Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2014 w Gdańsku. Rozpoczynają się prace nad zasadami na rok 2015

Redakcja
Władze po raz pierwszy dały mieszkańcom szansę zabrania głosu w sprawie wydatków i... Poznaliśmy wybrane przez gdańszczan 27 projektów, które w najbliższych dziesięciu miesiącach doczekają się realizacji. Mieszkańcy nie zawiedli.

Gdańszczanki zdecydowały

W Gdańsku nad budżetem obywatelskim zagłosowało ok. 51 tys. osób, z czego niemal 29 tysięcy stanowiły kobiety. Nie spełniły się czarne scenariusze dotyczące wykluczenia seniorów: głos oddało sześć tysięcy osób po 65 roku życia - mniej więcej tyle samo co w wieku 16 - 24 lata.

- To fantastyczny wynik - mówi o frekwencji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Wykonanie 12 projektów nadzorować będzie Zarząd Dróg i Zieleni, 15 - Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

- Przygotujemy teraz dokumentację, na podstawie której ogłosimy przetargi na poszczególne prace. Wszystkie muszą zostać wykonane jeszcze w tym roku - zastrzega Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy ZDiZ. Zapewnia jednak, że magistrat nie obawia się opóźnień. - Wcześniej pomysły analizował specjalny zespół, w którego skład wchodzili też eksperci ZDiZ. Odrzucał te projekty, których realizacja nie byłaby możliwa.

- Jednostki wprowadzające projekty w życie będą komunikować się z wnioskodawcami i rozmawiać o szczegółach. Pamiętajmy jednak, że zasadnicze założenia uzgodnione przed głosowaniem nie mogą być zmieniane - podkreśla Piotr Kowalczuk, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. inicjatyw i konsultacji społecznych. Zapowiada, że od maja magistrat będzie co miesiąc informował o postępie prac nad realizacją poszczególnych projektów.

Jaka przyszłość budżetu?

Choć wyniki pierwszego w historii miasta głosowania nad budżetem obywatelskim poznaliśmy w poniedziałek, już rozpoczynają się prace nad zasadami, jakie obowiązywać będą przy wyborze projektów do realizacji w roku 2015. Głosowanie nad nimi odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w październiku, by na realizację dać miejskim służbom cały przyszły rok.

A tegoroczny budżet można ocenić za pomocą specjalnego formularza ankiety dostępnego na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.

- Główne hasło "mój głos jest ważny" po tym pilotażu nabiera innego wymiaru. Partycypujemy w zarządzaniu miastem. Wyniki głosowania potwierdzają, jak w przemyślany sposób głosujący obdarowali swoimi głosami projekty - mówi Piotr Kowalczuk.

Nie brakuje jednak uwag krytycznych, a wielu wskazuje, że zasady głosowania powinny zostać zmienione.

Ci, którzy mają ochotę, przy odrobinie szczęścia mają także szansę zakwalifikować się do 40-osobowego panelu obywatelskiego złożonego z losowo wybranych mieszkańców odzwierciedlających przekrój społeczny Gdańska.

By mieć szansę na znalezienie się w czterdziestce, która debatować będzie 12 i 15 marca, należy wcześniej wypełnić formularz rejestracyjny na stronie internetowej miasta. Organizatorem panelu jest Stowarzyszenie Kultura Miejska, a diety w wysokości 60 zł brutto dla uczestników obu spotkań zostaną pokryte ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto