Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w Trójmieście. Dawanie jedzenia czy pieniędzy tak na prawdę im nie pomoże

Ksenia Pisera
Bezdomni znajdą pomoc, jeśli jej naprawdę chcą. Dlatego też nie dawajmy im pieniędzy!
Bezdomni znajdą pomoc, jeśli jej naprawdę chcą. Dlatego też nie dawajmy im pieniędzy! fot. arkadiusz gola
Dawanie pieniędzy czy jedzenia osobom bezdomnym nie pomoże. To tylko przyzwyczaja ich do miejsca, do ulicy. Przedstawiciele opieki społecznej przekonują, że najlepsze co można zrobić, to zawiadomić odpowiednie służby albo wskazać najbliższą ogrzewalnię lub noclegownię - pisze Ksenia Pisera

Bezdomni są różni, tak samo jak drogi prowadzące do utraty dachu nad głową. Dla tych ludzi mieszkaniami są zazwyczaj dworce kolejowe, tunele ciepłownicze, działkowe altanki czy nawet powojenne bunkry. Okres jesienno-zimowy to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych. Jednak żeby faktycznie pomóc trzeba wiedzieć jak. Lepiej więc pieniądze schować do kieszeni, a wyciągnąć z niej telefon komórkowy. I zadzwonić po fachową pomoc.

Na udzielenie takiej przygotowane są trójmiejskie służby porządkowe oraz opieka społeczna. Zarówno Gdynia jak i Sopot patrolowane są przez funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej oraz ekipy z zespołów ds. bezdomnych. Sprawdzają typowe miejsca w których mógłby się skryć bezdomny i oferują pomoc. Jedzenia czy pieniędzy na ulicy nigdy nie dadzą.

Bezdomni w Trójmieście: Przychodzą po ciepły posiłek i dach nad głową.

- Dawanie jedzenia czy pieniędzy osobom bezdomnym tak na prawdę im nie pomoże - mówi Cezary Horewicz, rzecznik prasowy gdyńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Mimo dobrych chęci można w ten sposób pogorszyć ich sytuację. Bo skoro podstawowe potrzeby taka osoba może zaspokoić na ulicy, czyli wyżebrać pieniądze, jedzenie czy ciepłe ubranie, to po co miałaby coś w życiu zmieniać? Tylko przyzwyczajają się do ulicy.

Jak tłumaczą przedstawiciele gdyńskiego MOPS-u takie osoby powinno kierować się właśnie do jednej z kilku noclegowni czy schroniska. Zespół ds. bezdomnych nie tylko znajdzie im nocleg i wyda ciepły posiłek, ale też zaoferuje szkolenia i udział w programie, który pomoże wyjść z bezdomności.

Czytaj także: Z nadejściem mrozów zaczynają działać służby interwencyjne w Trójmieście.

Podobną pomoc oferują również pracownicy opieki społecznej w Gdańsku. Mimo tego, ubiegłej zimy w wyniku wychłodzenia zmarły trzy osoby. Aby sytuacja się nie powtórzyła, pracownicy MOPR proszą o pomoc i innych gdańszczan.
- Apelujemy do mieszkańców, że jeżeli zauważą osobę przebywającą w miejscu niemieszkalnym to prosimy o kontakt z Działem Osób Bezdomnych MOPR w Gdańsku, ul. Wolności 16 A - mówi Monika Ostrowska, rzecznik prasowy gdańskiego MOPR.

W Sopocie, jak tłumaczy rzecznik MOPS, w okresie zimowym miasto intensyfikuje swoje działania na rzecz osób bezdomnych. Podstawową sprawą jest jednak informacja o tym, gdzie znajdują się osoby potrzebujące pomocy.
- Ważne są sygnały od mieszkańców, dotyczące przebywania osób bezdomnych w tzw. miejscach niemieszkalnych - mówi również Anna Jarosz, dyrektor sopockiego MOPS-u. - Np. na działkach, w piwnicach, śmietnikach, opuszczonych budynkach.

W kurorcie wsparciem osób bezdomnych zajmuje się Zespół ds. Osób Bezdomnych w Dziale Pracy Socjalnej, przy al. Niepodległości 759a, dostępny w poniedziałki w godz. 13-15 oraz od wtorku do piątku w godz. 8-10.

Zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych w całym Trójmieście najprościej zgłosić strażnikom miejskim, pod bezpłatnym, alarmowym numerem telefonu 986. Zgłoszenie można zostawić dyspozytorowi anonimowo. Po poinformowaniu mundurowych we wskazane miejsce wysłany zostanie patrol funkcjonariuszy.
Współpraca: Anna Mizera-Nowicka

Adresy schronisk i ogrzewalni

• Gdańsk
- Noclegownia dla mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Żaglowa 1,
- Schronisko dla mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Przegalińska 135 oraz przy ul. Starowiślnej 3 oraz ogrzewalnia przy ul. Grodzkiej 2G
- Noclegownia i schronisko dla mężczyzn Gdańskiej Fundacji Kultury Chrześcijańskiej im. św. Brata Alberta, ul. Równa 14
- Schronisko dla kobiet i samotnego rodzica z dziećmi Stowarzyszenia Opiekuńczo-Resocjalizacyjnego "Prometeusz", ul. Sucharskiego 1,
- Schronisko dla mężczyzn Stowarzyszenia Pomocy Osobom Wychodzącym na Wolność "Emaus", ul. Sandomierska 55/57
- Noclegownia dla mężczyzn Towarzystwa Wspierania Potrzebujących "Przystań" - Noclegownia, ul. Mostowa 1,
- Schronisko dla kobiet i kobiet z dziećmi Monar-Markot, ul. Kochanowskiego 7A
- Noclegownia dla mężczyzn PCPB, ul. Sztutowska 16A
- Diecezjalny Dom Samotnej Matki, ul. Matemblewska 9
- Stowarzyszenia na rzecz Bezdomnych "PANAKEJA" , ul. Piaskowa 9, Wiślinka
-Noclegownia dla mężczyzn, "Przystań", Towarzystwo Wspierania Potrzebujących, Gdańsk, ul. Mostowa 1a,
- Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Matek z dziećmi, Stowarzyszenie Opiekuńczo Resocjalizacyjne "Prometeusz", Gdańsk, ul. Sucharskiego 1

• Gdynia
- Tymczasowy Ośrodek Opiekuńczy, schronisko dla mężczyzn, ul. Chwarznieńska 93,
- Zespół Opiekuńczy - schronisko dla kobiet, ul. Fredry 3
- Stowarzyszenie Alter Ego - dla rodzin, ul. Leszczynki 153
- Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne - dla bezdomnych uzależnionych od alkoholu, ul. Jana z Kolna 21 oraz schronisko z funkcją interwencyjnego punktu noclegowego dla nietrzeźwych, ul. Janka Wiśniewskiego 24.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto