Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ból oczu: jak z nim walczyć?

abcZdrowie.pl
by John O'Nolan (flickr)
Ból oczu nigdy nie powinien być lekceważony. Poznaj najczęstsze przyczyny tej dolegliwości i sposoby radzenia sobie z nią.

Problemy z oczami, także ich ból, często są przez nas lekceważone. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest nieświadomość możliwych komplikacji i zaniedbywanie profilaktyki chorób oczu. Tymczasem dolegliwości bólowe narządu wzroku mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, które nie powinny być bagatelizowane.

Przyczyny bólu oczu

Bolące oczy mogą być objawem zapalenia spojówek. W tej przypadłości dolegliwości bólowe nie są intensywne, jednak doświadczyć można pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku oczu. Dolegliwość ta wiązać się może z wrażliwością na światło, łzawieniem, swędzeniem oczu i kichaniem. W kącikach oczu pojawić się może ropna wydzielina. Zapalenie spojówek wynikać może z infekcji wirusowej lub reakcji alergicznej. W niektórych przypadkach spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi, takimi jak przemęczenie oczu, zbyt długa praca przy komputerze lub oglądanie telewizji, reakcja na silne światło sztuczne lub słoneczne, obecność ciała obcego w oku, związki chemiczne, suche powietrze, chlorowana woda czy toksyny lotne – np. dym papierosowy.

Inną chorobą, która może objawiać się bólem, jest zespół suchego oka. Wśród pozostałych symptomów wymienić należy zaczerwienienie, pieczenie, ucisk oczu i zmniejszenie ostrości widzenia. W schorzeniu tym pojawia się uczucie ciężkich powiek i ciała obcego w oku. W kącikach oczu można zauważyć ropną wydzielinę. W zespole suchego oka patrzenie może sprawiać ból. Schorzenie najczęściej spowodowane jest kontaktem oczu z silnym wiatrem, klimatyzowanym powietrzem, słońcem i toksynami. Uczucie suchości oczu może świadczyć także o cukrzycy, chorobach tarczycy, trądziku, chorobach neurologicznych i nowotworowych.

Zapalenie nerwu wzrokowego skutkować może bólem podczas poruszania oczami, wynikającym z obrzęku osłonek nerwu wzrokowego. Do typowych dolegliwości należą także problemy z odróżnianiem kolorów i zaburzenia ostrości widzenia. Schorzenie może wynikać m.in. ze stwardnienia rozsianego, infekcji, stanów zapalnych czy szkodliwych środków chemicznych.

Zapalenie błony naczyniowej charakteryzuje się silnym bólem oczu, ich podrażnieniem i przekrwieniem. Problem spowodowany może być chorobami metabolicznymi, chorobami bakteryjnymi, reumatologicznymi oraz powstaniem ognisk zapalnych w nieleczonych zębach.

Bolesne oczy świadczyć mogą także o jaskrze. Objawia się ona przekrwieniem oczu, przymgleniem źrenicy i brakiem jej reakcji na światło. Ból objąć może także twarz i tył głowy. Wśród typowych symptomów wymienia się nadmierną potliwość, wymioty oraz spowolnioną akcję serca. Schorzenie spowodowane jest wzrostem ciśnienia śródgałkowego.

Sposoby na ból oczu

Ukojeniem dla bolących oczu okazać się mogą krople do oczu. Warto chronić narząd wzroku przed silnym światłem i wiatrem. W przypadku wykonywania prac mogących prowadzić do uszkodzenia wzroku, wskazane jest noszenie okularów ochronnych. Należy także zabezpieczyć oczy przed urazami zewnętrznymi.

Niewskazane jest długie przesiadywanie przed komputerem lub telewizorem. Zmęczenie oczu można złagodzić, np. patrząc na zieleń. Nie wolno przecierać ich brudnymi rękoma. Niekorzystnie na oczy wpływać może także dym papierosowy.

Ból oczu może być spowodowany ich przemęczeniem. Jeżeli konieczne jest wytężanie wzroku, należy pamiętać o robieniu sobie przerw i gimnastyce oczu (częstym mruganiu i ruchach gałek). W sytuacji takiej można wykorzystać także waciki nasączone naparem z szałwii lub rumianku. Możliwe jest także przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej, stosowanie kompresów z zimnej wody lub okładów z kostek lodu owiniętych w chusteczkę.

Jeżeli pomimo zastosowania metod domowych ból nie ustępuje, należy udać się do okulisty, który po badaniu przepisze odpowiednie leki.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto