Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w Gdańsku. Nie przechodźmy obojętnie obok ludzi - apelują służby miejskie

KGK
Fot:Adam Wojnar/Polskapresse
Osoby bezdomne najczęściej można spotkać w wiatach śmietnikowych, altanach na terenie ogródków działkowych, w piwnicach, pustostanach, na klatkach schodowych i dworcach. Gdy temperatury spadają, szczególnie w nocy - dla pomorskich służb to znak, by rozpocząć akcję pomocy osobom, które nie mają dachu nad głową.

W tym roku strażnicy miejscy w Gdańsku rozpoczęli akcję pomocy osobom bezdomnym na początku listopada. W ciągu dwóch tygodni przeprowadzili 256 kontroli. Spośród 89 bezdomnych, którym zaproponowali pomoc, na przyjęcie jej zdecydowało się 25 osób.

- Gdy temperatura wynosi około zero stopni, patrole mają obowiązek sprawdzania miejsc, w których przebywają osoby bezdomne przynajmniej raz w tygodniu. Przy pięciostopniowym mrozie i silnym wietrze lub w temperaturze poniżej minus 10 stopni patrole dokonują kontroli dwa razy dziennie: rano przed rozpoczęciem dyżuru oraz wieczorem na zakończenie służby. Prawdopodobieństwo przebywania osób w lokalach niemieszkalnych jest wtedy bardzo duże – informuje Mirosław Marjański, kierownik Referatu Kierowania SM.

Osoby bezdomne najczęściej można spotkać w wiatach śmietnikowych, altanach na terenie ogródków działkowych, w piwnicach, pustostanach, na klatkach schodowych i dworcach. Strażnicy dobrze wiedzą gdzie ich szukać. Potrzebne informacje zbierają przez cały rok.

Akcja prowadzona jest we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, które świadczą pomoc oraz Policją i Strażą Ochrony Kolei. W oparciu o wiedzę posiadaną przez wszystkich zaangażowanych w działania, na bieżąco aktualizowana jest gdańska mapa miejsc przebywania osób bezdomnych.

W chłodne lub mroźne dni nie przechodźmy obojętnie obok ludzi, którzy nie mają odpowiedniego schronienia – apelują pomorskie służby.

Informacje o bezdomnych, którzy mogą potrzebować wsparcia, należy przekazywać na bezpłatny, alarmowy numer Straży Miejskiej w Gdańsku 986. Osobom bez dachu nad głową pomagają także pracownicy Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR w Gdańsku przy ul. Wolności 16, (tel. 58 522 38 20, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 -15:30).

Zobacz fascynujący film o bezdomności

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto