Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baltic Arena: dach i murawa nie będą wysuwane

Łukasz Depiński
Łukasz Depiński
Prezydent miasta Gdańska przedstawił decyzję w sprawie koncepcji architektonicznej stadionu w Letnicy.

Prezydent przedstawiał argumenty za różnymi koncepcjami budowlanymi i funkcjonalnymi.

- Istnieje wiele różnych racji w zakresie pomysłów na budowę i funkcjonalność Baltic Areny. Racje architektów, ekspertów, finansistów, kibiców, wszystkie należy wziąć pod uwagę. Sam jestem zwolennikiem moblinego dachu i wysuwanej murawy - powiedział Paweł Adamowicz na początku konferencji.

Wysuwana murawa i zamykany dach za drogie

 

 Koszty budowy i utrzymania stadionu z ruchomym dachem i ruchomą murawą okazały się znacząco większe niż stadionu standardowego, tzn. takiego, na którym te elementy są zbudowane na stałe. Sam roczny koszt utrzymania dachu to 200 tys. euro, zaś jednorazowe wysuniecie murawy to kolejne kilkadziesiąt tysięcy euro. Budowa ruchomego dachu zwiększyłaby koszy o 60 mln złotych - czyli 10 proc. całej inwestycji. Ponadto, przy zamkniętym dachu, zmniejsza się znacznie napowietrznienie i nasłonecznienie murawy, a to utrudnia jej utrzymanie.

Zamykany dach i wysuwana murawa umożliwiłyby z drugiej strony organizację większej ilości koncertów i podobnych imprez masowych, a także uniezależniłyby rozgrywki sportowe od pogody. Po masowych imprezach kulturalnych murawa będzie jednak wymagała częstszej wymiany. Zazwyczaj, bez organizacji koncertów, wymienia się ją na raz w roku. Jeśli na stadionie odbywają się jakieś imprezy pozasportowe, wymienia się ją dwa, a nawet trzy raz w ciągu roku.

 

Tymczasem koszt całkowitej wymiany to 90 tys. euro. Mmoże on ulec zmianie, ponieważ obecnie murawę importuje się z Holandii, zaś po wybudowania kilku obiektów piłkarskich w Polsce może tu powstać rynek na tego rodzaju produkty. A to obniżyłoby koszty zakupu. Dodatkowo, koncerty i widowiska można będzie organizować w powstającej hali na granicy Gdańska i Sopotu, choć jej pojemność będzie w tym względzie kilkakrotnie mniejsza od Baltic Areny - tylko ok. 15 tysięcy (obiekt w Letnicy mógłby pomieścić ponad 50 tysięcy uczestników). Z ustaleń wysłanników władz miasta, którzy wizytowali podobne obiekty w Europie Zachodniej, wynika, że stadiony europejskie są miejscem organizowania wielkich imprez dwa lub trzy razy do roku - a więc niezbyt często.

 

- Ze względu na znaczne podwyższenie kosztów budowy i utrzymania, a także ograniczenie czasowe w budowie - chcemy oddać stadion do 31 grudnia 2010 roku - Baltic Arena nie będzie miała ruchomego dachu i wysuwanej murawy - powiedział Paweł Adamowicz. - Proszę zwrócić uwagę, że takie niestandardowe stadiony, tzn. takie, które mają mobline części, w krajach Europy Zachodniej znajdują się w mniejszości, większość obiektów to stadiony standardowe, tzn. z zadaszonymi trybunami i odkrytą, nieruchomą murawą. Do tych ostatnich będzie należeć także Baltic Arena. Jak widać nawet najbogatszych miast europejskich nie stać na stadiony niestandardowe - uzupełnił.

 

Co jeszcze na stadionie? 

 

Przewidywany jest system odzyskiwania do wtórnego wykorzystania wody deszczowej, która będzie opadać na obiekt w Letnicy. Zostanie wykorzystana w systemie nawadniania murawy oraz systemie kanalizacyjnym na stadionie.

 

Planowane są my różne rozwiązania, które będą korzystne pod względem ekologicznym i ekonomicznym. W najwyższym punkcie stadion będzie liczył 40 metrów. W miejscu, na któym stanie obiekt sportowy, zostanie wybrany torf. Robotnicy zastąpią go specjalną masą ziemną. BIEG wypracowuje na razie sposób jego zebrania i wywiezienia.

 

- Prace nad położeniem fundmentów rozpoczną się na zimę tego roku. Specjaliści zapewnili nas, że ta pora nie będzie stanowiła przeszkody dla budowy - stwierdził Paweł Adamowicz. - Stadion planujemy oddać do użytku w grudniu 2010 roku, ten termin będzie wpisany do warunków przetargu - dodał. Zdaniem prezydenta Gdańska, krzesełka na stadionie nie będą w klubowych barwach Lechii Gdańsk. Spowodowałoby to niewłaściwy kontrast w stosunku do koloru zewnętrznej pokrywy Baltic Areny, która ma mieć jeden z odcieni bursztynu.

Prezydent podkreślił również, że koszt stadionu jest jak na razie tylko przybliżony i nieostateczny. Zostanie on dookreślony jeszcze dwukrotnie - przy zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz przy złożeniu projektu wykonawczego. Również w ostatecznym kontrakcie pieniądze będą podane w widełkach. Ostateczny kosztorys będzie znany po roztrzygnieciu przetargu, co nastąpi w lutym 2009 roku.


**

Rozmowa z  Pawłem Adamowiczem:

Czy brak ruchomego dachu wpłynie jakoś na wybór któregoś ze sposobów uzyskania brakujących środków na budowę stadionu w Letnicy?

- Nie, decyzja w sprawie dachu i murawy nie ma wpływu na tą kwestię. Dalej dopuszczamy dwie możliwości pozyskania brakującej kwoty - emisję obligacji albo zaciągnięcie kredytu w specjalistycznym banku. Zapewniam, że chętnych na udzielenie takiego kredytu nie brakuje.


Są wśród chętnych również banki polskie?

**
- Są banki tak polskie, jak zagraniczne.


Czy, kiedy już znana już jest koncepcja stadionu, władze miasta skłaniają bardziej się do któregoś z tych dwóćh sposobów pozyskania finansów?

**
- Poprosiłem skarbnika miasta, aby dokonał przeliczeń w ramach obu koncepcji. Jest pomysł emisji euro-obligacji, byłaby to dodatkowo promocja miasta. Część wyemitowałoby miasto, część spółka BIEG. Jednak na decyzję w tej sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Czyli jednak emisja obligacji?

- Sprawa wciąż jest otwarta, na decyzję w tej sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać.

 

 

Czytaj także:

**

Zdecyduj o Baltic Arenie i idź na otwarcie stadionu

**

**

Dziennikarze i złomiarze czyli pierwszy dzień budowy Baltic Areny 

**

**

Pierwszy tydzień budowy stadionu Baltic Arena w Letnicy 

**

**

Drugi tydzień budowy stadionu Baltic Arena 

**

 


Każdy z Was może być reporterem MMTrojmiasto.pl. Czekamy na Wasze
newsy, zdjęcia, relacje i reportaże, filmiki. Zapraszamy do tworzenia wirtualnego Trójmiasta!


 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto