Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

82 lata minęły jak jeden dzień

Dawid Majer
Dawid Majer
W ciągu niespełna wieku z małej wioski rybackiej powstało miasto, które dziś ma najwyższy standard życia w Polsce. 10 lutego, czyli w przyszłą niedzielę, obchodzić ono będzie rocznicę nadania praw miejskich.

Co mają w planie władze miasta? Jeśli tylko dopisze pogoda to zaproszą mieszkańców na spacer, podczas którego pokażą perły modernistycznej architektury Gdyni. Oprócz zwiedzania obiektów w plenerze pojawi się możliwość obejrzenia slajdów.

Klub Filmowy przy ulicy Waszyngtona 1 organizuje z tej okazji pokaz 10 etiud Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy, które powstały według pomysłów samych gdynian. W programie także bezpłatny seans filmu „Katyń”. Na każdy wejść będzie mogło około stu osób.

Z pewnością oferta atrakcji poszerzy się w ciągu najbliższego tygodnia. MMka zaprasza do zgłaszania pomysłów. Redakcja zaś zaś planuje tego dnia akcję „w terenie”.

Pierwsza wzmianka o Gdyni pochodzi już z 1209 roku. Mowa w tym czasie o wsi, która została podarowana zakonowi norbertanek z Żukowa przez Mściwoja I. W 1253 z kolei wieś została wymieniona z nazwy jako Gdina, przynależąca wtenczas do parafii Oksywie.

Prawa miejskie nasz jubilat otrzymał dopiero w 1926 roku. Impulsem rozwojowym była budowa nowoczesnego portu, jaki miał być alternatywą dla Wolnego Miasta Gdańska. Wtedy to w ciągu lat kilkunastu wieś rybacka przekształciła się do czasu rozpoczęcia II wojny światowej w miasto zamieszkałe przez 120 tys. osób. Dziś natomiast liczy sobie ponad 250 tys. zameldowanych mieszkańców.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto