Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne na Pomorzu. Historyczny spacer śladami Weisera Dawidka, bohatera powieści Pawła Huelle [wideo]

Piotr Kallalas
Zapraszamy na historyczno-literacką podróż z Pomorską Koleją Metropolitalną. Udajemy się na spacer śladami Weisera Dawidka, bohatera debiutanckiej powieści znanego gdańskiego pisarza, Pawła Huelle. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Weekend z PKM". Zapraszamy!

Pomorska Kolej Metropolitalna przecina bezpośrednio fragment lasu znajdujący się w okolicach styku trzech dzielnic; Strzyży, Wrzeszcza Górnego i VII Dworu. Warto tu przyjechać z głębi Kaszub, zatrzymać się na dłużej i odkryć historyczne zakątki tej części Gdańska.

Literacki spacer rozpoczynamy z przystanku PKM Niedźwiednik, skąd rozciąga się wspaniały widok zarówno na sąsiednie Bycze Wzgórze, zbiornik retencyjny „Srebrniki” z zainstalowaną niedawno fontanną, jak i na brętowskie wąwozy i doliny.

Idąc w dół, niegdyś o wiele bardziej zatłoczoną i żywą ul. Słowackiego, natrafiamy na cmentarzyk z początków XX wieku. Teren sąsiaduje z kościołem pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Pierwotna świątynia powstała w miejscu kaplicy cmentarnej w latach 20. ubiegłego wieku. Dziś mamy do czynienia ze stosunkowo nową konstrukcją, która została pobudowana ze względu na powiększającą się liczbę parafian.

Na brętowskim cmentarzu oprócz dawnych nagrobków z niemieckimi inskrypcjami możemy z łatwością odnaleźć grób Horsta Mellera, chłopca uwiecznionego w powieści „Weiser Dawidek”.

Autor książki, Paweł Heulle był obecny podczas uroczystego odsłonięcia nagrobka w 2016 roku. Cmentarz, na którym nie chowa się już zmarłych, jest historycznym miejscem dla mieszkańców dzielnicy, także ze względu na charakterystyczny starodrzew, który rośnie tu już od przeszło wieku.

Przeczytajcie reportaż Barbary Szczepuły: Splątane dzieje rodziny nauczycielki Pawła Huelle i... Weisera Dawidka [ZDJĘCIA]

Aby móc poruszać się dalej w klimacie książki „Weiser Dawidek”, warto zdecydowanie zboczyć z głównego traktu komunikacyjnego i zagłębić się w las, który rozpościera się w kierunku Strzyży. Tam, po krótkiej i mało wymagającej wspinaczce, dotrzemy do miejsca, gdzie niegdyś stał tak zwany Mostek Weisera.


Wiadukt powstał tu jeszcze przed I wojną światową i ze względu na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej został wyburzony w 2013 roku. Z tej okazji zorganizowano inscenizację historyczną, a most żegnały tłumy gdańszczan z Pawłem Heulle na czele.

Rozmowa z pisarzem Pawłem Huelle w rocznicę zburzenia Mostu Weisera:

Idąc głębiej w las natrafimy na pozostałości po dawnej konstrukcji, a także ślady po niemieckich schronach i elementach obrony przeciwlotniczych.

Przeczytajcie archiwalny artykuł: Most Weisera Dawidka wyburzony. Ostatnia bitwa na mostku w blasku fajerwerków [ZDJĘCIA, FILM]

Z kolei po drugiej stronie torów rozpościera się Kamienna Góra z charakterystycznie porozrzucanymi głazami. Największy z nich to tzw. głaz Borkowskiego, z którym wiążą się liczne miłosne legendy miejskie. Tereny są miejscem rekreacji mieszkańców Strzyży, Wrzeszcza Górnego i VII Dworu, a zimą stoki wzniesienia zamieniają się w tłumny tor saneczkowy.

Spacerując po tych ścieżkach warto zaopatrzyć się w powieść Pawła Heulle, aby jeszcze dokładniej poznać leśne i często historyczne zakątki tych terenów.

Jest to także idealne miejsce do początku pieszej wędrówki w głąb Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Szlaki poprowadzą nas między innymi w stronę dawnej Osady Lipnik, gdzie pozostało jeszcze połamane koło młyńskie przypominające o dawnej aktywności mieszkańców, a także do Doliny Samborowo, w której do dziś rośnie przeszło 300-letni dąb, a zarazem najstarsze drzewo TPK.

Historyczno-literacka podróż z Pomorską Koleją Metropolitalną - trasa


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto