Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awaria przepompowni ścieków Ołowianka. Zrzucają ścieki do Motławy. Apel o zmniejszenie zużycia wody! [zdjęcia, wideo]

red.
Poważna awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka w Gdańsku 15.05.2018 roku. Saur Neptun Gdańsk apeluje o ograniczenie zużycia wody. Awaryjnie zrzucają ścieki do Motławy.


Aktualizacja środa 16 maja, godz. 7.45

Wciąż obowiązuje apel o zmniejszenie zużycia wody, który dotyczy ok. 60 proc. mieszkańców Gdańska. Są to dzielnice tzw. Dolnego Tarasu i Sopot.

Nie ma żadnego zagrożenia dla wody pitnej - tzw. kranówki. Jak zapewnia Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk, ujęcia wody są zupełnie niezależne i bezpieczne.

Nadal obowiązuje sugerowany przez Sanepid zakaz korzystania z kąpieli na nadmorskich plażach. Przy wejściach na plaże wywieszone zostały informacje o zakazie kąpieli.

W nocy ekipy pracujące nad usunięciem awarii wyciągnęły z komory pomp zalane pompy. Aktualnie służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego. Pompy są cztery, zalaniu uległy wszystkie - aby skutecznie usunąć awarię muszą działać co najmniej dwie. Ekipy techniczne pracują nad przywróceniem ich sprawności.

O godz. 8 po raz kolejny zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w tej sprawie.

Awaria na pewno będzie trwała jeszcze dziś, może dłużej. Wieczorem lub w nocy ma dotrzeć do Gdańska kupiona w Holandii dodatkowa pompa.


Aktualizacja, godz. 22.30

W związku z dzisiejszą awarią Przepompowni Ścieków Ołowianka Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przedstawiciele spółki SNG, Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz służb wojewódzkich raportowali wojewodzie bieżący stan sprawy oraz informowali o działaniach podjętych do tej pory i planowanych - mających na celu usunięcie awarii i jej skutków.


Aktualizacja, godz. 21.00

W związku z dzisiejszą awarią Przepompowni Ścieków Ołowianka, urzędnicy informują o sytuacji bieżącej i działaniach mających na celu "jak najszybsze usunięcie przyczyn awarii i jej skutków":

- Od ok. godz. 13.00 trwa awaryjny zrzut ścieków do Motławy. Informujemy, że w ciągu godziny ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześciennych, co stanowi 5% aktualnego przepływu w Motławie. Ścieki wraz z nurtem trafiają do Zatoki Gdańskiej. W ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego jest to ilość niezagrażająca zdrowiu ludzi. Rekomendowany zakaz kąpieli na gdańskich plażach jest działaniem prewencyjnym.
- Uruchomienie zrzutu awaryjnego było konieczne, aby zapobiec niekontrolowanemu wylewowi ścieków na terenie Miasta. Przelew awaryjny jest elementem konstrukcji Przepompowni Ścieków i był przewidziany na etapie jej projektu i realizacji.

- Awaria spowodowała zalanie komory pomp, w tym 4 silników elektrycznych. Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie pracy Przepompowni Ścieków. Niezależnie od tego w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG przystąpi do czynności naprawczych.

- Ze względów środowiskowych ponownie apelujemy do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych

Aktualizacja z godz. 17:55

- Na tę chwilę trudno jest mówić o zagrożeniu dla ludzi, ono jest w tej chwili zdecydowanie większe z dla środowiska - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Tomasz Augustyniak, Wojewódzki Pomorski Inspektor Sanitarny.

Zauważa, że dla zdrowia człowieka problem jest o tyle istotny, że choć nie mamy sezonu kąpieliskowego, a kąpieliska w zorganizowany sposób jeszcze nie ruszyły, to i tak wiele osób już korzysta z wody.

Po poważnej awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka w Gdańsku bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi nie ma, ucierpieć za to może środowisko. Przedstawiciele Sanepidu nie kryją także, że - jeżeli wybije kanalizacja - problem mogą mieć punkty gastronomiczne w centrum miasta, gdzie kuchnie z reguły mieszczą się w piwnicach. W związku z awarią do Motławy trafić może aż 56 mln litrów ścieków na dobę.

Kontaktu z nią trzeba będzie natomiast bezwzględnie unikać jeżeli chodzi o Motławę oraz w rejonie Westerplatte czy Stogów. Problemem jest także północny, niekorzystny wiatr, który ścieki (które są w stanie "surowym" - to znaczy, że są nieoczyszczone) "dopycha" do brzegu.

Jak mówi Tomasz Augustyniak, w tej chwili na terenie Motławy wstrzymano ruch mniejszych jednostek. Chodzi o kajaki i łodzie, których użytkownicy mogą się wywrócić i mieć kontakt z wodą.

To jednak nie wszystko. - Martwimy się o punkty gastronomiczne w Gdańsku - mówi Tomasz Augustyniak, który tłumaczy, że w przypadku wybicia kanalizacji problem mogą mieć lokale, których kuchnie mieszczą się w piwnicach. Chodzi o to by nie doszło do skażenia żywności. - W tej chwili odnotowaliśmy sygnały o dwóch takich przypadkach - podsumowuje

AKTUALIZACJA GODZ. 14.15

W związku z dzisiejszą awarią Przepompowni Ścieków na Ołowiance w Saur Neptun Gdańsk zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Aby ograniczyć zastój ścieków, które dopływają do przepompowni z Dolnego Tarasu Miasta, ok. godz. 13.00 zdecydowano o awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy, co zminimalizuje ryzyko cofania się ścieków i wystąpienia podtopień w dzielnicach tj. Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Dolne Miasto, Śródmieście - podaje Magdalena Rusakiewicz, rzecznik firmy.- Dzięki podjętym działaniom nastąpił wzrost przepustowości systemu ściekowego odbierającego zanieczyszczania.

Późnym wieczorem, po wypompowaniu ścieków z komory pomp, spodziewane jest zdiagnozowanie przyczyn awarii i natychmiastowe podjęcie działań naprawczych.
W związku z sytuacją Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarekomendowała prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk.

Ze względów środowiskowych apelujemy do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych - apeluje Saur Neptun Gdańsk.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.00
Przedstawiciele Saur Neptun Gdańsk przyznają, że musi zostać opróżniona komora przepompowni, aby można było przystąpić do naprawy.
- Jest to przelew awaryjny i zgodnie z prawem czuwają nad nim wszystkie zainteresowane instytucje – komentują awaryjny zrzut ścieków do Motławy.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY...
W związku z awarią Przepompowni Ścieków Ołowianka, która odbiera ścieki z Miasta Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Miasta Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście) prosimy mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej. Dodatkowo informujemy o możliwości wystąpienia podtopień kanalizacji sanitarnej w w/w dzielnicach - czytamy w komunikacie.

By ograniczyć niekontrolowany wylew ścieków i podtopienia kanalizacji konieczne jest wykonanie zrzutu awaryjnego ścieków do rzeki Motławy. Ekipy SNG dokonują oceny przyczyn wystąpienia awarii. Uruchomiono wszystkie służby i środki techniczne i eksploatacyjne do usuwania awarii i minimalizacji jej skutków - podaje Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka prasowa Saur Neptun Gdańsk.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto