Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adam „Nergal” Darski oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Chodzi o „wykorzystanie wizerunku Jezusa Chrystusa w połączeniu z fallusem"

wie
Adam "Nergal" Darski
Adam "Nergal" Darski Przemyslaw Swiderski
Oskarżony o trzykrotne znieważenie krucyfiksu „czym obraził uczucia religijne ustalonych osób” został Adam „Nergal” Darski, wokalista znanego zespołu Behemoth. Śledczy posiłkują się opinią biegłego, który uznał, że „wykorzystanie wizerunku Jezusa Chrystusa w połączeniu z fallusem ma znamiona znieważenia przedmiotu czci religijnej”, a muzykowi grożą nawet 2 lata więzienia.

- 24 grudnia 2016 roku Adam D. na portalu internetowym „Instagram” umieścił zdjęcie prezentujące dwie rzeźby penisa z przytwierdzonymi wizerunkami Jezusa Chrystusa. Jeden z tych wizerunków przedstawiał ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, a drugi jego wniebowstąpienie. Zdjęcie opatrzył podpisem w języku angielskim oznaczającym w tłumaczeniu „Czy świętujecie już?” - opowiada o zachowaniu Nergala w jednej z trzech objętych aktem oskarżenia sytuacji prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Kolejnego przestępstwa, według śledczych, wokalista Behemotha, który już wcześniej miał problemy z prawem ze względu na fakt, że miał się dopuścić znieważenia godła RP (o sprawie czytaj m.in. tutaj) , miał się dopuścić 19 marca 2017 r. Chodzi o publikację na dwóch portalach społecznościowych w sieci zdjęcia Adama Darskiego z innym mężczyzną. Muzyk miał na niej trzymać w ręce „rzeźbę penisa z przytwierdzoną do niego figurą ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa”.

O trzeciej z objętych aktem oskarżenia sytuacji z 8 marca 2018 roku pisaliśmy tutaj. Chodzi o kolejne nagranie opublikowane przez Darskiego w internecie. Śledczy opisują, że na filmie „składał [on] życzenia z okazji dnia kobiet śpiewając piosenkę trzymając w ręku rzeźbę w kształcie penisa z przytwierdzonym wizerunkiem ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa”. Po tym ostatnim zdarzeniu Nergal zabrał głos publicznie.

- Na filmie – oprócz mojej twarzy – widoczny był także jeden z artefaktów z mojej prywatnej kolekcji, instalacja autorstwa uznanego na całym świecie muzyka i artysty Thomasa Gabriela Fischera, która – jak widzę – wzbudziła spore kontrowersje. Cóż, część osób śledzących moje profile zrozumiała intencje, którymi się kierowałem, część nie do końca. Dlatego pragnę zaznaczyć, że jedynym moim zamiarem było rozbawienie żeńskiej części mojej publiczności. Trudno mi pojąć, że film ten mógł zostać odebrany inaczej, niż jako zwykły żart – napisał muzyk przepraszając urażone osoby. Więcej na temat jego oświadczenia przeczytasz tutaj.

- W toku postępowania przygotowawczego uzyskano opinię biegłego z zakresu religioznawstwa. Z opinii tej wynika, że wykorzystanie wizerunku Jezusa Chrystusa w połączeniu z fallusem ma znamiona znieważenia przedmiotu czci religijnej. Okazywany przez oskarżonego przedmiot jest profanacją krzyża – tłumaczy prok. Grażyna Wawryniuk, która zastrzega,że Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście zarzuciła oskarżonemu popełnienie trzech przestępstw znieważenia przedmiotu czci religijnej, czym obraził uczucia religijne ustalonych osób za co grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. - Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam D. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Odmówił złożenia wyjaśnień – dodaje rzeczniczka gdańskiej „Okręgówki”.

Prokuratura: W toku postępowania przygotowawczego uzyskano opinię biegłego z zakresu religioznawstwa. Z opinii tej wynika, że wykorzystanie wizerunku Jezusa Chrystusa w połączeniu z fallusem ma znamiona znieważenia przedmiotu czci religijnej. Okazywany przez oskarżonego przedmiot jest profanacją krzyża.

Adwokat Jacek Potulski, obrońca Adama Darskiego tłumaczy, że dopóki nie złoży odpowiedzi na akt oskarżenia, nie będzie komentował sprawy.

- W naszej ocenie do przestępstwa nie doszło. Przygotowujemy bardzo obszerną odpowiedź na akt oskarżenia, w której przedstawimy argumentację odnoszącą się zarówno do elementów prawno-karnych jak i artystycznych nawiązująca również do stylistyki pewnych kontekstów, gdzie wykorzystywane są symbole religijne – zastrzega mecenas.

Zobacz też: Adam Nergal Darski przed sądem w Gdańsku. Sprawa dotyczyła znieważenia polskiego godła (marzec 2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto