Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje w Domu Uphagena w Gdańsku. Odbędą się warsztaty szycia historycznego

Marek Adamkowicz
Dom Uphagena stoi przy ul. Długiej 12. Jego dawny gospodarz - kupiec, ławnik i rajca miejski Jan Uphagen - nabył kamienicę w 1775 r. Teraz odbywają się w niej warsztaty historyczne
Dom Uphagena stoi przy ul. Długiej 12. Jego dawny gospodarz - kupiec, ławnik i rajca miejski Jan Uphagen - nabył kamienicę w 1775 r. Teraz odbywają się w niej warsztaty historyczne Archiwum Garnizonu Gdańsk
Atrakcje w Domu Uphagena Będzie można poznać życie dawnych gdańszczan i sprawdzić swoje umiejętności krawieckie.

Dom Uphagena w Gdańsku to miejsce wyjątkowe, jedno z nielicznych w Europie, gdzie można zobaczyć wnętrze mieszczańskiej kamienicy z przełomu XVIII i XIX w. Dzięki uczestnikom Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk, któremu szefuje Krzysztof Kucharski, czyli oficjalny Kaper Gdański, przestrzeń muzealna ożyje. Będzie można zobaczyć obrazki z życia codziennego dawnych gdańszczan. A wszystko za prawą zajęć z cyklu "Sobota u państwa Uphagenów", których najbliższa odsłona jest planowana na 15 listopada.
- Chcemy sprawić, żeby goście odwiedzający gdański Dom Uphagena mogli nie tylko posłuchać o historii, ale też jej dotknąć - tłumaczy Krzysztof Kucharski. - Nasze spotkanie będzie więc połączeniem prelekcji z zajęciami praktycznymi. Te zawsze budzą zaciekawienie, bo ludzi interesuje, jak naprawdę wyglądało życie ich przodków - dodaje Krzysztof Kucharski.

Zobacz też: Gdańsk. Historyczna inscenizacja przeprowadzki do Domu Uphagena [ZDJĘCIA]

Podczas spotkania przewidziano wykład na temat mody damskiej z XVIII w. Przy tej okazji będzie się można dowiedzieć, jak wyglądała poranna toaleta gdańszczanek sprzed kilkuset lat. Rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk opowiedzą o poszczególnych elementach kobiecego stroju (nie wyłączając bielizny!). Będzie też można spotkać gospodarzy kamienicy. W rolę Abigeil Uphagen wcieli się Anna Rozwadowska, zaś Jana Uphagena odegra Krzysztof Kucharski. - W salonie goście staną się świadkami spotkania towarzyskiego gdańskich mieszczan, którzy zajęci grami rozprawiać będą o interesach i polityce końca XVIII wieku - dopowiada szef Garnizonu Gdańsk. - Jednak najciekawszym punktem programu dla wszystkich miłośników krawiectwa będą, organizowane już po raz drugi, warsztaty szycia historycznego. W październiku tematem był czepek, tym razem uczestnicy zajmą się wykonaniem fartuszka. Organizatorzy zająć zwracają uwagę, że niegdyś był to bardzo ważny element stroju, bez którego gdańszczanki (zwłaszcza gospodynie domowe oraz służba) nie poruszały się po domu.

W warsztatach może uczestniczyć każda osoba, jak mówią organizatorzy, w wieku od 10 do 100 lat. Uwaga, wcześniej jednak należy wysłać zgłoszenie na następujący adres [email protected]. Uczestnicy zajęć będą szyć ręcznie. Wszystkie potrzebne materiały zapewniają organizatorzy. Ważne! Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

Atrakcje są wliczone w cenę biletu wstępu do Domu Uphagena (ul. Długa 12), które jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Szczegółowy program zajęć można znaleźć w internecie na stronie www.mhmg.pl.
Urodzony w 1731 r. w Gdańsku Jan Uphagen zamieszkiwał dom przy ul. Długiej 12 aż do śmierci w 1802 r. Następnie kamienica przechodziła w ręce kolejnych spadkobierców, pozostając - co było rzadkością w owych czasach - przez cały XIX w. w rękach jednego rodu. Niewiele też zmieniano w wystroju jej wnętrza.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto