Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Gdańska. Panel obywatelski zarekomendował inwestycje [ZDJĘCIA]

Jacek Wierciński
Drugie (i ostatnie) posiedzenie panelu obywatelskiego w Gdańsku (15.03.2014)
Drugie (i ostatnie) posiedzenie panelu obywatelskiego w Gdańsku (15.03.2014) Przemek Świderski
Więcej pytań niż odpowiedzi było na pierwszym w Polsce panelu obywatelskim dotyczącym budżetu obywatelskiego Gdańska. Otwarte dla publiczności drugie (i ostatnie) posiedzenie panelu obywatelskiego odbyło się w sobotę. Czy uda się rozwiać wszelkie wątpliwości i zarekomendować Radzie Miasta najważniejsze dla środowiska inwestycje?

Panel obywatelski to 34-osobowe gremium, złożone z wylosowanych, reprezentatywnych dla miasta, m.in. pod względem wieku, dzielnicy zamieszkania czy płci ludzi - po raz pierwszy spotkało się w środę, po raz drugi w sobotę.

Podczas pierwszego spotkania ożywiona dyskusja dotyczyła podziału miasta związanego z głosowaniem. W lutym gdańszczanie decydowali o przeznaczeniu 9 mln zł w ramach sześciu okręgów. Wielu mieszkańców mniejszych dzielnic narzekało na brak szans na zwycięstwo w rywalizacji z większymi, należącymi do tych samych okręgów, np. Młyniska znalazły się w tym samym okręgu co Wrzeszcz. Wśród propozycji pojawiły się m.in. dysponowanie pieniędzmi w ramach 34 dzielnic i osiedli czy podział pieniędzy "pół na pół" między poszczególne dzielnice i budżet ogólnomiejski.

Budżet obywatelski w Gdańsku. ZOBACZ jak głosowali mieszkańcy i jakie projekty wybrali w publicznym głosowaniu?

Kontrowersje wzbudza możliwość zgłaszania swoich projektów, takich jak np. remonty sal gimnastycznych, przez szkoły. Część gdańszczan uważa, że placówki oświatowe mogą zbyt łatwo mobilizować rodziców uczniów, którzy ze względu na dobro dzieci "nie mogą odmówić".

Wątpliwości budzi również publiczna dostępność przyszkolnej infrastruktury. Z drugiej strony, pojawił się postulat wprowadzenia nowych rodzajów projektów, takich jak choćby imprezy kulturalne, które w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego szans na dofinansowanie nie miały.

Zgody wśród panelistów nie ma na razie także co do okresu realizacji projektów. Dotychczas miały być zakończone do końca roku, a to, chociażby z powodu konieczności przygotowania dokumentacji, automatycznie wykluczało niektóre pomysły.

Otwarte dla publiczności drugie (i ostatnie) posiedzenie panelu obywatelskiego odbyło się w sobotę, 15 marca, w godz. 10 do 14, w szkole Podstawowej nr 45 przy ul. Matki Polki 3A we Wrzeszczu.

- Paneliści zagłosowali nad rekomendacjami dotyczącymi tego, jak powinien wyglądać budżet, nad którym mieszkańcy zagłosują jesienią. Ich decyzję na najbliższej sesji zaprezentujemy Radzie Miasta, która przyjmie uchwałę w tej sprawie - tłumaczy Lidia Makowska, prezes stowarzyszenia Kultura Miejska, które wspólnie z Fundacją Batorego i Urzędem Miejskim realizuje projekt panelu obywatelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto