Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biurowy boom w Trójmieście trwa. Firma Torus postawi nowy biurowiec w Oliwie

Aleksandra Chomicka
Planowany park biurowy INPRO Dominanta
Planowany park biurowy INPRO Dominanta mat. pras.
Przed kilkoma dniami firma Torus uzyskała pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym i infrastrukturą techniczną oraz wewnętrznym układem komunikacji drogowej przy ul. Droszyńskiego 24 w Gdańsku-Oliwie. Oznacza to, że obiekty biurowe Torusa rozciągać się będą wzdłuż trasy SKM na odcinku od przystanku Gdańsk Przymorze Uniwersytet do Gdańsk Oliwa.

Firma Torus kończy budowę jednego z dwóch największych parków biurowych na Pomorzu - Alchemii. Z tą inwestycją związana jest pionierska inicjatywa dewelopera - przebudowa peronu na przystanku SKM i przebicie tunelu pod torami w kierunku ul. Grunwaldzkiej, by skrócić drogę do nowych biurowców.

Jednocześnie rozpoczyna budowę II etapu zespołu biurowego Officyna we Wrzeszczu. To niejako domknięcie tego pierwszego projektu. Biurowiec powstaje na terenach, które Torus nabył wraz z działką firmy Chemia, gdzie stanęła część Alchemii. I etap Officyny to 5 tys. m kw. powierzchni najmu (lokale handlowo-usługowe oraz 4,2 tys. m kw. biurowej, w drugim powstaną tylko powierzchnie biurowe - 7300 m kw.) W części usytuowanej od strony ul. Grunwaldzkiej trwają już prace wykończeniowe, oddanie do użytku planowane jest na III kwartał tego roku. Ten etap Torus zamknie prawdopodobnie w 2021 roku.

Co dalej? Czy rozpędzona machina Torusa wyhamuje? Już od dawna wiadomo, że deweloper planuje budowę biurowca w Gdyni Redłowie, jest również w posiadaniu działki przy ul. Nad Stawem w Gdańsku Wrzeszczu. Jak widać - wiernie trzyma się bliskości komunikacji szynowej. Pierwsza inwestycja - park biurowy Arkońska Office, który powstał w latach 2006-2008, usytuowany jest również przy przystanku SKM Gdańsk Przymorze Uniwersytet (po przeciwnej stronie niż Alchemia).

To przemyślana strategia, wspierana udogodnieniami dla pracowników, którzy zrezygnują z dojazdu do pracy samochodem. Skuteczna! Według badań przeprowadzonych przez pracownię PBS Sp. z o.o., aż 40 procent pracowników kompleksu Alchemia w Gdańsku dojeżdża do pracy Szybką Koleją Miejską, a korzystających z roweru jest niewiele mniej niż z samochodu: 21 proc. do 23 proc. To wyróżniający wynik na tle innych gdańskich centrów biurowych, w których zdecydowanie dominują cztery kółka. Firma od lat konsekwentnie stawia na rozwój infrastruktury i edukację, co – jak widać - przynosi efekty.

- Od wielu lat wspieramy i promujemy korzystanie z innych, niż samochód, środków komunikacji, jednak podstawą jest zawsze odpowiedni i przemyślany rozwój infrastruktury – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

To przywiązanie do PKP/SKM potwierdzają najnowsze informacje. Przed kilkoma dniami firma Torus uzyskała pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym i infrastrukturą techniczną oraz wewnętrznym układem komunikacji drogowej przy ul. Droszyńskiego 24 w Gdańsku-Oliwie. To część terenu, którego właścicielem były Międzynarodowe Targi Gdańskie. Kiedy zdecydowano o przeprowadzce targów do Letnicy, część działki kupiła pod budownictwo mieszkaniowe firma Euro Styl (na tym terenie powstaje etapowo osiedle Idea), natomiast teren między torami PKP a ul. Droszyńskiego przeszedł na własność Torusa. Dotychczasowi dzierżawcy już w jesieni ubiegłego roku otrzymali od nowego właściciela wypowiedzenia, ale firma nie chciała ujawniać przed czasem swoich planów. Również teraz nie jest do tego skłonna: oficjalny komunikat ma się ukazać w przyszłym tygodniu, wówczas również będziemy mogli obejrzeć pierwsze wizualizacje.

Po zrealizowaniu tej inwestycji ciąg budowanych wzdłuż torów kolejowych biurowców będzie się zaczynał przy stacji PKM Gdańsk Strzyża (uwzględniając inwestycje innych deweloperów), a kończył... przy Parku Oliwskim. Na położonej w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego Harmonia Oliwska działce firma INPRO planuje wybudowanie małego parku biurowego.

