ATOM postraszył mistrzynie świata [zdjęcia użytkownika MM]

Przemysław Malak
W 3. kolejce Europejskiej Ligi Mistrzyń ATOM Trefl Sopot podejmował w Ergo Arenie klubowe mistrzynie świata, VakifBank Stambuł.

Podopieczne Giovanniego Guidettiego przyjechały do Trójmiasta z serią 62 wygranych spotkań z rzędu. Ostatnią drużyną, która z nimi wygrała był... ATOM Trefl Sopot.

Początek meczu dał nadzieję, że rekord VakifBanku może zakończyć się właśnie w Sopocie. Atomówki grały z niesamowitą pasją i poświęceniem, a co najważniejsze - z wysoką skutecznością w ataku i bloku. Przewaga punktowa cały czas wzrastała. Błędy Turczynek spowodowały nawet atak wściekłości trenera Guidettiego. Aby go uspokoić, potrzebna była rozmowa z sędzią tego spotkania. Siatkarki VakifBanku chyba przestraszyły się gniewu niesamowicie ekspresyjnego trenera, bo nagle zaczęły grać lepiej. Zdołały obronić cztery piłki setowe, ale ostatecznie ATOM wygrał 25:19.

Turczynki zdołały utrzymać poziom gry, który pokazały pod koniec pierwszej partii. W kolejnym secie wyszły na parkiet bardzo zmotywowane i szybko wypracowały sobie wysoką przewagę (4:12). Zdobywanie punktów przychodziło im bardzo łatwo, a przewaga cały czas wzrastała (6:18). Atomówki zdołały jeszcze wyrwać kilka punktów, ale przegrały wysoko 14:25.

Trzeci set rozpoczął się od wyrównanej gry obu zespołów. Przewaga jednej lub drugiej drużyny oscylowała wokół 1-2 punktów. Jednak w odpowiednim momencie znowu skuteczniej zaczęła grać drużyna trenera Guidettiego. Przyjezdne zdobyły kilka punktów w serii, a ATOM nie potrafił już odrobić tej straty i przegrał 19:25.

Atomówki bardzo chciały wywalczyć w tym meczu chociaż jeden punkt za doprowadzenie do tie-breaka. Czwartą partię rozpoczęły od skutecznej zagrywki (3 asy serwisowe na początku seta). Przewaga utrzymywała się na poziomie 4-5 punktów. Doświadczenie Turczynek jednak wzięło górę. Mimo początkowej przewagi ATOM-u, potem dominował już tylko VakifBank, który szybko odrobił straty i objął prowadzenie, którego nie oddał już do końca. Set zakończył się przegraną sopocianek 18:25 i w całym meczu 1:3.

Mimo tej przegranej, Atomówki pozostawiły po sobie bardzo pozytywne wrażenie. Podjęły walkę z najlepszą drużyną świata, a pierwszy partia spotkania była według trenera Guidettiego najtrudniejszym setem VakifBanku w tym sezonie. W przyszłą środę o godz. 19 rewanż w Stambule, a już wcześniej w piątek o godz. 20.30 sopocianki zagrają w Legionowie z Siódemką SK Bank w ramach 9. kolejki ORLEN Ligi (transmisja w Polsacie Sport News).

ATOM Trefl Sopot - VakifBank Stambuł 1:3
(25:19, 14:25, 19:25, 18:25)

ATOM Trefl Sopot: Leys, Bełcik, Podolec, Shelukhina, Efimienko, Molnar, Zenik (libero) oraz Łukasik, Pietersen, Hill, Kaczorowska, Gajewska

VakifBank Stambuł: Sonsirma Kirdar, Brakocević, Toksoy, Furst, Aydemir, Costagrande, Karadayi (libero) oraz Uslupehlivan, Onal Pasaoglu, Nikolić