Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Airport City Gdańsk. Rusza wielka, wyjątkowa w skali kraju inwestycja biurowo-usługowa koło lotniska [wizualizacje]

Maciej Pietrzak
Airport City Gdańsk. - Budowa całego kompleksu ma zająć kilkanaście lat i pochłonąć ponad miliard złotych - poinformowały władze lotniska  podczas piątkowej konferencji
Airport City Gdańsk. - Budowa całego kompleksu ma zająć kilkanaście lat i pochłonąć ponad miliard złotych - poinformowały władze lotniska podczas piątkowej konferencji mat. prasowe
W piątek 9 sierpnia władze Portu Lotniczego Gdańsk ogłosiły przetarg na budowę pierwszego z budynków kompleksu Airport City Gdańsk. Docelowo, za kilkanaście lat, składać się ma na niego siedem obiektów o powierzchni użytkowej wynoszącej około 120 tysięcy metrów kwadratowych. Ma być to nowe biznesowo-usługowe centrum Trójmiasta, przyjazne środowisku i z wyjątkową architekturą.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę Airport City Gdańsk, nowoczesnej inwestycji komercyjnej położonej przy lotnisku. To kompleks siedmiu budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne oraz hotelowe.

Nazwy biurowców nawiązywać będą do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel.

Budowa całego kompleksu ma zająć kilkanaście lat i według szacunków pochłonąć ponad miliard złotych. Budowa ACG ma być finansowana z emisji obligacji przez Bank Pekao S.A. i ze środków własnych Portu.

- Ta inwestycja to trzeci kamień milowy w historii naszego lotniska, po staniu się spółką i budowie terminala T2. Żadne lotnisko w Polsce nie podjęło się takiego projektu. Takie inwestycje przeprowadziły dotąd w Europie np. lotniska w Paryżu, Manchesterze czy Monachium, czyli takie obsługujące rocznie ponad 20, 30, 50 mln pasażerów, zatem kilku lub kilkunastokrotnie więcej niż my obecnie - mówił Tomasz Kloskowski, prezes PLG.

Nad naszym Airport City pracujemy jednak już od siedmiu lat i wraz z właścicielami Portu wierzymy w jego sukces. Pierwszy budynek - Alpha, na którego budowę dziś ogłaszamy przetarg, będzie testem dla całego przedsięwzięcia. Nie sztuką jest bowiem postawić taki obiekt, a sprzedać jego powierzchnię komercyjną - mówił na piątkowej prezentacji projektu Tomasz Kloskowski, prezes PLG.

Airport City Gdańsk. Pierwszy budynek już za dwa lata

Airport City ulokowane będzie między torami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej a ul. Słowackiego, na terenie należącym do lotniska. Powierzchnia użytkowa pierwszego budynku - Alphy - wyniesie 8,5 tys. m.kw. Jego budowa ma się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku a zakończyć w II/III kwartale 2021 roku. Obiekt będzie miał sześć pięter, dwie kondygnacje podziemne i 197 miejsc parkingowych. Władze Portu mają też już pozwolenie na budowę drugiego obiektu - Bravo.

Harmonogram jego budowy i termin oddania do użytkowania będzie uzależniony od powodzenia rynkowego obiektu Alpha. W sumie powierzchnia komercyjna całego Airport City wyniesie ok. 100 tys. m kw.

Airport City Gdańsk. Wiele miejsc na rekreację i wypoczynek

Za koncepcję Airport City Gdańsk wraz z dokumentacją projektową odpowiada warszawskie biuro PIG Architekci, które zrealizowało m.in. projekty biurowca Kolonia Sielce Office Warszawa, biurowca Dowborczyków Łódź, koncepcje biurowców Adnreasstrasse Ostbanhof Berlin, Berlin an der Urania Berlin, Jerozolimskie Business Park oraz kompleksu Poznań Office Center. Ponadto jest także autorem rozbudowy terminalu T2 Portu Lotniczego Gdańsk i lotniska w Krakowie, budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i stadionów piłkarskich w Olsztynie i Chorzowie.

Budynki ACG będą posiadały inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. Energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold. Budynki będą w pełni przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne. Planowane są również udogodnienia dla rowerzystów.

Na terenie kompleksu znajdą się stacje ładowania pojazdów elektrycznych i rowerów Mevo. Przewidziana jest budowa strefy sportu i rekreacji. We współpracy z pomorskimi uczelniami i organizacjami pozarządowymi projektowane są ścieżki tematyczne: kulturoznawcze, rekreacyjne, gastronomiczne i dotyczące zakupów.

O wyjątkowości lotniskowej "dzielnicy" stanowić ma także duża ilość zieleni. Oprócz istniejących już drzew, wokół biurowców wyrosną trawy, rośliny ozdobne oraz kwiaty. Na dachach powstaną zielone tarasy widokowe, a przy jednym z budynków - ogród warzywny.

Przypominamy, że w ostatnich dniach władze Portu podjęły też decyzję o rozbudowie terminala T2 - Ponad 250 mln zł za pirs lotniska

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

TOP MENEDŻER POMORZA 2018:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto