Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa marina w Gdańsku. W centrum przybędzie ok. 60 miejsc dla jednostek pływających. Pierwsze zacumują w połowie 2022 roku

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Na Wyspie Spichrzów powstają przede wszystkim hotele i apartamentowce, w których inwestorzy kupują lokale na wynajem. Nic w tym dziwnego, że coraz częściej ten teren nazywany jest booking island...
Na Wyspie Spichrzów powstają przede wszystkim hotele i apartamentowce, w których inwestorzy kupują lokale na wynajem. Nic w tym dziwnego, że coraz częściej ten teren nazywany jest booking island... Materiały prasowe/Piotr Krajewski
Będzie nowa marina w centrum Gdańska. Prezydent miasta wydała decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę mariny dla żeglarzy na południe od Mostu Stągiewnego. Po 22 latach liczba miejsc do cumowania w sercu miasta prawie się podwoi.

Nowa marina w Gdańsku. Gdzie będą cumować jachty?

Budowa nowej mariny w Gdańsku to część działań inwestora - firmy Granaria - w ramach zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Nowe stanowiska dla jachtów powstaną po obu stronach Motławy (na terenie nieruchomości przy ul. Motławska/Szopy) na odcinku ok. 200 metrów od Mostu Stągiewnego na południe. Nowa część mariny nad Motławą będzie mogła pomieścić ok. 60 jednostek pływających.

Stara i nowa marina

Kolejnym etapem realizowanej na północnym cyplu Wyspy Spichrzów inwestycji jest rozbudowa w kierunku południowym mariny dla żeglarzy. Pozwoli to na zwiększenie liczby miejsc do cumowania jachtów, które dzięki przekształceniu Mostu Stągiewnego w most zwodzony będą mogły swobodnie poruszać się po Motławie i okolicach wyspy.

Ta inwestycji niemal podwoi pojemność usytuowanej w sercu miasta mariny, której I etap oddano do użytku w 1997 roku. Obecna przystań długości 290 m usytuowana jest wzdłuż Nabrzeża Szafarnia na Nowej Motławie. Jest w niej - według informacji na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu - 75 miejsc numerowanych.

W nowej części mariny, po obu stronach rzeki na południe od Mostu Stągiewnego, będzie ok. 60 miejsc do cumowania dla jednostek pływających. Aby jachty mogły bez przeszkód docierać do nowej mariny konieczne jest jeszcze przywrócenie Mostowi Stągiennemu jego historycznej funkcji - zwodzonej

.

Inwestor - spółka Granaria, która zabudowuje cały północny cypel Wyspy Spichrzów, opracowuje obecnie szczegółową dokumentację mariny. Planowany termin zakończenia prac to połowa 2022 roku.

Przypomnijmy, że to ostatni etap prac nad zachowaniem szlaku wodnego na Motławie, a jednocześnie budowy lepszych połączeń dla pieszych i rowerzystów, turystów ale przede wszystkim mieszkańców. Ten drugi cel zostanie zrealizowany już niebawem – to budowa obrotowej kładki dla pieszych. Gotowa konstrukcja czeka już na zamontowanie, prace rozpoczną się po zakończeniu tzw. wysokiego sezonu turystycznego.

Wprowadzenie życia na Wyspę Spichrzów

To był jeden z warunków miasta wobec inwestora, który podjął się zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. To ogromne i kosztowne przedsięwzięcie logistyczne, które obejmuje kilka zadań. W ramach partnerstwa prywatno-publicznego ich ciężar musiał zostać rozłożony na obie strony - miasto i konsorcjum firm Immobel i Multibud. J

uż w czasie poszukiwania inwestora władze miasta formułowały wyraźnie swoje oczekiwania. W efekcie przyjętych w umowie postanowień okoliczny układ komunikacyjny miał być zmodernizowany przez realizujące inwestycję konsorcjum. W zamian za grunt pod inwestycje miało ono również przeprowadzić modernizację lub zrealizować obiekty publiczne, zlokalizowane w otoczeniu północnej części wyspy.

W programowych założeniach, jakie postawiono przed projektantami, powstające na wyspie obiekty użytkowe muszą być silnie zintegrowane z otoczeniem. Jednym z celów publicznych inwestycji - obok zagospodarowania ruin i nieużytków – było pełne zharmonizowanie nowej zabudowy z istniejącym otoczeniem, m.in. poprzez zmodernizowany układ komunikacyjny. Wymagało to przebudowy istniejących obiektów użyteczności publicznej, w tym także modernizacji układu komunikacyjnego poza obszarem należącej do inwestora działki.

Północny cypel Wyspy Spichrzów. Co jest, a co będzie

Pierwszym obiektem na północnym cyplu Wyspy Spichrzów, który otworzył już swoje podwoje (26 czerwca br.), jest hotel Holiday Inn Gdańsk City Centre, prestiżowy projekt UBM Development.UBM będzie również dzierżawił 240-pokojowy hotel, zarządzany przez InterContinental Hotels Group (IHG) pod marką Holiday Inn. Obiekt, w którym znajduje się również pięć sal konferencyjnych, już półtora roku przed ukończeniem został sprzedany w formie forward deal funduszowi Union Investment Real Estate.

Z hotelu minideptakiem dochodzimy nad rzekę: już niebawem jej brzegi połączy obrotowa kładka dla pieszych, która gościom hotelowym i mieszkańcom apartamentowców skróci drogę do historycznego serca miasta, a turystom i gdańszczanom pozwoli korzystać z atrakcji, jakie na Wyspie Spichrzów powstają. Jedną z nich jest na pewno ogólnodostępny punkt widokowy, który mieści się na dachu jednego z hotelowych budynków, oddanych do użytku w czerwcu br.

Północny cypel Wyspy Spichrzów powoli się ożywia. Na razie pojawili się pierwsi goście hotelowi. Trwa realizacja obiektów kubaturowych, które niebawem zaczną się zaludniać. Kończy się budowa 1 etapu apartamentów mieszkaniowych w tym rejonie, trwa rekonstrukcja spichlerza Daleka Droga, gdzie będą biura. Deweloper czeka na pozwolenie na budowę drugiego (i ostatniego) etapu zabudowy mieszkaniowej.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

TOP MENEDŻER POMORZA 2018:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto