ATOM pokonał niepokonane

Przemysław Malak
W meczu na szczycie 10. kolejki Orlen Ligi ATOM Trefl Sopot w gdańskiej hali AWFiS podjął niepokonane w tym sezonie siatkarki Chemika Police.

Mistrzynie Polski chciały zrewanżować się beniaminkowi za przegraną 0:3 na inaugurację bieżących rozgrywek w Policach. Mecz rozpoczął się od skutecznych ataków przyjezdnych. Jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną o czas dla swojej drużyny musiał prosić trener Teun Buijs (przy stanie 1:5). Atomówki popełniały dużo błędów, mimo to udało im się zniwelować stratę. Przy stanie 20:22 była jeszcze nadzieja na wygranie pierwszego seta, jednak zawodniczki Chemika postawiły "kropkę nad i", wygrywając 25:21.

Drugi set lepiej rozpoczęły mistrzynie Polski. Tym razem to trener Mariusz Wiktorowicz szybko wykorzystał pierwszy czas (przy stanie 7:3 dla ATOMu). Po przerwie technicznej (8:4) coś zacięło się w grze Atomówek. Przyjezdne zdobyły aż 7 punktów z rzędu. Ich passę przerwał dopiero skuteczny atak Klaudii Kaczorowskiej, tuż po jej wejściu na parkiet. Siatkarki z Polic nie oddały jednak zdobytej wcześniej przewagi. Set zakończył się wynikiem 25:19 dla Chemika.

Po 10-minutowej przerwie na boisku wciąż dominowały liderki Orlen Ligi. Wydawało się, że podobnie jak w Policach, mecz zakończy się gładkim 3:0. Przełomowym momentem meczu była zmiana atakującej Judith Pietersen na Annę Podolec. Była reprezentantka Polski dała gospodyniom to, czego brakowało w poprzednich setach. Atomówki szybko odrobiły stratę z początku seta i wygrały 25:19.

Czwarty set był najbardziej wyrównany ze wszystkich partii. Siatkarki Chemika walczyły o wygraną za 3 punkty, natomiast gospodynie chciały doprowadzić do tie-breaka. Decydująca była skuteczna końcówka, którą popisały się Atomówki (25:22) i tym samym przedłużyły spotkanie do pięciu setów.

Tie-break był pełen błędów i niedokładności. Mniej ich popełniły mistrzynie Polski i to zdecydowało o zwycięstwie w tym niezwykle emocjonującym spotkaniu. MVP została Anna Podolec, która zdobyła 17 punktów. Tyle samo punktów, ale przez wszystkie 5 setów "ustrzeliła" również środkowa Julia Shelukhina.

Kolejny mecz Atomówki rozegrają w Belgii z zespołem Gent Dames w ramach Siatkarskiej Ligi Mistrzyń. To spotkanie odbędzie się już w środę o godz. 20:30 (transmisja w Polsacie Sport). Natomiast do Orlen Ligi sopocianki powrócą w sobotę - o godz. 14:45 zagrają w Dąbrowie Górniczej z wicemistrzyniami Polski (również transmisja w Polsacie Sport).

ATOM Trefl Sopot - Chemik Police 3:2
(21:25, 19:25, 25:19, 25:22, 15:11)

ATOM Trefl Sopot: Leys, Bełcik, Pietersen, Shelukhina, Efimienko, Hill, Zenik (libero) oraz Molnar, Kaczorowska, Łukasik, Podolec

Chemik Police: Werblińska, Gajgał-Anioł, Glinka-Mogentale, Bjelica, Mróz, Ognjenović, Sawicka (libero) oraz Raczyńska, Grejman, Kowalińska