Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abp Sławoj Leszek Głódź otrzymał honorową nagrodę "Świadek Historii" [ZDJĘCIA]

MA
Abp Sławoj Leszek Głódź otrzymał honorową nagrodę "Świadek Historii"
Abp Sławoj Leszek Głódź otrzymał honorową nagrodę "Świadek Historii" Przemek Świderski
W poniedziałek po południu w gdańskim Dworze Artusa odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej "Świadek Historii". Otrzymał ją abp Sławoj Leszek Głódź.

Oprócz hierarchy wyróżnienie otrzymali: Władysław Dobrowolski, Jerzy Grzywacz, Andrzej Kołodziej, Emilia Maćkowiak i Celina Riedl. Według pracowników oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który przyznaje to wyróżnienie, nagroda jest wyrazem uznania dla osób, jakie w sposób szczególny zasłużyły się dla upamiętnienia historii narodu polskiego. Jednocześnie jest to forma podziękowania za wspieranie działań pionu edukacyjnego instytutu.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zapewnia, że otrzymanie tego rodzaju lauru jest dla niego bardzo ważne i to nie tylko dlatego, że towarzysząca nagrodzie legitymacja jest oznaczona nr 1.

- Zaszczytem jest to, że zostałem doceniony w Gdańsku, mieście wolności i Solidarności – tłumaczy arcybiskup, który w młodości występował przeciwko systemowi komunistycznemu. W 1963 r., czyli jeszcze w czasach licealnych, założył organizację Białe Orły, później zaś pełnił posługę duszpasterską jako kapelan Solidarności.

Osoby docenione przez IPN zgodnie podkreślają, że należy myśleć nie tylko o tym, co było, ale też wybiegać spojrzeniem daleko w przyszłość.

- Naród tworzą rodziny. Im są one silniejsze, tym silniejszy jest naród – mówi Władysław Dobrowolski. - Naszym obowiązkiem jest dzielić się doświadczeniem z ludźmi młodymi, aby powstał łańcuch, w którym każde pokolenie to osobne i równie ważne ogniowo. Musimy pilnować, by ten łańcuch nigdy nie został przerwany.

Pewność tych słów wynika z osobistych przeżyć Władysława Dobrowolskiego, którego charakter kształtował się w latach okupacji, gdy związał się z konspiracją – Związkiem Walki Zbrojnej i Armią Krajową. W pierwszej akcji bojowej wziął udział jako siedemnastolatek, po wojnie zaś zaangażował się w działalność opozycji demokratycznej.

Zasługi w odzyskaniu przez Polskę suwerenności i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego mają też pozostali laureaci. Jerzy Grzywacz jest powstańcem warszawskim i działaczem harcerskim, Andrzej Kołodziej podpisywał w 1980 r. Porozumienia Sierpniowe i działał w NSZZ „Solidarność”, działaczkami związkowymi, ale też osobami związanymi ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska, są Emilia Maćkowiak oraz Celina Riedl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto