Akademia Handlowa 50+ - dobra oferta dla dojrzałych pracowników

Artykuł sponsorowany
Rozpoczął się trzeci etap realizacji projektu „Akademia Handlowa 50+ - innowacyjny model walidacji i uzupełniania kompetencji zawodowych osób 50+”. W lipcu przeprowadzono warsztaty wdrożeniowe dotyczące opracowanego w ramach projektu rozwiązania. Na wrzesień planowana jest konferencja podsumowująca całość projektu. Dedykowany jest on osobom powyżej 50 roku życia z województwa pomorskiego, które chciałyby potwierdzić swoje kompetencje w zawodach sprzedawcy i przedstawiciela handlowego.

W opublikowanym ostatnio raporcie Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że bezrobotni powyżej 50. roku życia pozostają u nas praktycznie bez żadnej pomocy w znalezieniu stałej pracy. W ofercie urzędów pracy nie ma szkoleń pozwalających rozwijać lub zmieniać kwalifikacje zawodowe, a większość programów dla tej grupy, realizowanych przez powiatowe urzędy pracy, jest krótkotrwała i nieskuteczna.

W ramach projektu „Akademia Handlowa 50+ – innowacyjny model walidacji i uzupełniania kompetencji zawodowych osób 50+” opracowano i przetestowano innowacyjny model walidacji i uzupełniania kompetencji zawodowych osób 50+ z województwa pomorskiego w zawodach sprzedawca i przedstawiciel handlowy. Projekt jest odpowiedzią na problemy niskiej adaptacyjności i mobilności tych osób.

– Inspiracją do powstania projektu „Akademia Handlowa 50+” była konkretna sytuacja problemowa – mówi Katarzyna Huńko, kierownik projektu. – W obowiązujących obecnie w Polsce rozwiązaniach systemowych nie ma możliwości uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w toku edukacji pozaformalnej (szkolenia, kursy) i nieformalnej (samokształcenie, doświadczenie w pracy). Nasz projekt ma służyć osobom powyżej 50 roku życia, chcącym potwierdzić swoje kompetencje w dwóch zawodach: sprzedawca i przedstawiciel handlowy. Dzięki wypracowanemu rozwiązaniu uczestnicy projektu mogą nie tylko podnieść poziom swoich kwalifikacji, ale też uzyskać certyfikat potwierdzający rzeczywiście posiadanie kompetencje zawodowe.

Zawody te zostały wybrane nieprzypadkowo, bowiem najwięcej ofert pracy – aż jedna czwarta wśród wszystkich pojawiających się na rynku, dotyczy stanowisk sprzedażowych. Ponadto bardzo często w zawodach handlowych pracują osoby, które nie mają wykształcenia kierunkowego, ale potrzebne kompetencje opanowały w różnym stopniu poprzez doświadczenie w pracy, samokształcenie oraz udział w szkoleniach.

Jednocześnie według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku zawód technika handlowca znalazł się na 13 miejscu wśród najczęściej zgłaszających się osób bezrobotnych w województwie pomorskim, którzy naukę zakończyli w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.

– Ważną cechą kompetencji jest ich zmienność, co oznacza, iż mogą podlegać rozwojowi, dzięki czemu można mierzyć, rozwijać je i nimi zarządzać – mówi Renata Tkaczyk, doradca zawodowy, kierownik Biura Pracy przy Regionie Gdańskim NSZZ „Solidarność”, będąca recenzentem innowacyjnego modelu oceny kompetencji w projekcie „Akademia Handlowa 50+”. – Pierwszą korzyścią tego projektu jest właśnie precyzyjny opis kompetencji przygotowany dla każdego uczestnika. Drugą natomiast, że na jego podstawie opisujemy deficyty, wskazując jednocześnie obszary do rozwoju, np. w sferze komunikacji czy sprzedaży. Każdy zainteresowany własnym rozwojem zawodowym powinien przejść sesję development center. Idąc dalej tropem projektowym – są przygotowywane, szyte na miarę dla każdego uczestnika, ścieżki szkoleniowe. Dzięki takiemu indywidualnemu podejściu nie jest tak, jak na wielu standardowych szkoleniach, podczas których wszyscy uczą się wszystkiego – niezależnie od potrzeb. Moim zdaniem, właśnie takie indywidualne podejście będzie miało szczególnie motywujący wpływ na uczestników do podejmowania wysiłku związanego z kształceniem.

Metodologia development center (nazywanego czasami ośrodkiem rozwoju lub centrum rozwoju) to wielowymiarowy proces oceny kompetencji, w którym uczestnicy są obserwowani i oceniani przez zespół obiektywnych, wyszkolonych sędziów kompetentnych (asesorów). W odróżnieniu od assessment center, gdzie głównym celem procesu jest ocena umiejętności kandydatów do pracy, głównym celem tej metody jest diagnoza potencjału i rozwój pracowników.

Wypracowany w ramach projektu model potwierdzania i uzupełniania kompetencji zawodowych osób 50+ został pozytywnie zaopiniowany przez ekspertów. W chwili obecnej trwają prace redakcyjne nad papierową i elektroniczną wersją modelu, który zostanie przygotowany w postaci podręcznika. W wersji elektronicznej będzie on dostępny na stronie internetowej www.akademiahandlowa.pl . Natomiast w wersji drukowanej na planowanych w najbliższych miesiącach warsztatach i konferencjach upowszechniających.

Projekt jest realizowany przez Fundację Gospodarczą z Gdyni w partnerstwie z Regionem Gdańskim NSZZ „Solidarność” oraz firmą COMBIDATA Poland Sp. z o.o. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Akademia Handlowa 50+ - dobra oferta dla dojrzałych pracowników - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto