Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abonament za TV - legalny czy nie

Kazimierz Netka
Wkrótce może się okazać, że ściąganie abonamentu od telewidzów i radiosłuchaczy jest bezprawne. Zastrzeżenia zgłaszają już m.in. Komisja Europejska, a także polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wkrótce może się okazać, że ściąganie abonamentu od telewidzów i radiosłuchaczy jest bezprawne. Zastrzeżenia zgłaszają już m.in. Komisja Europejska, a także polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, telewizja publiczna i radio nielegalnie korzystają z wsparcia, jakim jest opłacany przez obywateli abonament radiowotelewizyjny - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Komisja Europejska również zaczyna kwestionować takie finansowanie działalności, między innymi w starej UE. Uznaje to za niedozwoloną pomoc państwa przedsiębiorstwom.
- Na niezgodność pobierania opłat abonamentowych z uregulowaniami prawnymi UE, nasz Urząd zwracał uwagę już w ubiegłym roku - mówi Dariusz Łomowski z Biura Prasowego UOKiK. - Ustawa o radiofonii i telewizji jest tzw. programem pomocowym, co w praktyce oznacza, że z formalnego punktu widzenia powinna być zaakceptowana przez Komisję Europejską, a do tego nie doszło. Publiczni nadawcy radiowotelewizyjni mogą zatem korzystać z pomocy, która nie jest legalna. Urząd wielokrotnie wskazywał ten problem Ministrowi Kultury. Bez skutku.
Tymczasem, Komisja analizuje podobne praktyki, stosowane m.in. w Niemczech, Holandii i Irlandii i Danii. Może więc wkrótce się okazać, że abonament płacimy wbrew regułom prawnym obowiązującym w UE.
Zdaniem Rafała Rastawickiego, rzecznika prasowego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Komisja Europejska nie ma podstaw, by kwestionować pobieranie abonamentu RTV w Polsce. Płacenie go przez radiosłuchaczy, czy telewidzów nie jest bowiem formą pomocy dla przedsiębiorstwa, lecz refinansowaniem tego, co media publiczne robią z tytułu realizacji swej misji publicznej, niekomercyjnej.
- Komisja Europejska nie zgłaszała jeszcze żadnych uwag odnośnie abonamentu - dodaje Rafał Rastawicki. - Uczynił to jedynie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Sprawę bada też Ministerstwo Kultury. Jest ono na razie przekonane, podobnie jak KRRiT, że Polska nie naruszyła prawa UE, nakładając na abonentów konieczność płacenia daniny w postaci abonamentu za słuchanie i oglądanie programów nadawanych przez państwowe radio i telewizję.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto