Aniołki Matusińskiego wicemistrzyniami świata w Dausze. Rekord Polski! W sztafecie w finale zabrakło Anny Kiełbasińskiej z Sopotu [wideo]

Rafał Rusiecki
Polska sztafeta kobiet należy do najmocniejszych w Europie, a liczy się także na świecie Pawel Relikowski
Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019. Polska sztafeta żeńska 4x400 metrów została wicemistrzyniami świata w Katarze! Lepsze od biało-czerwonych były wyłącznie Amerykanki. Polki odparły atak reprezentantek Jamajki.

Ostatniego dnia mistrzostw świata w lekkoatletyce w Katarze Polacy zdobyli dwa dodatkowe medale. Na 1500 metrów brąz wywalczył Marcin Lewandowski (z nowym rekordem Polski - 3.31,46), a na zakończenie po srebrne krążki sięgnęły nasze biegaczki w sztafecie 4x400 metrów. Uzyskały znakomity czas 3.21,89 - a to również nowy rekord Polski.

Bieg sztafetowy rozpoczęła Iga Baumgart-Witan, która wypracowała drugą pozycję na pierwszej zmianie. Później pałeczkę przejęła Patrycja Wyciszkiewicz, która zastąpiła w składzie Annę Kiełbasińską i utrzymała tę wspaniałą pozycję. Trzecia Małgorzata Hołub-Kowalik także zachowała drugą pozycję. Rywalizację kończyła Justyna Święty-Ersetic. Nasza najlepsza biegaczka na 400 metrów dała się w pewnym momencie wyprzedzić Sherice Jackson z Jamajki, ale finisz należał do Polki.

- To był świetny bieg, ale dużo zawdzięczam Idze, która na pierwszej zmianie wypracowała pozycję. Cieszę się, że forma przyszła na mistrzostwa świata. Byłam pewna, że będę tutaj mocna. Ten medal bardzo cieszy, ale jest świetną motywacją do tego żeby w Tokio też powalczyć – mówiła później Patrycja Wyciszkiewicz.

- Uzyskałyśmy kosmiczny wynik. Nie wierzę w niego. Przed biegiem nigdy bym w to nie uwierzyła, że możemy osiągnąć taki czas. Pokazałyśmy, że jesteśmy przygotowane, ale dodatkowo zostawiłyśmy na bieżni całe serce. Rekord Polski wisiał nad nami od dawna - dodała Małgorzata Hołub-Kowalik.

Wygrały bezapelacyjnie Amerykanki, którym zmierzono najlepszy czas w tym roku 3.18,92. Trzecie na mecie Jamajki miały czas 3.22,37. Później jednak okazało się, że zawodniczki z wyspy na Morzu Karaibskim zostały zdyskwalifikowane za błąd w strefie zmian. Brązowe medale powędrowały więc do Brytyjek - ich rezultat to 3.23,02.

W żeńskiej sztafecie 4x400 metrów zabrakło w niedzielnym finale miejsca dla Anny Kiełbasińskiej, jedynej lekkoatletki z Pomorza. Zawodniczka SKLA Sopot w poniedziałkowym biegu na 400 metrów uzyskała rezultat 52,25 (jej rekord życiowy z 24 sierpnia 2019 z Radomia to 51,51) i zajęła piąte miejsce w swojej grupie eliminacyjnej.

Kiełbasińska z Małgorzatą Hołub-Kowalik, Wiktorem Suwarą i Rafałem Omelko rywalizowała w eliminacjach w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Z czasem 3.15,47 polscy biegacze zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie. W finale doszło do zmian pań i biegły Iga Baumgart-Witan oraz Justyna Święty-Ersetic. Mieszana sztafeta z czasem 3.12,33 zajęła piąte miejsce.

Nie wszystkim sztafetom szło tak dobrze. W Dausze "furorę" zrobiły Chinki, które zupełnie pogubiły się w strefie zmian.

Polscy medaliści mistrzostw świata w lekkoatletyce Doha 2019

Złoty

Paweł Fajdek (rzut młotem)

Srebrny

Joanna Fiodorow (rzut młotem)

Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic (sztafeta 4x400 m)