Coraz więcej również nowych inwestycji biurowych powstaje również przy przystanku SKM Gdańsk Stocznia. Na początku lipca prezydent Gdańska wydała pozwolenie na budowę zespołu budynków biurowych (A, B, C) wraz z infrastrukturą techniczną oraz na przebudowę sieci wodociągowej i linii elektroenergetycznej w Gdańsku przy ul. Popiełuszki/Nowomiejska/Jaracza.

Rynek Trójmiasta dogania podium?

W ostatnich latach rynek inwestycyjny w Polsce rozwijał się w tempie kilkunastu procent rocznie, co stanowi jeden z najlepszych wyników w Środkowo-Wschodniej części Europy. To, co dzieje się w ostatnich miesiącach, wyraźnie wskazuje na podkręcenie obrotów.Dotyczy to zarówno budowy nowych obiektów, jak i transakcji na rynku biurowców już istniejących. Mówiąc inaczej: deweloperzy budują coraz więcej, bo nie brakuje chętnych do kupowania gotowych biurowców. Pod tym względem 2018 rok był rekordowy, a ten zapowiada się na jeszcze lepszy. Kilka dni temu Ghelamco i Madison International Realty - właściciele wieżowca Warsaw Spire, poinformowały o sprzedaży budynku spółce IMMOFINANZ. Wartość transakcji wynosi 386 mln euro, co jest nowym rekordem na polskim rynku nieruchomości biurowych.

- Wzrost wartości transakcji w Polsce determinuje sprzyjająca sytuacja gospodarcza w naszym kraju, a także coraz wyższa jakość dostępnych nieruchomości, gwarantujących relatywnie atrakcyjne stopy zwrotu, przy utrzymującym się od dawna boomie na rynku najmu. To zwiększa płynność rynku, a tym samym stwarza bardzo dobrą sytuację dla nowych inwestorów – przyznaje Bartłomiej Zagrodnik, prezes zarządu firmy Walter Herz.

- Poza Warszawą, mamy osiem dobrze rozwiniętych biznesowych ośrodków regionalnych, znacznie więcej niż inne państwa w naszym regionie i większość krajów Europy Zachodniej. Dziewięć największych polskich miast kusi przede wszystkim inwestorów z segmentu bankowego i finansowego oraz sektora nowoczesnych usług dla biznesu – zwraca uwagę Bartłomiej Zagrodnik.

Rynek warszawski dominuje, oferując ponad połowę polskiej powierzchni biurowej. Kraków z kolei jest największym ośrodkiem BPO/ SSC w Polsce. Oferta stolicy Małopolski, drugiego, największego rynku biurowego w Polsce przekracza obecnie 1,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowoczesne usługi biznesowe są również specjalnością Wrocławia, który jest drugim, po Krakowie regionalnym ośrodkiem biurowym w kraju, dysponującym ponad milionem m kw. nowoczesnej powierzchni (przed dekadą wrocławski rynek dysponował zaledwie jedną dziesiątą obecnych zasobów). Zapotrzebowanie na nowe biura utrzymuje się w mieście na wysokim poziomie, co motywuje deweloperów do wzmożonej aktywności. Czwartym krajowym rynkiem biurowym, którego wielkość przekroczy 1 mln mkw. powierzchni będzie prawdopodobnie Trójmiasto. Według wskazań specjalistów Walter Herz nastąpi to za dwa lata. Trójmiasto pozostaje dla inwestorów interesującym rynkiem także ze względu na swoje położenie. Gdańsk, Gdynia i Sopot oferują szeroki wybór różnego rodzaju powierzchni, a także podobnie, jak Kraków niewątpliwe walory turystyczne. Tak, jak w innych miastach regionalnych głównym najemcą powierzchni biurowej są tu firmy z sektora BPO/SSC, które odpowiadają za 65 proc. zeszłorocznego najmu Duża absorpcja notowana na trójmiejskim rynku sprawia, że utrzymuje się na nim najmniejszy współczynnik niewynajętej powierzchni biurowej w kraju.

Beneficjentami spektakularnego rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, który w ciągu ostatniego roku uruchomił ponad 90 nowych centrów, są nie tylko największe ośrodki miejskie, ale i mniejsze rynki biurowe. Rozwija się on również w takich miastach jak Lublin, Olsztyn, Białystok, Rzeszów, Radom, Kielce, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Lublin, Opole. Inwestorzy z tej branży poszukują nowych lokalizacji także w mniejszych ośrodkach miejskich w Polsce.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

DOM I MIESZKANIE BEZ TAJEMNIC:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Biurowy boom w Trójmieście trwa. Firma Torus postawi nowy biurowiec w Oliwie - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto