Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko 9 tys. znaków drogowych w Gdańsku zlikwidowanych! To jeszcze nie koniec!

UMG/red
ZDIZ usunie około 10 tys. znaków drogowych w Gdańsku
ZDIZ usunie około 10 tys. znaków drogowych w Gdańsku Przemek Świderski/zdjęcie ilustracyjne
Już 8760 niepotrzebnych pionowych znaków drogowych w Gdańsku zostało usuniętych! Trwająca od 2009 roku akcja prawdopodobnie zakończy się pod koniec tego roku, a jej ogólny bilans zamknie się około 10 tysiącami sztuk usuniętego oznakowania.

Zarząd Dróg i Zieleni od pięciu i pół roku realizuje akcję ‘Mniej, nie znaczy gorzej’. Podczas niej miasto czyszczone jest z nadmiernej ilości oznakowania pionowego.

- Gdańsk jest pionierem w działaniach w tym kierunku podejmowanych na taką, masową wręcz skalę – mówi zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak. Gdy akcja się zaczynała, na ulicach miasta stało aż 23 tysiące znaków. Do końca 2012 roku usuniętych zostało 6,5 tysiąca, rok 2014 to kolejne ponad 2,5 tysiąca usuniętych znaków. W tym roku prawdopodobnie czyszczenie ulic z oznakowania skończy się bilansem blisko 10 tysięcy sztuk usuniętych niepotrzebnych sztuk oznakowania – dodaje Grzelak.

Przeczytaj więcej na temat

- Ulice są przeładowane znakami. Nie dotyczy to tylko Gdańska, ale całego kraju. Przyzwyczailiśmy się bowiem do tego, że zamiast stosować się do przepisów ogólnych (które są powszechnie znane), czekamy na zakaz lub nakaz dany nam za pośrednictwem znaku drogowego - wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. A tymczasem – nie ma takiej potrzeby. Czyścimy więc ulice z nadmiaru znaków. Dzięki temu – przestają być one przeładowane nadmiarem oznakowania, a kierowcy – nie przytłoczeni zbyt dużą ilością informacji będą mieli okazję wykorzystać całą swoją wiedzę dotyczącą przepisów ruchu drogowego – dodaje.

Czytaj też:

Jakie znaki drogowe w Gdańsku są usuwane?
Tam, gdzie w mieście powstały strefy skrzyżowań równorzędnych (wraz z obowiązującym na nich ograniczeniem ruchu do 30 km/h), usuwane są z nich znaki związane z pierwszeństwem lub brakiem pierwszeństwa przejazdu oraz obowiązującą tam dozwoloną prędkością. Przy okazji w tych miejscach niepotrzebne są już znaki informujące o progach zwalniających w strefie. Likwidowane są też zakazy zatrzymywania się – tam gdzie jest to dozwolone, stosowane są odpowiednie udogodnienia, tam gdzie nie ma możliwości zatrzymania pojazdu – instalowane są przeszkody uniemożliwiające zaparkowanie. Usuwa się również znaki z miejsc, w których oznakowanie dubluje przepisy ogólne (np. na chodniku węższym, niż 1,5 metra, gdyż tam z definicji obowiązuje zakaz parkowania). oraz znaki ostrzegające o zbliżaniu się do sygnalizacji świetlnej – pozostawia się je wyłącznie w miejscach, gdzie sygnalizatory są słabo widoczne.

W 2015 roku znaki będą usuwane przede wszystkim w dwóch dzielnicach – Osowie i Wrzeszczu (przede wszystkim na okolicach rewitalizowanej ul. Wajdeloty). W planach jest likwidacja około tysiąca znaków w tych strefach.

Co dzieje się z usuniętymi znakami drogowymi?
Te, które są skorodowane i nie nadają się do ponownego użycia oddawane są na złom, a te które można po raz kolejny użyć – stanowią części zamienne (dla pozostawionych znaków).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto