Przeciwdziałanie objawom starzenia się skóry to priorytet kobiet, którym zależy na zachowaniu młodego wyglądu. Podstawą działań pielęgnacyjnych jest codzienna aplikacja kremu przeciwzmarszczkowego, który odżywia i uelastycznia skórę. Efekt, jaki przynoszą kosmetyki dostępne w drogeriach, nie jest jednak oszałamiający. Na prawdziwie spektakularny rezultat możemy liczyć dopiero po zastosowaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Obecnie szczególną popularnością cieszą się procedury z zastosowaniem kwasu hialuronowego oraz zastrzyki toksyny botulinowej. Czy są tak samo skuteczne?
Jak działa kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze – na obrzeżach elastyny i kolagenu. Substancja ta odpowiada za jędrność i gładkość skóry, ale z wiekiem jej stężenie jest coraz mniejsze. W rezultacie skóra staje się wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki. Niedobór kwasu hialuronowego można na szczęście uzupełnić za pomocą syntetycznego odpowiednika, który jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej znalazł zastosowanie między innymi w mezoterapii twarzy. Procedura ta poprawia nawilżenie skóry i pobudza procesy jej odnowy. Najlepsze efekty przynosi poddanie się serii 4-6 zabiegów, optymalnie w odstępie 4-6 miesięcy.
Natomiast kwas hialuronowy o dużej lub średniej masie cząsteczkowej jest wykorzystywany do modelowania rysów twarzy lub redukcji zmarszczek. Zabieg z wykorzystaniem tego kwasu przynosi efekty, które mogą utrzymać się nawet przez rok.
Botoks w walce ze zmarszczkami
Pod nazwą Botoks ukrywa się preparat zawierający toksynę botulinową, czyli neurotoksynę o silnym działaniu. Toksyna botulinowa osłabia przewodnictwo nerwowe mięśni i może doprowadzić do jego całkowitego przerwania. Z tego właśnie powodu substancja ta jest wykorzystywana do leczenia nadmiernej potliwości, ograniczenia zbyt żywej mimiki twarzy i redukcji zmarszczek. Zabieg Botoksu pomaga również w leczeniu migreny, kurczu powiek i zeza.
Część osób decyduje się na zastrzyki Botoksu jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek – procedura ta pozwala bowiem na opóźnienie momentu wystąpienia linii na skórze. W celu zapobiegania zmarszczkom zastrzyki toksyny botulinowej wykonuje się już po 25 roku życia, gdy elastyczność skóry zaczyna powoli się zmniejszać.
Efekty zabiegu z zastosowaniem Botoksu utrzymują się przez około 3-4 miesiące. Po upływie tego czasu zastrzyki należy ponowić.
Toksyna botulinowa nie stanowi zagrożenia dla organizmu człowieka, pod warunkiem, że zabieg odmładzający został wykonany prawidłowo. Jeśli jednak procedura przebiegła niewłaściwie, należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia powikłań: niedowładu mięśni, ich drżenia, pogorszenia wzroku, wysypki, świądu skóry lub bólu głowy.
Co wybrać – kwas hialuronowy czy Botoks?
W kwestii wyboru zabiegu przeciwzmarszczkowego warto zdać się na specjalistę – z pewnością doradzi optymalną metodę w oparciu o potrzeby pacjenta i stan jego skóry. Kwas hialuronowy to lepsza opcja, gdy celem procedury jest redukcja blizn, modelowanie rysów twarzy, korekcja krzywizny nosa i zmniejszenie głębokich bruzd w okolicy nosa oraz ust. Natomiast toksyna botulinowa efektywniej oddziałuje na górne partie twarzy – wyraźnie redukuje kurze łapki oraz zmarszczki mimiczne. Oba zabiegi pomagają wygładzić rysy twarzy i nadać jej bardziej atrakcyjny wygląd.
Bez względu na to, jaki zabieg medycyny estetycznej wybierzesz, pamiętaj, że oszczędność może obrócić się przeciwko tobie – procedury wykonywane przez doświadczonych lekarzy bywają droższe, ale są obarczone mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań.
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?