Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne Trójmiasto: Alkohol i młodość za kierownicą

Anna Odziomek
Anna Odziomek
Problem nietrzeźwych kierowców wcale nie jest mały. Specjaliści podkreślają, że rozwiązaniem jest profilaktyka. Jak ona wygląda w Trójmieście?

Problem nietrzeźwych kierowców spędza sen z powiek nie tylko odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w ruchu drogowym policjantom, ale i psychologom. Tylko w styczniu br. w 262 wypadkach w województwie pomorskim śmierć poniosło sześć osób, zaś dwieście zostało rannych. Coraz to nowe doniesienia o wypadkach nie pozostawiają cienia wątpliwości - trzeba postawić na profilaktykę. Jak ona wygląda w Trójmieście?

Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień prowadzi kampanię społeczną "Młodzi kierowcy - grupa największego ryzyka. Kampania Kieruj bez procentów 2010r". Celem finansowanego przez państwo projektu jest wpłynięcie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Uczymy młodych kierowców i kandydatów na kierowców, prowadzimy w szkołach średnich warsztaty z udziałem policjantów i psychologów - wylicza Ewa Kryczało, kierownik GCPU. - Młodzi kierowcy, zarówno wiekiem i stażem to grupa największego ryzyka, ale edukujemy też rodziców, którzy ponoszą odpowiedzialność za wychowanie swoich dzieci - dodaje.

Kryczało podkreśla, że sporym problemem są kierowcy, którzy prowadzą pod wpływem narkotyków. Są one równie groźne, co alkohol - zmieniają sposób widzenia, wpływają na układ nerwowy i kontrolę naszego ciała.

- Zapytaliśmy badanych: "czy znasz kogoś kto jeździł pod wpływem substancji psychoaktywnych, np. marihuany czy amfetaminy"? Jedna czwarta kierowców odpowiedziała, że tak! To zjawisko niestety się nasila - dodaje.

GCPU szkoli również policjantów, jak rozpoznać kierujących pod wpływem narkotyków. Dostępne na rynku dopalacze nie ułatwiają zadania służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na drogach.

- Dotarcie do świadomości młodych ludzi to trudne zadanie. W tym roku nasze akcje będą polegały głównie na organizacji happeningów i spotkań w studenckich klubach. Rozmawialiśmy już ze studentami AWFiS i Politechniki Gdańskiej. To ważne, bo w nocnych wypadkach po dyskotekach ginie bardzo dużo młodych ludzi – podkreśla Kryczało.

Billboardy najprawdopodobniej ukażą się w okresie letnim, bo wtedy takie informacje łatwiej docierają do młodych. W lipcu będzie wyświetlany spot kampanii w kinach, a do rozgłośni studenckich i regionalnych trafi spot radiowy. Natomiast jesienią czeka nas akcja "Pierwsza pomoc na gdańskich uczelniach" - zajęcia z podstaw ratowania życia poprowadzą m.in. studenci z Akademii Medycznej.

- W zeszłym roku byliśmy na UG, w ASP i w Wyższej Szkole Zarządzania, w tym roku pojawimy się na innych uczelniach - zapowiada Kryczało.

Natomiast zupełnie nową akcją skierowaną do młodych ludzi jest projekt "Full Control", w ramach którego uruchomiony został Międzyuczelniany Punkt Konsultacji dla Studentów mieszczący się na WNS UG. Można tam skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologa-terapeuty uzależnień.

Uzyskanie prawa jazdy to na pewno powód do dumy. Jednak siadając za kierownicą, warto pamiętać, że odpowiadamy za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Więcej szczegółów o projektach Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień można znaleźć na www.gcpu.pl.

Bezpieczne Trójmiasto to nowy cykl artykułów opisujących programy profilaktyczne, porady i dbanie władz Trójmiasta o bezpieczeństwo jego mieszkańców. Za tydzień napiszemy o bezpieczeństwie osobistym, czyli m.in. o kursach samobrony dla kobiet i osób starszych.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto