MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Brak OC i kara na ponad 10 tys. zł? Niekoniecznie. Rekordzista ma do zapłacenia karę... kilku milionów złotych!

Jacek Klein
Jacek Klein
pixabay.com
Po polskich drogach jeżdżą tysiące pojazdów bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Właściciele są prawdopodobnie przekonani, że jedyne co im grozi to 10 tys. zł za brak polisy. Ale koszty mogą być dużo wyższe w przypadku wypadku.

Nawet kilka milionów kary za brak ubezpieczenia OC!

Trudno to sobie wyobrazić, ale rekordzista z powodu braku ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC ma do oddania 2 mln zł. To suma jaką musi oddać Ubezpieczeniowego Funduszowi Gwarancyjnemu w ramach tzw. regresu.

UFG wypłaca odszkodowania i świadczenia poszkodowanym przez nieubezpieczonych sprawców. W ostatnich latach wydaje na ten cel ok. 100 mln zł rocznie. Dzięki temu poszkodowani w takich zdarzeniach nie są pozostawieni samym sobie. Sprawcy muszą się jednak liczyć z tzw. regresem, czyli roszczeniem o zwrot wypłaconych środków. UFG ma ustawowy obowiązek dochodzenia takiego zwrotu. A kwoty w takich przypadkach najczęściej są niebagatelne czy wręcz olbrzymie.

- Obecnie prowadzimy ponad 18 tysięcy spraw regresowych. Średnia kwota, jaką ma do zwrotu nieubezpieczony sprawca, to blisko 20 tysięcy złotych. Mamy niemal 1,5 tysiąca dłużników, którzy są nam winni kwoty od 50 tys. zł do nawet ponad 2 mln zł – mówi Hubert Stoklas. wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Dla porównania, średnia cena polisy OC ppm. to ok. 500 zł. W zamian posiadacz pojazdu otrzymuje gwarancję wypłaty odszkodowań i świadczeń za spowodowane przez niego szkody do kwoty 5,21 mln euro (obecnie ponad 24 mln zł) za szkody na osobach oraz do 1,05 mln euro (ponad 4,9 mln zł) za szkody w mieniu.

1 lutego przypadł światowy dzień ubezpieczenia komunikacyjnego. Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest konieczne. Nie tylko dlatego, że jest to wymagane prawem. Polisa OC chroni przed wielokrotnie wyższymi wydatkami.

Polisę OC należy wykupić na każdy posiadany pojazd, bez względu na to, czy nim jeździmy, czy też nie (nawet w sytuacji, gdy nie jest on technicznie sprawny). Wyjątek stanowią pojazdy historyczne i te przeznaczone do jazd testowych – w tych przypadkach nie trzeba mieć ciągłości ubezpieczenia OC, ale jest ono oczywiście konieczne w okresie, gdy użytkujemy pojazd.

Liczba aktywnych umów ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego sięga już 27,5 mln – wynika z danych Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Nie warto ryzykować jazdy pojazdem bez ważnego OC. W razie spowodowania kolizji lub wypadku, posiadacz takiego pojazdu będzie musiał solidarnie ze sprawcą (jeśli nie jest to ta sama osoba) zapłacić z własnej kieszeni za spowodowane szkody. Może to być naprawa samochodu, naprawa elementów infrastruktury, jeśli np. wjedziemy w słup czy barierkę, ale te najbardziej kosztowne to odszkodowania i świadczenia dla ofiar wypadów i ich bliskich – wyjaśnia Hubert Stoklas.

Tymczasem jak mówią szacunku UFG takich pojazdów bez OC porusza się około 90 tys.

Czytaj także: Te samochody kradną w Polsce najczęściej. Ważne informacje dla kierowców, masz takie auto? Te marki samochodów lubią złodzieje

Kary za brak OC

Ich wysokość uregulowana jest następująco:

  • samochody osobowe – równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę,

Okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym:

  • do 3 dni – 20% pełnej opłaty,
  • od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty,
  • powyżej 14 dni – 100% opłaty.

Obecnie najwyższa kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosi 6 980 zł, dla ciężarowego lub autobusu - 10 450 zł, innych pojazdów 1 160 zł.

Od lipca stawki wzrosną odpowiednio do 7 200 zł, 10 800 zł oraz 1 200 zł.

Przypominamy również, że dzięki usłudze udostępnianej przez UFG każdy może bezpłatnie sprawdzić ważność polisy OC dowolnego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Wystarczy do tego numer rejestracyjny (lub VIN). Należy wejść na stronę UFG.pl i wpisać ten numer w znajdującym się na stronie głównej okienku „Sprawdź OC pojazdu”.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brak OC i kara na ponad 10 tys. zł? Niekoniecznie. Rekordzista ma do zapłacenia karę... kilku milionów złotych! - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto