Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bałtyk przenosi produkcję do Włocławka. Firma Torus kupuje grunt po fabryce w Gdańsku. Powstaną tu biurowce

OPRAC.: MT
teren fabryki Bałtyku znajduje się za nowo wybudowanym przez Torus biurowcem Format.
teren fabryki Bałtyku znajduje się za nowo wybudowanym przez Torus biurowcem Format. mat. prasowe
Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk, znane jako marka wyrobów czekoladowych „Bałtyk”, przenoszą swój gdański zakład produkcyjny do Włocławka. Grunt przy ul. Droszyńskiego kupiła od „Bałtyku” firma Torus, która na pofabrycznym terenie planuje wielofunkcyjną inwestycję.

ZPC Bałtyk planuje zakończyć produkcję w Gdańsku wiosną 2023 roku. W Gdańsku pozostanie administracja firmy.

Proces przenoszenia działalności do Włocławka rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie prowadzony tak, by zachować ciągłość produkcji. We Włocławku wybudowano już nową halę, w której zamontowane zostaną linie do produkcji czekolady. Sukcesywnie, wraz z uruchamianiem kolejnych linii we Włocławku stopniowo wygaszana będzie działalność w Gdańsku. Proces ten będzie połączony z modernizacją i wdrożeniem nowych rozwiązań, które zagwarantują komfort pracy oraz znaczący wzrost możliwości produkcyjnych.

- Chcąc dalej rozwijać markę „Bałtyk” jako polskiego, rodzimego producenta słodyczy, musimy optymalizować procesy i projektować rozwój w perspektywie długoterminowej. W dotychczasowym miejscu nie mamy już szans na rozbudowę czy modernizację linii produkcyjnych. Ponadto, w dzielnicy, w której się znajdujemy powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa i usługowa. Zdajemy sobie sprawę, że sąsiedztwo dużej fabryki może być uciążliwe, zwłaszcza, że pracujemy dzień i noc, a transporty tirów muszą wjeżdżać w wąskie uliczki Oliwy i Przymorza. Rozbudowa zakładu w tym miejscu byłaby niezwykle trudna i kosztochłonna, do tego stopnia, że mogłaby zachwiać jego rentownością, nie wspominając o utrudnieniach dla mieszkańców czy problemach logistycznych. W obecnej sytuacji, przy gwałtownie rosnących cenach surowców, energii i logistyki nie możemy sobie na to pozwolić. Chcemy wprowadzić „Bałtyk” w nowe stulecie istnienia w jak najlepszej kondycji i stworzyć perspektywy na dalszy rozwój, dla kolejnych pokoleń. Dlatego przenosimy produkcję do nowych zakładów we Włocławku, gdzie mamy niemalże nieograniczone możliwości zwiększania jej skali. W Gdańsku, gdzie są nasze korzenie, pozostanie administracja. Czynimy też starania, aby w dotychczasowym miejscu pozostał nasz sklep firmowy – mówi Konrad Mickiewicz, prezes Zakładów Przemysłu Cukierniczego Bałtyk.

Grunt, na którym do przyszłego roku działać będzie „Bałtyk”, kupiła firma deweloperska Torus, która po sąsiedzku wybudowała niedawno biurowiec Format.

- Ta okolica jest nam dobrze znana. W tym roku oddaliśmy do użytku Format, wiele lat wcześniej, nieopodal wybudowaliśmy Arkońska Business Park i Hotel Arkon Park. Gdy tylko usłyszeliśmy o planach przeniesienia produkcji i możliwości zakupu gruntu od „Bałtyku”, zaczęła się rodzić wizja wykorzystania potencjału tego miejsca, stworzenia tam czegoś wyjątkowego, odpowiadającego założeniom nowoczesnego miasta. Wiemy już, że będzie to zespół wielofunkcyjny. Obecnie wnikliwie badamy oraz analizujemy potrzeby i funkcje, które będą dobrze współgrać z charakterem dzielnicy i okolicznej zabudowy. Chcemy też wykorzystać sąsiedztwo Formatu i planowej budowy kładki skracającej drogę na peron SKM/PKP Gdańsk Oliwa tworząc nowy pieszy ciąg komunikacyjny – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Torus od lat koncentruje swoją aktywność inwestycyjną wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego Trójmiasta. Teren zakupiony od „Bałtyku” będzie kolejnym przykładem rewitalizacji przez Torusa poprzemysłowego terenu w Gdańsku (ukończona Alchemia i Format, w trakcie realizacji DOKI Office), któremu nadana zostanie nowa, miejska funkcja.

„Bałtyk” słynie z produkcji czekolad i różnego rodzaju słodyczy, a obecnie w swojej ofercie posiada kilkanaście grup produktowych. Jednym z najbardziej znanych są likworki, cukierki z płynnym nadzieniem alkoholowym, których tradycję i technologię wytwarzania firma kontynuuje od 50 lat.

Historia „Bałtyku” sięga 1923 roku. Początki firmy to czasy Wolnego Miasta Gdańska, w którym powstały zakłady Anglas, Kosma i Baltic. Po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, w 1951 roku, te trzy przedwojenne fabryki połączono i utworzono Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”. Stały się one jednym z najbardziej znanych polskich przedsiębiorstw produkujących słodycze. Na początku lat 90. przejął je skandynawski koncern, który odszedł od tradycyjnej nazwy i receptur. W 2005 roku zagraniczny inwestor wycofał się jednak z Gdańska. Likwidacji uległy wówczas zakłady produkcyjne we Wrzeszczu, a ostatnim zachowanym obiektem pozostał Zakład nr 1 przy ulicy Droszyńskiego w Gdańsku. W 2005 roku został on odkupiony przez polskich inwestorów, którzy przywrócili mu historyczną nazwę „Bałtyk”, powrócili do tradycyjnych receptur i wyrobów, rozpoczęli też produkcję nowych słodyczy. Nowi właściciele, w oparciu o całkowicie polski kapitał rozpoczęli odbudowę marki.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bałtyk przenosi produkcję do Włocławka. Firma Torus kupuje grunt po fabryce w Gdańsku. Powstaną tu biurowce - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto