na salach wystawowych nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Informacje organizacyjne, czyli zaplanuj wizytę na wystawie o Dominikanach

  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa & Sala Morska, ul. Długa 46/47
  • Kiedy: 15 lipca (czwartek)-15 listopada (poniedziałek) 2021 r.
  • Ceny biletów: środy – 6 zł normalny/4 zł ulgowy; pozostałe dni tygodnia w cenie biletu do Ratusza Głównego Miasta: 16 zł (normalny), 8 zł (ulgowy), 35 zł (rodzinny)

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie