Asseco Prokom Gdynia w TOP-16 Euroligi [zdjęcia]

Patryk Szczerba
Koszykarze z Gdyni awansowali do TOP-16 Euroligi po raz czwarty. Emocji jednak nie brakowało, zwłaszcza, że nie wszystko zależało tylko od wyniku konfrontacji z BK Chimki Moskiewski Region.

Kibice nasłuchiwali wieści z Mediolanu, gdzie ich najgroźniejszy rywal - Armani Jeans przegrał, dzięki czemu, w korespondencyjnym pojedynku, gdyńscy koszykarze byli górą. Do przerwy gospodarze prowadzili we Włoszech co... eliminowało Asseco Prokom z dalszych gier.

W Gdyni mecz był wyrównany. Zwłaszcza po graczach Asseco widać było nerwowość, która często paraliżowała ich poczynania w ataku. Zaczęło się od remisu, ale po pierwszej kwarcie udało się wyjść na jednopunktowe prowadzenie 22:21. Później, gdy emocje opadły, gdynianie zaczęli grać swoją koszykówkę. Większa skuteczność i szczelniejsza obrona pozwoliły odskoczyć w 15. minucie na osiem punktów.

W drugiej kwarcie gdynianie zdemolowali Rosjan wygrywając całą kwartę 23:8. Skuteczni byli zwłaszcza Logan, który zdobył 14 punktów i Daniel Ewing (11 punktów). Po pierwszej połowie wynik był nad wyraz korzystny. 45:29 to był wynik, który nie dawał jednak awansu. Wszystko z powodu wyniku meczu w Mediolanie, gdzie niespodziewanie zanosiło się na niespodziankę.

W drugiej połowie, niezrażeni tymi informacjami koszykarze Asseco, starali się dalej "robić swoje". W 23. minucie gdynianie prowadzili już po wolnych Woodsa 49:32, jednak wtedy coś się zacięło. Rywale powoli złapali oddech i zaczęli gonić wynik. Paradoksalnie coraz lepsze wieści zaczęły napływać z Mediolanu, gdzie AJ na początku ostatniej odsłony przegrywało już 52:59. W Gdyni było 55:52 dla Asseco Prokomu.

Początek czwartej kwarty zdecydował o wyniku całego meczu. Gdy na tablicy pojawił się wynik 59:57, do akcji wkroczył Quyntel Woods. Najlepszy gracz mistrzów Polski został sfaulowany w następnej akcji i pewnie wykorzystał dwa wolne. W 34. minucie Asseco Prokom prowadziło 61:57.

Na niespełna minute do końca Asseco wygrywało 69:61, zaś Armani Jeans przegrywało 66:75. Powoli stawało się jasne, że awans stał się faktem. I rzeczywiście ostatecznie Asseco Prokom pokonał BK Chimki Moskiewski Region 75:70. Real natomiast zgodnie z przewidywaniami odprawił z kwitkiem drużynę z Mediolanu, wygrywając 75:66.

Losowanie kolejnej fazy rozgrywek odbędzie się w poniedziałek.

Asseco Prokom Gdynia - BK Chimki Moskiewski Region 75:70
(22:21, 23:8, 10:23, 20:18)

Asseco Prokom: Logan 24, Ewing 11, Burrell 7, Hrycaniuk 6, Szczotka 2 - Woods 16, Varda 7, Harrington 2, Jagla 0, Łapeta 0.

Chimki: McCarthy 22, Jankunas 8, Langford 8, Javtokas 6, Lopez 5 - Fridzon 10, Mozgow 8, Gubanow 3, Toporow 0, Cabezas 0.