Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne Trójmiasto: O programach profilaktycznych Straży Miejskiej

Anna Odziomek
Anna Odziomek
Rozmowa z Irminą Tarnawską i Joanną Światłowską ze Straży Miejskiej w Gdańsku o profilaktyce skierowanej do dzieci i młodzieży.

Jakie zadania stoją przed dzisiejszą profilaktyką?
Nasze działania koncentrują się głównie na współpracy ze szkołami z Gdańska. Obecnie realizujemy wiele programów profilaktycznych w ramach autorskiego programu Straży Miejskiej "Bez strachu, agresji - bezpieczniej!” takich jak: "Bezpieczne dzieciństwo", "Narkotyki? Ze mną nie wygrasz!", "Postępowanie ze zwierzętami", "Strażnik trzeźwości" oraz "Autochodzik" dedykowany dla najmłodszych dzieci. Od lutego nasz referat wsparło 5 nowych funkcjonariuszy, dzięki czemu możemy odbywać więcej spotkań z młodzieżą. Obecnie nasz referat liczy 20 funkcjonariuszy.

Czy w programach profilaktycznych jest miejsce na ekologię?
Tak, od 2007 roku realizujemy program "Eko-Strażnik, wiem jak chronić przyrodę" dzięki wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Udało nam się zorganizować dla dzieci lekcję w ZOO oraz w stacji ornitologicznej w Sobieszewie. W ramach "Eko-Strażnika" sadziliśmy z uczniami jednej ze szkół w Sobieszewie drzewka. Dzieci mogły wziąć udział także w konkursie plastycznym "Przyroda moim przyjacielem".

W zeszłym roku przeprowadziliśmy kampanię "Czyste Miasto – zależy też od Ciebie" polegającą na umieszczeniu w nośnikach typu citylight plakatów o tematyce ekologicznej oraz ustawieniu na trawnikach i terenach rekreacyjnych Gdańska tabliczek informacyjnych dla właścicieli psów przypominające o obowiązku sprzątania nieczystości po ich pupilach.

Obecnie wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczęliśmy kolejną kampanię społeczno - edukacyjną na rzecz poszerzenia stopnia świadomości ekologicznej mieszkańców "I Ty też masz wpływ na środowisku". Kampania ma na celu uświadomić problem degradacji środowiska i skłonić mieszkańców do właściwych postaw. Plakaty promujące ekologiczne zachowania mieszkańców i turystów zawisły od 1 lipca br. w ramkach reklamowych trójmiejskiej SKM. Kampania zakończy się w dniu 31 sierpnia 2010 r.

Rower może być narzędziem profilaktyki?

"Bezpiecznie na rowerze" to przykład programu prowadzonego w Miasteczku Ruchu Drogowego, które otworzyliśmy w 2008 roku. Wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego co roku przeprowadzamy eliminacje w turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym, w ramach którego sprawdzamy wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

W jaki sposób promujecie edukację na rzecz bezpieczeństwa?
Organizujemy Olimpiadę Wiedzy o Bezpieczeństwie wspólnie z Gdańską Wyższą Szkołą Humanistyczną. Nagrodą dla zwycięzcy Olimpiady jest indeks na uczelnię, na dowolny kierunek i tryb studiowania.

Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć uczestnicy Olipmiady?
W ostatniej edycji do udziału w olimpiadzie przystępowała młodzież ze szkół średnich przed którymi do rozwiązania był test wiedzy oraz 3 pytania problemowe. Finalista musiał przygotować prezentację, w której zawierał program, bądź plan poprawy bezpieczeństwa w swojej dzielnicy.

Straż Miejska podejmuje inicjatywy łączące kulturę z bezpieczeństwem?
Kultura i sztuka są elementem naszych działań. Organizujemy m.in. konkurs „Graffiti”. W czerwcu zakończyliśmy drugą edycję, której efekty można podziwiać w tunelu na Alei Rzeczypospolitej przy Centrum Handlowym ETC. Program realizujemy wspólnie z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Europejską Stolicą. Szkoły przedstawiały swoje projekty, komisja wybrała projekty, które są wymalowane w tunelu.

Czy duże jest zainteresowanie udziałem w konkursie?
Tak, w tym roku do konkursu przystąpiło 150 osób z 18 szkół.

Czy ciężko jest zdobyć pieniądze na realizację programów profilaktycznych?
Tak, jest coraz trudniej, gdyż jest więcej beneficjentów i związana z tym konkurencja. W ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”, w konkursach ogłaszanych przez MSWiA, nasze projekty składamy najpierw do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, gdzie przechodzą one proces selekcji. Najlepsze projekty są wysyłane do Warszawy. Do tej pory udaje nam się pozyskiwać pieniądze z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Jakie trudności do pokonania stoją przed profilaktyką?

Niestety zdarza się, że młodzież nie okazuje szacunku. Są osoby, które już miały konflikt z prawem, sprawa znalazła się w sądzie, ale nie zakończyła się skuteczną wychowawczo sankcją. To stwarza pewnego rodzaju przyzwolenie na niewłaściwe zachowania, które ciężko jest zmienić u młodego człowieka. Brak konsekwencji ze strony rodziców to także duży problem. Przywozimy do domu pijaną osobę nieletnią i często kończy się to pretensjami kierowanymi do nas, a nie do dziecka.

Bezpieczne
Trójmiasto
to nowy cykl artykułów opisujących programy profilaktyczne, porady i dbanie władz Trójmiasta o bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto