OPRAC.:
Rafał Rusiecki
Nocny bieg w Gdyni Abbott Night Run 2022 miał niesamowitą oprawę świetlną
Nocny bieg w Gdyni Abbott Night Run 2022 miał niesamowitą oprawę świetlną Bartłomiej Zborowski
15 minut i 15 sekund zajęło Adrianowi Bednarkowi z Bydgoszczy przebiegnięcie trasy 5 km podczas premierowych zawodów Abbott Night Run. To nowy bieg uliczny w Gdyni, który zadebiutował przy okazji 10. edycji Enea Ironman Gdynia.

Nocny bieg w Gdyni na dystansie 5 km - 5.08.2022

Zawodnicy mieli do pokonania dystans 5 km, a trasa poprowadzona została przez ścisłe centrum miasta. Sygnał startera rozbrzmiał o godz. 22 na Skwerze Kościuszki. Następnie uczestnicy pobiegli trasą prowadzącą m.in. ul. Świętojańską, Piłsudskiego i Bulwarem Nadmorskim, by finiszować na multimedialnej mecie na plaży miejskiej w Gdyni - tej samej, która będzie służyć triathlonistom startującym w Enea Ironman Gdynia.

Wyjątkowy klimat biegu zapewniła nocna pora oraz latarki czołowe i fluorescencyjne koszulki, które każdy z uczestników otrzymał w pakiecie startowym. Po 15 minutach i 15 sekundach, na mecie zameldował się zwycięzca Abbott Night Run, Adrian Bednarek.​

- Biegło mi się bardzo dobrze, choć nie ukrywam, że logistyka nocnego startu jest specyficzna – powiedział Adrian Bednarek, zwycięzca Abbott Night Run. – Nie często startuję o godz. 22.00 i ułożenie sobie dnia oraz posiłków bywa karkołomne, ale jestem bardzo zadowolony. Wiemy, jak gorąco było w ciągu dnia, więc pod osłoną nocy biegło się bardzo komfortowo. Ten cały anturaż, że biegnie się w nocy, robi spore wrażenie. Dodać jeszcze do tego należy doping kibiców, czasami tych wracających z imprez albo dopiero idących na imprezę, ale też zwykłych sympatyków sportu. Czuć było ich wsparcie.

Nie bez powodu bieg odbywał się po zmroku, a zawodnicy mieli latarki oraz elementy odblaskowe na koszulkach. Abbott Night Run niesie ze sobą przesłanie. Bieg miał zwrócić uwagę na fakt, że 1,3 mld ludzi na świecie żyje dzisiaj bez dostępu do prądu i potrzebuje bezpiecznego, taniego źródła światła, zasilanego energią słoneczną. Zawodnicy wbiegali na metę przy specjalnej multimedialnej oprawie, na którą składały się lasery oraz kolorowe światła.

- Meta naprawdę robi wrażenie – dodał Adrian Bednarek. – W Trójmieście kilka biegów nocnych się odbywało i jest zapotrzebowanie na taką rywalizację. Fajnie więc gdyby Abbott Night Run pozostał i aby ta inicjatywa się rozwijała. Trasa była idealnie przygotowana.

​Drugie miejsce w Abbott Night Run zajął gdynianin Marcin Góralski (16.47), a trzecie Bartek Dawidek (17.00). Wśród kobiet zwyciężyła Marta Łosin, która wbiegła na metę z czasem 18.05. Druga była Wiktoria Krupowicz (18.48), a trzecie miejsce zajęła Karolina Kruber (19.05).

Linię mety przekroczyło 419 zawodników: 165 kobiet oraz 254 mężczyzn. Międzynarodową stawkę zamknęła gdynianka Agnieszka Pioruńska, której zmierzono czas 43 minuty i 2 sekundy.