Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa o Twierdzę Wisłoujście 2017 [PROGRAM, ZDJĘCIA]

Ewa Andruszkiewicz
Bitwa o Twierdzę Wisłoujście 2016
Bitwa o Twierdzę Wisłoujście 2016 Przemek Świderski
Już w ten weekend czeka nas kolejna bitwa o Twierdzę Wisłoujście w Gdańsku. Inscenizowane starcia będą nawiązywać do wydarzeń z nocy 5 na 6 lipca 1628 roku, kiedy to okręty polskie zostały zaatakowane na Wiśle przez szwedzkie wojska

Potyczki rekonstruktorów, możliwość obejrzenia z bliska tajemnych zakamarków twierdzy, a także skosztowania specjałów kuchni historycznej oraz kramy z pamiątkami - to zaledwie część atrakcji szykowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w ramach festiwalu “Wisłoujście 1628” już w najbliższy weekend. Wydarzenie stanowi kontynuację cyklu pod nazwą “Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy!”.

Zobacz także:

Po raz kolejny do gdańskiej fortyfikacji przybędą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Tym razem załoga Fortu Carre i jego mieszkańcy będą musieli stawić opór oddziałom szwedzkim zmierzającym do opanowania Szańca Wschodniego. A że Szwed jest z natury nieustępliwy, podstępny i - jak opisał ich słowami Pana Zagłoby Henryk Sienkiewicz - łapczywy, żołnierze Jego Królewskiej Mości będą musieli bronić twierdzy dwa razy.

Inscenizowane starcia wojsk nawiązywać będą do wydarzeń z nocy z 5 na 6 lipca 1628 roku, kiedy polskie okręty na Wiśle zostały zaatakowane przez szwedzkie wojska. W wyniku ataku zostały zatopione okręty “Żółty Lew” i galeon “Święty Jerzy”. W sobotę będziemy świadkami dwukrotnej próby ataku oddziałów szwedzkich - potyczki będą miały miejsce przed wejściem do fortu, oglądać je będzie można z terenów Szańca Wschodniego.

Ale to nie wszystko. Widowiskowym potyczkom towarzyszyć będą liczne atrakcje.

- Festiwal rozpocznie się w sobotę o godz. 10 otwarciem bram twierdzy. Obwieści nam to grupa trębaczy barokowych. Muzyka towarzyszyć będzie również potyczkom. Będziemy gościć muszkieterów, artylerzystów, ale także oddziały uzbrojone m.in. w szable. Z okazji festiwalu szykujemy też wyjątkową scenografię - mówi Maciej Flis z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Wewnątrz fortu ustawione zostaną stanowiska z pamiątkami, związanymi z XVII-wiecznym Gdańskiem. Tutaj też będzie można spotkać historycznych rzemieślników, na przykład rybaka, który opowie, jak dawniej dokonywano połowów. Aż z Sieradza przyjedzie do nas Alchemik, który zdradzi nam sposoby zapobiegania chorobom oraz epidemiom - dodaje.

Co ciekawe, odwiedzający będą mogli nabyć zestaw ziół do kadzenia, którego zadaniem jest odpędzanie tzw. “morowego powietrza”. Nie lada gratką będzie też możliwość zwiedzenia Twierdzy Wisłoujście.

- Będziemy mogli zapoznać się m.in. z kwaterą dowódcy twierdzy, jedno z pomieszczeń zostanie specjalnie zaaranżowane przez rekonstruktorów, tak aby odwiedzający mogli zobaczyć na własne oczy, jak dowódca wraz z całą swoją rodziną mieszkał w gdańskiej fortyfikacji - opowiada dalej Maciej Flis. - Będzie można odwiedzić również zbrojownię i zapoznać się z uzbrojeniem żołnierzy i sprzętem artyleryjskim twierdzy. Spróbować będzie też można kuchni historycznej, a więc posiłków z dawnych epok - dodaje.

Przeczytaj więcej o

Na 17.30 organizatorzy zaplanowali dla wszystkich odwiedzających wyjątkową niespodziankę. Nie chcą zdradzać szczegółów, ale z pewnością będzie to niecodzienne wydarzenie na terenie twierdzy.

Wszystko wskazuje na to, że z roku na rok formuła festiwalu będzie sukcesywnie rozszerzana.

- Tegoroczna edycja to kolejna przymiarka do stworzenia wielkoformatowego festiwalu w latach następnych. Już w tej chwili testujemy różne scenariusze - zdradza Maciej Flis.

BITWA O TWIERDZĘ WISŁOUJŚCIE 2017 - PROGRAM:

8 lipca (sobota):
10.00 - Otwarcie bram twierdzy
11.00-12.30 - Musztry i manewry oddziałów na dziedzińcu i parkingu Fortu Carre
10.30-12.30 - Możliwość odwiedzenia kramów i zwiedzania twierdzy
10.30-11.00 - Opowieść o Wisłoujściu 1627-28
12.30-13.00 - Wyjście oddziałów na pozycje, rozstawienie oddziałów na bastionie płd-wsch., wojska szwedzkie zajmują pozycje na Szańcu Wschodnim
13.00-13.30 - Pierwsza potyczka
13.30-14.30 - Ponowne otwarcie kramów
13.00-13.30 - Opowieść o XVII-wiecznym Gdańsku
13.30-13.45 - koncert gdańskich trębaczy barokowych
14.30-15.00 - Wyjście oddziałów na pozycje
15.00-15.30 - Druga potyczka
15.30-17.00 - Kolejne otwarcie kramów
17.30 - Niespodzianka od grup rekonstrukcyjnych
18.00 - Zamknięcie fortu dla zwiedzających

9 lipca (niedziela):
10.00 - Otwarcie fortu
10.30-14.00 - Możliwość odwiedzenia kramów i zwiedzania twierdzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto