Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bramy" przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zmieniają lokalizację 22.05.2022 r. ZDJĘCIA

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Gdańsk. 22.05.2022 r. "Bramy" przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zmieniają lokalizację. Gdzie trafią?
Gdańsk. 22.05.2022 r. "Bramy" przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zmieniają lokalizację. Gdzie trafią? Karolina Misztal | Dziennik Bałtycki | Polska Press
22 maja br. "Bramy", znajdujące się na trasie "Droga do Wolności" przy budynku Europejskiego Centrum Solidarności, zostały przeniesione w nowe miejsce. Dwie instalacje przestrzenne pn. „Bramy” powstały w 2000 roku w ramach upamiętnienia dwudziestej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych jako część plenerowej wystawy „Droga do wolności”. Autorem projektu jest Grzegorz Klaman. Jaka będzie nowa lokalizacja rzeźb? Napisaliśmy do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Czekamy na odpowiedź Miasta.

"Bramy" przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Gdański Zarządu Dróg i Zieleni, który jest administratorem rzeźb od 22 stycznia 2020 r., wyjaśnia, co symbolizują "Bramy":

  • Pierwsza brama kształtem przypomina wyłaniający się z ziemi statek i symbolizuje początek komunistycznej epoki. Z zewnątrz monumentalna i efektowna, z pionowym otworem, przez który można dostać się do wnętrza. Wewnątrz bramy panuje ciasnota, klaustrofobiczność i zachwianie równowagi. Taki też był komunistyczny porządek, z pozoru sprawiedliwy i postępowy, w rzeczywistości pełen wewnętrznych sprzeczności.
  • Druga Brama nawiązuje do Pomnika III Międzynarodówki, który miał powstać w Leningradzie i być manifestem komunistycznej ideologii. Koncepcję pomnika zaproponował Władimir Jewgrafowicz Tatlin – rosyjski malarz i czołowy przedstawiciel tzw. konstruktywizmu. Wysoka na ponad 400 metrów budowla miała też być radziecką odpowiedzią na Wieżę Eiffla, traktowaną w ZSRR jako symbol zgniłego kapitalizmu. Ze względu na koszty i techniczne ograniczenia śmiałego projektu nie zrealizowano.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto