Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja z projektu "Nie znikaj" dotycząca bioróżnorodności

Redakcja
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Gdańsku wzięły udział w projekcie edukacyjnym "Nie znikaj" poświęconym bioróżnorodności.

Przy tak szybkim rozwoju cywilizacji wymieranie gatunków zwierząt i roślin nabiera coraz większego tempa. Pomimo znajomości znaczenia bioróżnorodności dla życia każdego organizmu na Ziemi i świadomości, że gatunki fauny i flory znikają bezpowrotnie, to wciąż pokutuje przekonanie , że nie możemy dbać o przyrodę kosztem rozwoju gospodarczego. Dlatego też każdy z nas powinien uświadomić sobie, jak ważna jest bioróżnorodność - nie tylko dla samej przyrody, ale właśnie z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia.

Organizatorem jest Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" w Łodzi, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Szkolna impreza z okazji Światowego Dnia Bioróżnorodności odbyła się 20 maja 2011 roku. Poprzez realizację projektu przekazaliśmy w atrakcyjnej formie wiedzę nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą. zachęcaliśmy do postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogłyby spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej i wymierania wielu gatunków zwierząt.

Przygotowania realizowano dwutorowo. Na dwa miesiące wcześniej uczniowie klas 4 – 6 zostali zapoznani z celami i założeniami projektu „Nie znikaj”, poprzez uczestnictwo w warsztatach. Następnie wyodrębniły się grupy, które zaangażowały się w zadania: wyszukanie zagrożonych wyginięciem gatunków, wykonanie mapy, zaprojektowanie i wykonanie ulotek i transparentów, opracowanie pytań ankietowych.
Dzieci klas 0-3 uczestnicząc w zajęciach warsztatowych poznały bioróżnorodność, czyli sylwetki różnorodnych organizmów, skazanych na zagładę, ich siedliska, tryb życia oraz przyczyny wymierania. Wspólnie z rodzicami, pod czujnym okiem wychowawców, przygotowali stroje wybranych organizmów. Dodatkowo uczniowie klasy 3c i 1b wyszukali również krótkie informacje na ich temat.

„Marsz Ginących Gatunków” odbył się 20 maja 2011 roku, na terenie dzielnicy Przeróbka w Gdańsku. Niezwykły korowód podekscytowanych dzieci, w pięknych, kolorowych strojach, z transparentami, ulotkami, wyruszył z przed szkoły. Trasa wiodła ulicą Sienną, Dickensa, Lenartowicza do zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 20. Tam przywitały nas, zaskoczone rajskim korowodem, przedszkolaki. W niezwykłej i naturalnej scenerii (słoneczna pogoda, zielony park), dzieci z klasy 3 c i 1 b zaprezentowały swoje postacie zwierząt. Opowiadały o miejscu ich występowania, jak również przyczynach zagłady. Zaintrygowane przedszkolaki oglądały przedstawione scenki i dowiedziały się, że bróżnorodność form życia jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania życia na Ziemi. Na koniec otrzymały na pamiątkę naszej obecności ulotki do kolorowania, a uczniowie zostali obdarowani słodyczami.

Żegnani uśmiechami przedszkolaków barwny korowód ruszył dalej ulicami dzielnicy. Ulicą Siennicką, dalej ulicą Lenartowicza dotarł do centralnego punktu dzielnicy. Tam również uczniowie klas 5 i 6 przeprowadzali ankietę wśród mieszkańców, rozdawali ulotki. Przechodnie z zainteresowaniem spoglądali na barwnie ubrane dzieci, ze skupieniem oglądali i czytali ulotki, na których widniał m.in. Dekalog Św. Franciszka z Asyżu. Niektórzy z nich dołączali się do dzieci i wspólnie maszerowali.
Przemarsz ulicą Bajki, ulicą Sienną dotarł do szkoły, gdzie czekała pozostała społeczność szkolna. Marsz ginących gatunków zakończyło wspólne spotkanie, na którym dzieci z klasy 3c ponownie się zaprezentowały. Doceniono twórców barwnych strojów cukierkami, a klasowi laureaci szkolnego konkursu o bioróżnorodności otrzymali dyplomy i nagrody. Ten dzień możemy zaliczyć do niezwykle udanych.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto