Asseco Prokom Gdynia Mistrzem Polski [zdjęcia]

Maciej Czarniak
Koszykarze z Gdyni wygrali decydujący mecz 76:68. Bohaterami spotkania byli Donatas Motiejunas i Jerel Blassingame .

Takiego finału wszyscy kibice basketu w Trójmieście sobie życzyli, choć po dwóch spotkaniach wierzyli w niego pewnie tylko sympatycy Trefla Sopot, który przegrywał już 2:0 w rywalizacji do 4 zwycięstw. Przebieg rywalizacji odmienił jednak pierwszy mecz rozgrywany w Sopocie.

Trefl wygrał go bardzo wyraźnie, kończąc długą serię derbowych porażek. Trzecie spotkanie wlało nadzieję w serca kibiców Trefla, a koszykarzom dało pewność siebie i olbrzymią wolę walki w dalszych spotkaniach. Wygrana po zaciekłej walce w czwartym meczu padła łupem Asseco, ale widać było, że Sopocianie w wygraną wierzą i będą o nią walczyli. Pokazali to w meczach numer 5 i 6, gdy walcząc o życie wychodzili dwa razy z ciężkiej opresji pokazując w czwartych kwartach niezwykłą klasę i skuteczność. Oba mecze wygrali i o wszystkim miało decydować siódme spotkanie w Gdyni.

Asseco zaczęło mecz dobrze. Mocno broniło i bardzo mądrze grało w ataku. Pierwszą kwartę gdynianie wygrali 20:16. W drugiej natomiast całkowicie zdominowali grę pozwalając rzucić sopocianom tylko 9 punktów, samemu zdobywając aż 23. Przewaga wynosiła wtedy już 18 punktów.

Trzecia kwarta też zaczęła się świetnie. Przewaga wzrosła do 22 punktów i wydawało się, że emocji już nie będzie. Trefl po raz kolejny pokazał jednak, że walczy do końca. Odrobił kilka punktów i zaczynał łapać dobry rytm, kiedy Łukasz Wiśniewski za niesportowe zachowanie (celowe przewrócenie Motiejunasa po tym, jak Litwin brutalnie go faulował) został wykluczony do końca spotkania. Wydawało się, że to pogrąży Trefla, stało się jednak zupełnie inaczej. Po tej sytuacji Trefl nabrał wiatru w żagle i zaczął niwelować stratę. W pewnym momencie wynosiła ona jedynie trzy punkty. Mistrzowie Polski tym razem wytrzymali napór Trefla i na więcej nie pozwolili graczom z Sopotu. Kolejny tytuł Mistrzów Polski stał się faktem.