Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Art & Science w gdańskiej Łaźni, czyli kiedy nauka spotyka sztukę [zdjęcia]

Redakcja MM
Redakcja MM
To niesamowita wystawa, która pokazuje najwybitniejszych artystów współpracujących z naukowcami lub znajdujących się na styku nauki i sztuki.

W 2014 roku Art + Science skupi się na wystawach, ukazujących różne oblicza sztuki robotycznej, czyli takiej w której artyści tworzą lub wykorzystują roboty. Sztuka robotyczna czerpie z abstrakcjonizmu i surrealizmu, ale też korzysta z praktycznych i pragmatycznych zastosowań maszyn i automatów.

Zobacz też: Noc Muzeów w Trójmieście już z 17 na 18 maja
Artyści posługujący się robotami tworzą silne poetyckie i filozoficzne metafory, ale wykorzystują w tym celu zaawansowaną technologię. Art+Science Meeting 2014 jest realizowany we współpracy pomiędzy CSW Łaźnia i Gdańską Galerią Miejską. W ramach współpracy zostaną zaprezentowane łącznie trzy wystawy indywidualne: "Ken Feingold: Figury mowy" w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 oraz "Histeryczne maszyny" Billa Vorna w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 i "Mięso, metal i kod: Rozchwiane chimery" w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Wystawom towarzyszy program wydarzeń edukacyjnych.

Bill Vorn - "Histeryczne maszyny" - wystawa prezentuje po raz pierwszy w Polsce twórczość Billa Vorna, kanadyjskiego artysty zamieszkałego w Montrealu. Tworzone przez niego przestrzenne instalacje poza właściwościami cybernetycznymi posiadają również charakter multimedialny - artysta wykorzystuje nie tylko roboty, ale i światło, dźwięk, ale również projekcje wideo. "Histeryczne maszyny" stanowią doskonały przykład twórczości Vorna. Każda z nich jest aluminiową, ośmionożną formą zwisającą z sufitu, przypominającą kształtem ogromnego pająka. Jest zaopatrzona w kilka systemów: sensoryczny, motoryczny i kontrolny, które wspólnie odgrywają rolę autonomicznego układu nerwowego. Sensory pozwalają maszynom reagować na widzów oglądających wystawę.

Zobacz całą galerię zdjęć

Sterlac - "Mięso, metal i kod: Rozchwiane chimery". Ciało, którego dotyczy większość działań artysty przestaje być tylko fasadą łączącą umysł z rzeczywistością. Przybiera formę rozchwianej chimery: zakłopotanej własną nieokreślonością, niepewnej posiadanego statusu.

Ken Feingold - "Figury mowy". Feingold łączy zainteresowanie rzeźbą z wideo. W 1993 roku rozpoczął cykl prac tworzonych z użyciem mówiących figur - głów marionet czy kukiełek, znanych wcześniej jedynie z występów brzuchomówców. Zostały tu wykorzystane komputerowe programy sztucznej inteligencji, które we współpracy z systemami syntezy mowy pozwalają animatronicznym rzeźbom Feingolda prowadzić niekończące się improwizowane rozmowy.

Obejrzyj pełną fotogalerię



Bill Vorn - "Histeryczne maszyny"

cykl Art + science meeting
Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2,
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port
10 maja – 13 lipca 2014
Otwarcie: 9 maja 2014, godz. 18

Wstęp wolny.

Sterlac - "Mięso, metal i kod: Rozchwiane chimery"

cykl Art + science meeting
17 maja – 13 lipca
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia ul. Jaskółcza 1, Gdańsk – Dolne Miasto
Otwarcie: 16 maja 2014, godz. 18

bilety: http://laznia.pl/onas,3,ceny_biletow.html

Ken Feingold - "Figury mowy"

cykl Art + science meeting
18 maja – 13 lipca
Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13-17, Gdańsk
Otwarcie: 17 maja 2014, godz. 18 (Noc Muzeów)

Wstęp wolny.


Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii

Marta Okuniewska

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto