Bezkosztowe osuszanie mieszkania po zalaniu. Dlaczego nie musisz martwić się opłatami?

Materiał informacyjny OSUSZARNIA
Zalanie mieszkania może być spowodowane różnymi przyczynami, ale bezwzględnie zawsze wymaga szybkiej reakcji i przemyślanego działania. Prawidłowo przeprowadzone osuszanie po zalaniu pozwala ograniczyć wydatki związane z remontem i zapobiec rozwojowi grzybów oraz pleśni. Warto mieć świadomość, które przedmioty trzeba wyrzucić, a które można wyczyścić i osuszyć. Jak krok po kroku usuwać szkody w przypadku zalania? Jak prawidłowo przeprowadzić usuwanie wilgoci i osuszanie ścian?

Krok 1. Ocena przyczyny zalania i stopnia szkód

Zanim przystąpi się do doprowadzania mieszkania do stanu sprzed zalania, niezbędne jest ocenienie przyczyn wystąpienia szkód oraz ich stopnia. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do konstrukcji budynku, to nie powinno się w nim przebywać. Należy również odłączyć prąd i gaz w zalanym mieszkaniu.

Oczywiście, w przypadku powodzi konieczny będzie generalny remont. Ze względu na bakterie znajdujące się w wodzie, domownicy muszą zdecydować się na usunięcie farb i tynków ze ścian. Przed rozpoczęciem procesu osuszania i usuwania skutków zalania niezbędne będzie również wyrzucenie rzeczy, które miały styczność z wodą.

Krok 2. Przygotowanie pomieszczeń do osuszania

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań do osuszania ścian i podłóg po zalaniu mieszkania są osuszacze powietrza. Wyróżnić można dwie podstawowe techniki osuszania:

  • Osuszanie ścian przy użyciu osuszaczy kondensacyjnych działające w zbliżony sposób do klimatyzacji, ponieważ są wyposażone w parownik i skraplacze, czyli schładzają pobrane powietrze, wyciągają z niego wilgoć i oddają je do pomieszczenia po ogrzaniu,
  • Osuszanie stref izolacji czyli styropianu znajdującego się pod posadzką. Specjalne pompy wtłaczają suche powietrze bezpośrednio do izolacji gwarantując pełne wysuszenie przestrzeni pod podłogą. Zanim rozpocznie się osuszanie ścian bądź stref izolacji, należy pamiętać o zamknięciu okien i kanałów wentylacyjnych oraz ich uszczelnieniu. Dobrze jest zapewnić przestrzeń między zawilgoconymi ścianami a meblami, które pozostały w mieszkaniu. Dodatkowo trzeba zapewnić zbiornik na odprowadzaną wodę. Bez względu na to, co było przyczyną zalania mieszkania, bardzo ważne jest to, aby osuszyć je możliwie jak najszybciej. Nasza firma sprecyzuje, który z procesów osuszania należy zastosować, tak aby przebiegał sprawnie i w jak najkrótszym czasie.

Krok 3. Proces osuszania mieszkania po zalaniu

Osuszanie budynków może trwać od 7 do 21 dni. Wszystko zależy od tego, jak duże było to zalanie. Oznacza to, że czas zależny jest od ilości wody, która spowodowała zniszczenia oraz od zakresu i obszaru zawilgocenia. Nie bez znaczenia jest poziom wilgotności znajdujący się w materiałach budowlanych. Osuszanie domu lub mieszkania powinno być stale monitorowane poprzez przeprowadzanie testów wilgotności danych powierzchni i powietrza.

Krok 4. Ozonowanie

Ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych form usuwania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Ozon to gaz silnie reaktywny, co oznacza, że wchodzi w reakcję z innymi

cząsteczkami i rozbija ich struktury. Zabieg ozonowania po usunięciu skutków zalania mieszkania powinien być przeprowadzany przez wyspecjalizowaną firmę.

Osuszanie mieszkania po zalaniu może być bardzo kosztowne. Zarówno wynajęcie profesjonalnego sprzętu, jak i zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się osuszaniem budynków, to dla właścicieli nieruchomości spory wydatek. Każdy, kogo spotka takie zdarzenie, chce jak najszybciej usunąć jego skutki. Można jednak zrobić to w taki sposób, że uniknie się zadłużenia, czy też opłacenia z własnych oszczędności. Jak uniknąć kosztów związanych z usuwaniem skutków zalania mieszkania? Czy osuszanie budynku w przypadku zalania jest drogie?

Osuszanie pomieszczeń a koszty — co martwi Klientów?

Zalanie mieszkania jest zdarzeniem, które ciężko przewidzieć. Może ono wystąpić wskutek uszkodzenia materiałów budowlanych na dachu, przez które zacznie sączyć się woda, a także na skutek nieszczęśliwego wypadku, gdy wystąpi awaria u sąsiada. Warto wtedy zachować przede wszystkim spokój i na chłodno przeanalizować okoliczności.

Rzeczowe określenie strat i spokojne podjęcie decyzji o wprowadzeniu jakichkolwiek czynności pozwoli nie generować niepotrzebnych dodatkowych kosztów. A to właśnie one najbardziej martwią osoby, których pomieszczenia uległy zalaniu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, które oferują usługę profesjonalnego osuszania budynków. Fachowcy są w stanie określić skalę strat i przedstawić szczegółowy kosztorys oraz metodę osuszania pomieszczeń. Mimo że taka usługa ma swoją cenę, to i tak warto ponieść wszelkie koszty, aby w trakcie dalszych czynności nie postępować po omacku i sporo zaoszczędzić.

Osuszanie budynków i mieszkań a rola ubezpieczyciela

Cały proces osuszania i usuwanie wilgoci z powietrza oraz pomieszczenia może trwać nawet do 21 dni. Wszystko zależy od wielkości zalanego obszaru. Co istotne, firmy specjalizujące się w takich pracach, wykorzystują nowoczesne osuszacze powietrza, jak np. osuszacze kondensacyjne. Koszty mogą być rzeczywiście wysokie, ale jednym z rozwiązań na uniknięcie kosztów związanych z usługą, jest sprawdzenie polisy na mieszkanie.

W podstawowym zakresie ubezpieczenia podlegają mu najczęściej ściany, podłogi, futryny, płytki, panele i inne elementy stałe. W przypadku rozszerzonej polisy można liczyć na odszkodowanie np. za zniszczenie mebli, czy sprzętu RTV. Jeśli zalanie nastąpiło z przyczyny sąsiada, należy sprawdzić, czy posiada on ubezpieczenie OC. W takiej sytuacji koszty usunięcia szkód zostaną pokryte z jego polisy. Kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie się do ubezpieczyciela, który pod dany adres przyśle rzeczoznawcę.

Proces osuszania przeprowadzony całkowicie za darmo

Jeśli rozpoczęło się wcześniej osuszanie pomieszczeń, warto dowiedzieć się, czy wyceny szkód nie dokona firma, która zajmuje się pracami. Często zdarza się, że przedsiębiorstwa, które realizują prace przy osuszaniu budynków, przesyłają kosztorys do towarzystwa ubezpieczeniowego i zajmują się wszelkimi formalnościami. Jest to bardzo istotne, gdy trzeba odwołać się od pierwszej decyzji ubezpieczyciela.

Taka sytuacja ma miejsce, gdy zgłasza się szkodę zaraz po jej wystąpieniu, przychodzi rzeczoznawca i wycenia zniszczenia na podstawie średnich cen rynkowych. Kwota zadośćuczynienia często różni się od kwoty, jaką faktycznie będzie trzeba wydać za usunięcie skutków zalania w osuszonym pomieszczeniu.

Koszty osuszania nieruchomości niewątpliwie należą do tych z grupy wyższych. Należy pamiętać, że dzięki polisie ubezpieczeniowej oraz zatrudnieniu odpowiedniej firmy do usunięcia skutków zalania mieszkania, można kompletnie nic nie płacić.

Jak widać, osuszanie mieszkania po zalaniu wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiednich urządzeń. Nie mając ich do dyspozycji ani także wiedzy, w jaki sposób przeprowadzić proces osuszania, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, która pomoże szybko i skutecznie w odnowie mieszkania. Taką usługę znajdziesz w naszej ofercie. Dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami, które pozwolą przywrócić Twoje mieszkanie do stanu sprzed zalania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto